Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > Knurów. Rowerzystka nie zdążyła uciec. Wielki pies ruszył na nią bez ostrzeżenia
Alina Gałka
Alina Gałka 07.07.2025 13:48

Knurów. Rowerzystka nie zdążyła uciec. Wielki pies ruszył na nią bez ostrzeżenia

Dramat w Knurowie
Dramatyczne sceny nad Zatopami. Fot. Lorenzo Capunata/Canva

Prawdziwe chwile grozy przeżyła kobieta, która wybrała się w niedzielne popołudnie na rowerową przejażdżkę w Knurowie (woj. śląskie). Nad jeziorem Zatopy znienacka zaatakował ją agresywny pies. Zwierzę biegało bez smyczy i kagańca.

 

• Pies pogryzł kobietę, policja szuka właścicieli

• Codziennie ok. 73 osoby w Polsce pada ofiarą pogryzienia przez psa

• W przypadku pogryzienia konieczna jest konsultacja lekarska i ewentualne szczepienia

Pies pogryzł i uciekł. Właściciele zniknęli

Do dramatycznego zdarzenia doszło około godziny 16:25. Agresywny pies typu TTB – najprawdopodobniej pitbull lub amstaff – znajdował się pod opieką trzech osób, jednak nie miał żadnych zabezpieczeń: ani kagańca, ani smyczy. Gdy zaatakował kobietę, właściciele nie zareagowali. Zamiast udzielić pomocy, po prostu uciekli, nie zostawiając żadnych danych ani informacji o szczepieniach psa.

Poszkodowana kobieta została dotkliwie pogryziona w nogę. Mimo szoku i stresu udało jej się opisać osoby towarzyszące psu. Były to dwie osoby dorosłe – kobieta i mężczyzna w średnim wieku, oboje z tatuażami – oraz młodszy mężczyzna. Cała trójka miała sprawiać wrażenie pobudzonych i agresywnych, możliwe, że byli pod wpływem alkoholu. Sprawą zajmuje się policja.

Napar zakazany we Francji, w Niemczech tylko na receptę. Polacy kupują go w dyskontach Jęczmień u dziecka. Czy złota obrączka naprawdę pomaga?

Pogryzienie przez psa to nie błahostka

Pogryzienia przez psy nie należą do rzadkości – tylko w 2024 roku w Polsce zgłoszono blisko 27 tysięcy takich przypadków. To niemal 73 osoby dziennie. Zdecydowaną większość stanowią ataki psów na ich właścicieli, ale przypadki, w których ofiarą jest przypadkowy przechodzień – jak w Knurowie – również się zdarzają.

Pogryzienie może nieść poważne konsekwencje zdrowotne. Wśród nich są rany, krwotoki, a przede wszystkim ryzyko zakażenia – w tym wścieklizną i tężcem. Z tego powodu kluczowe jest odpowiednie udzielenie pierwszej pomocy.

zły pies Fot. simonocampo999/pixabay.jpg
Ofiarami pogryzień przez psy najczęściej są ich właściciele. Fot. simonocampo999/pixabay

Miejsce ugryzienia należy jak najszybciej przez 15 minut przemywać wodą z mydłem, następnie zdezynfekować i udać się do lekarza. Rana powinna być oceniona przez specjalistę, który zdecyduje o ewentualnej antybiotykoterapii i szczepieniach ochronnych.

Przeczytaj też: Wścieklizna to śmiertelna choroba. Jak jej zapobiegać? 

Odpowiedzialność właścicieli psów – obowiązki i konsekwencje

W Polsce właściciele psów mają obowiązek szczepienia pupili przeciwko wściekliźnie nie później niż 30 dni po ukończeniu przez psa 3. miesiąca życia, a następnie raz do roku. Gdy dojdzie do pogryzienia człowieka, pies musi zostać objęty 15-dniową obserwacją weterynaryjną. Właściciel jest zobowiązany do przedstawienia danych osoby pogryzionej oraz współpracy z sanepidem i lekarzem weterynarii.

W sytuacji, gdy właściciel psa uchyla się od tych obowiązków – jak w przypadku zdarzenia nad Zatopami – może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Tymczasem rodzina poszkodowanej apeluje o pomoc w identyfikacji sprawców.

„Knurów to nie metropolia. Prędzej czy później się spotkamy. Będę drążył sprawę do skutku” – zapowiedział mąż kobiety.

Każda osoba, która może pomóc w ustaleniu tożsamości właścicieli psa, proszona jest o kontakt z policją.

Przeczytaj też: 3-latek spędził zimną noc na wysypisku. Nie uwierzysz, jakim cudem przeżył

 


Źródła: IKNW - Iknurow.pl, mp.pl
 

„Niebolący, powiększony, twardy węzeł chłonny”. Hematolog o nowotworach krwi
Niebolący węzeł chłonny
Lekarz o nowotworach krwi
Nie da im się zapobiegać, czynniki środowiskowe nie grają tu roli. Objawy? Są bardzo niespecyficzne. Największą szansę na przeżycie dają regularne badania krwi – nawet w podstawowym wymiarze, czyli morfologia raz do roku. Prof. Krzysztof Giannopoulos, hematolog opowiada o rzadkich, ale śmiertelnie groźnych nowotworach krwi. 
Czytaj dalej
Bez hałasu, bez stresu, bez... dzieci. Nowy trend w polskiej turystyce
hotel bez dzieci
hotel bez dzieci
Wakacje dla wielu Polaków to czas, kiedy w końcu można naprawdę odpocząć — bez maili, tony obowiązków, korków... i coraz częściej także bez dzieci. Nie swoich — cudzych. Rosnące zainteresowanie hotelami tylko dla dorosłych pokazuje nowy trend na rynku turystycznym. Wbrew pozorom nie dotyczy on wyłącznie singli czy osób bezdzietnych, ale także zmęczonych rodziców. Coraz więcej Polaków świadomie wybiera hotele tylko dla dorosłych, szukając ciszy, spokoju i relaksu z dala od dziecięcego hałasu Aż 54% badanych uważa, że miejsca wypoczynku bez dzieci są w porządku — szczególnie wśród kobiet i osób z wyższym wykształceniem Psycholodzy zwracają uwagę, że rosnąca popularność takich miejsc może wiązać się ze zmęczeniem społecznym i odchodzeniem od wartości rodzinnych Choć każdy ma prawo do wypoczynku po swojemu, eksperci przestrzegają: unikanie rodzin z dziećmi może prowadzić do społecznej selekcji i normalizacji dyskryminacji
Czytaj dalej