Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Małgorzata Potocka mówi otwarcie o swojej chorobie. Była o włos od tragedii
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 30.11.2023 19:10

Małgorzata Potocka mówi otwarcie o swojej chorobie. Była o włos od tragedii

Małgorzata Potocka

Bez wątpienia Małgorzatę Potocką można zaliczyć do najpopularniejszych polskich aktorek. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że niczego jej brakuje – jest utalentowana, sławna i piękna. Jednak życie aktorki nie było usłane różami. W jednej z rozmów aktorka opowiedziała o chorobie, z którą się mierzyła. Z roku na rok coraz więcej osób również ma ten problem. 

Małgorzata Potocka – na co chorowała?

Małgorzata Potocka zagrała wiele ról, które zyskały zarówno uznanie widzów, jak i krytyków filmowych. Jednak jej życie prywatne było trudne. Aktorka w jednym z ostatnio udzielonych wywiadów przyznała, że w przeszłości miała problemy finansowe, z powodu których zachorowała na depresję – wspomniana sytuacja sprawiła, że Małgorzata Potocka mogła stracić dom.

Kiedy jesteś w depresji, ostatnią rzeczą, na jaką możesz sobie pozwolić, jest zmiana miejsca, w którym czujesz się bezpiecznie, gdzie odprawiasz swoje codzienne rytuały. Mogłam sprzedać dom, kupić mieszkanie dwupokojowe i pierwszej nocy się w nim powiesić’. - powiedziała Małgorzata Potocka w rozmowie z „Wysokimi Obcasami”.

Projekt bez nazwy - 2023-11-30T185524.603.png

To objawy cichej depresji, choć nie kojarzymy ich z chorobą psychiczną. Psycholog wyjaśnia Konsekwencje niedoboru jednej witaminy. Wśród nich zmęczenie, a nawet depresja

Choroba wróciła w nieoczekiwanym momencie

Sytuacja artystki była na tyle komfortowa, że mogła liczyć na wsparcie córek, dzięki którym spłaciła zadłużenie. Jednak nie było to jednoznaczne z wyleczeniem się z depresji. Choroba przypomniała o sobie podczas obchodów 50-lecia łódzkiej szkoły filmowej. Małgorzata Potocka powiedziała, że tego dnia jej stan psychiczny uniemożliwił jej opuszczenie hotelu.

Kiedy doczołgałam się na czworaka do toalety, zadzwoniłam do Jacka Santorskiego, psychologa, który przyjechał po mnie i w nocy zawiózł mnie do Warszawy. Uświadomił mi, w jakim jestem stanie". – wyznała Potocka.

Stan psychiczny aktorki uległ poprawie

W rozmowie z „Vivą” aktorka również opowiedziała o swojej depresji. Przyznała, że początkowo stosowała środki farmakologiczne, lecz później korzystała z psychoterapii. Oprócz tego wzięła się za sport oraz poszerzała wiedzę na temat choroby.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest czwartą z najgroźniejszych chorób na świecie. Jest również jedną z głównych przyczyn samobójstw. Według ekspertów do 2030 r. będzie jedną z najczęściej diagnozowanych chorób na świecie.

Depresja jest uleczalna, natomiast czasem dochodzi do nawrotu tej choroby. Bez względu na to, jaki jest mechanizm pojawienia się depresji, ważna jest psychoterapia, ponieważ uczy tego, jak sobie radzić z objawami. Dzięki psychoterapii, w sytuacji nawrotu, będziemy wiedzieć, jak postępować. Psychoterapia uczy pewnych umiejętności, które zapobiegają pojawieniu się kolejnych epizodów depresji. Uczy radzenia sobie ze stresem i z trudnymi emocjami oraz dbania o siebie”. - powiedziała mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna
 

Gdzie szukać pomocy?

Tak naprawdę nie ma znaczenia od którego specjalisty zaczniemy. Możemy udać się do psychiatry, psychologa, czy też psychoterapeuty. Najlepsze efekty przynosi łączenie psychoterapii z farmakoterapią. Psychiatra zdiagnozuje zaburzenie, stwierdzi czy wymagane jest wsparcie farmakologiczne i skieruje nas na terapię do psychoterapeuty. Psychoterapeuta również może ocenić, jak duży jest poziom depresji i czy wystarczy sama psychoterapia, czy należy wdrożyć leki. Jeśli depresja jest na tyle silna, że dana osoba nie ma siły funkcjonować, a nawet dotrzeć na psychoterapię, warto pomyśleć o wsparciu farmakologicznym, czasem hospitalizacji”. - powiedziała mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna

Osoby potrzebujące rozmowy z psychologiem, mogą również zadzwonić do Całodobowego Centrum Wsparcia pod numerem 800 70 2222