Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Jednorazówki miały zniknąć ze sklepów, ale ministerstwo się ociąga. Dlaczego?
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 16.04.2024 17:30

Jednorazówki miały zniknąć ze sklepów, ale ministerstwo się ociąga. Dlaczego?

e-papierosy jednorazowe
Fot. Piotr Molecki/East News/Pacjenci.pl

Prawo miało zostać wprowadzone jeszcze przed wakacjami, by ochronić tysiące polskich nastolatków przed zatruciami, ale Ministerstwo Zdrowia wycofało się z obietnicy. Ustawa zakazująca sprzedaży pojawi się dopiero we wrześniu. Ile dzieciaków do tej pory wpadnie w nałóg?

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że we wrześniu wprowadzony zostanie całkowity zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Dlaczego tak późno? 

Jednorazowe e-papierosy zalewają polski rynek

Według badania Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca „Palenie papierosów i wapowanie – badanie młodzieży szkolnej”, zrealizowanego w ramach kampanii edukacyjnej „Wdychasz czy oddychasz?” co drugi uczeń (47,6 proc.) ma w plecaku e-papierosa. Zwykle te o smakach owocowych i deserowych. 78 proc. dzieciaków zauważa, że jednorazowe e-papierosy smakowe to najmodniejsza używka na szkolnych korytarzach. Koledzy chętnie nią częstują. Owocowego "bucha" nie wyczują ani rodzice, ani nauczyciele.

Aż 76,7 proc. uczniów biorących udział w badaniu swoje „pierwsze palenie” ma już za sobą. Najwięcej, bo 4 na 10 (42,4 proc.), wskazało e-papierosa jako pierwszy w życiu produkt z nikotyną, którego spróbowali. Inicjacja kolejnych użytkowników ciągle trwa. A zbliżające się wakacje to świetna okazja dla nieświadomych nastolatków do wciągnięcia się w toksyczny nałóg.

DASDSA.jpg
Fot. Pacjenci.pl

Zapowiedzi były inne

Wojciech Konieczny, wiceminister zdrowia, jeszcze niedawno na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia mówił, że zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych powinien pojawić się jak najszybciej:

„Mamy dane statystyczne, że wzrasta ilość używania jednorazowych e-papierosów właśnie w okresie wakacyjnym. Wówczas sprzedaż jest ogromna, dlatego że one są najbardziej popularne wśród młodych ludzi. Ich cena jest w miarę przystępna. W moim odczuciu jedynie zakaz i to dosyć twardy, może doprowadzić do sukcesu. Bo inaczej producenci będą szukali luk, niedociągnięć w przepisach i to nie spełni swojej roli”.

Przepisy wejdą w życie dopiero po wakacjach. A to oznacza tysiące nastolatków, które mogą wciągnąć się w nałóg, zanim ścieżka do kupienia używki zostanie odcięta.

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, ze jesienią w Polsce zostanie wprowadzony całkowity zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Temat ten pojawia się w polskich mediach już od dawna, a rodzice i pacjenci apelowali już do premiera Donalda Tuska, aby przyspieszył prace nad wprowadzeniem ustawy.

"Wczoraj przed Radą Ministrów pan premier pytał, na jakim to jest etapie. Projekt ustawy jest gotowy. Pracuje nad tym departament, który nadzoruje wiceminister Konieczny" - tłumaczyła się ministra, zapytana o projekt przez media.

"Chcemy, żeby od jesieni obowiązywał całkowity zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów" - zadeklarowała. "To jest o tyle istotne, że procedujemy wdrożenie dyrektywy unijnej, która zakazuje podgrzewania aromatyzowanych płynów. Nie chcielibyśmy, żeby w jedną niszę na rynku wchodzili inni producenci. Ministerstwu Zdrowia zależy na jednym - żeby Polacy w ogóle nie palili. Myślimy o akcji edukacyjnej informującej o tym, że elektroniczne papierosy także są szkodliwe. Te jednorazowe e-papierosy wymykają się wszelkim kontrolom, chcemy, żeby w ogóle nie były w Polsce dostępne" - dodała Izabela Leszczyna.  

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych wprowadzają Wielka Brytania, Francja i Niemcy. Wiele wskazuje na to, że niedługo do tego grona państw świadomych zagrożenia, jakie niosą te używki, dołączy też Polska.