Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Masaż wygładzający zmarszczki. Nie musisz wydawać fortuny, naucz się go krok po kroku
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 29.04.2024 12:26

Masaż wygładzający zmarszczki. Nie musisz wydawać fortuny, naucz się go krok po kroku

Masaż twarzy, domowy masaż twarzy
Fot. Freepic

By wygładzić zmarszczki, kobiety wydają fortunę na rozmaite kremy czy zabiegi w gabinetach medycyny estetycznej. Tymczasem można spróbować wygładzić zmarszczki domowym sposobem, przez masaż twarzy.

To technika, która polega na delikatnym uciskaniu, ale też manipulowaniu skórą twarzy oraz rozciąganiu. Dzięki masażowi można poprawić też krążenie krwi. Jak zrobić masaż wygładzający zmarszczki, bez wychodzenia z domu?

Co powoduje zmarszczki?

Jeśli mówimy o starzeniu się, nie sposób nie wymienić zmarszczek, które są naturalnym procesem w starzeniu się organizmu. Powoduje je utrata kolagenu oraz elastyny. Kolagen jest białkiem zapewniającym skórze jędrność. Z wiekiem produkcja białek spada, co prowadzi do powstawania zmarszczek. Również częste wykonywanie tych samych ruchów mimicznych prowadzi do powstawania tzw. zmarszczek mimicznych.  Zmarszczki wokół oczu, tzw. kurze łapki są wynikiem regularnego mrużenia oczu lub śmiechu. Również promieniowanie ultrafioletowe może uszkadzać skórę na poziomie komórkowym. Prowadzi to do fotostarzenia, a w efekcie powstawania plam starczych oraz zmarszczek. 

Jak sugerują badania, za 80 proc. widocznych oznak starzenia się odpowiedzialna jest ekspozycja na słońce. Choć z jednej strony zmarszczki jako proces starzenia się, jest oczywiste, z drugiej, wiele kobiet stosuje zabiegi medycyny estetycznej, by pozbyć się zmarszczek, kupuje drogie kremy, stosuje rozmaite masaże, wykonywane przez specjalistów. Jednym z zabiegów, które możemy zrobić, niwelując zmarszczki, jest domowy masaż. Wykonamy go bez wychodzenia z domu i wydawania góry pieniędzy. Jak go zrobić?

portret-mlodej-kobiety-praktykujacej-joge-twarzy-dla-mlodziezy (2).jpg
Fot. Freepic
Nosisz codziennie wkładki higieniczne? Możesz sobie zaszkodzić. Ekspert ostrzega Maciej Stuhr nagle trafił do szpitala. Jego występ musiał zostać odwołany

Czym jest masaż twarzy?

Masaż twarzy jest techniką polegającą na delikatnym rozciąganiu, uciskaniu czy manipulowaniu skórą twarzy. Poprawi krążenie krwi, zwiększy elastyczność skóry i w konsekwencji zmniejszy widoczność zmarszczek.

Masaż palcami to bardzo łatwa technika, do której potrzebujemy jedynie naszych rąk. W tej metodzie zacznijmy od umycia twarzy i rąk. Następnie nałóżmy na twarz krem lub olejek do masażu. Masowanie rozpocznijmy od czoła i delikatnie uciskajmy skórę palcami, przesuwając się w dół do policzków. Później wykonajmy okrężne ruchy wokół oczu i ust. Potwórzmy kilka razy.

Pisząc o zmarszczkach, nie można nie wspomnieć o tzw. lwiej zmarszczce. To pionowa bruzda między brwiami, która może pojawić się już koło 30. roku życia. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn W przypadku tej zmarszczki również postawmy na masaż. Ułóżmy dłonie na skroniach, a następnie palcami wskazującymi rozciągnijmy skórę na czole od środka - przecinając włókna mięśnia czołowego. Dzięki temu mięsień czołowy rozluźnia się oraz rozciąga.

Jak często wykonywać masaż twarzy?

Domowym masażem można też wygładzić zmarszczki poprzeczne. W tym przypadku lewy palec wskazujący trzyma lewą brew. Prawym palcem rozprężamy mięśnie do góry w kierunku włosów, przecinając zmarszczki poprzeczne. Później  zamieniamy ręce wykonując to samo po prawej stronie.

Dermatolodzy radzą, by masować twarz przynajmniej raz w tygodniu przez minimum 30 minut. Nic się nie stanie, jeśli będziemy masować twarz nawet codzienne. Lekarze podkreślają, że systematyczność i częste wykonywanie jest jak najbardziej wskazane. Zdaniem medyków najlepsze masaże wygładzające zmarszczki to te, które wykonujemy jedynie własnymi dłońmi. Choć można kupić wiele urządzeń do masowania twarzy, lekarze podkreślają, że nie zawsze są one skuteczne.

Czytaj też:

Na cholesterol i na lepszą cerę. Kup za grosze i korzystaj do woli

Masaż Kobido zalecany w leczeniu bruksizmu. Ekspert tłumaczy, jakie jest jego działanie

Masaż Kobido - naturalny lifting twarzy. Czy może zastąpić botoks? Rozmowa z ekspertem
 
 

"Chorobę bogaczy" poznasz po stopach. Gdy zauważysz ten objaw, biegnij do lekarza
Masaż stopy
Mówi się o niej, że to “choroba bogaczy”, “choroba królów”. Chorował na nią Leonardo da Vinci i król Anglii Henryk VIII. Objawia się potężnym bólem stawów. Mowa o dnie moczanowej nazywanej inaczej podagrą lub artretyzmem. Jakie są jej pierwsze objawy?
Czytaj dalej
Jak znaleźć miłość na Tinderze i w realu? Psycholożka podpowiada
Podcast "Zdrowo przegadane" Pacjenci.pl, Magdalena Chorzewska
– Najczęstszy pacjent w gabinecie to ten, który jest po rozstaniu i cierpi, albo ten, który jest w związku i też cierpi. Znaleźć miłość na portalu randkowym, to jak trafić szóstkę w Totka. A jednak niektórym się udaje – mówi Magdalena Chorzewska, psycholożka, którą wielu Polaków poznało w programie „Ślub od pierwszego wejrzenia”.To wydaje się szokujące, że wiele lat po premierze książki „Bridget Jones”, a potem jej kinowej ekranizacji, kobiety mogą mieć jeszcze problem z tym że nie mają męża.– Mam pacjentki, które są samotne i bardzo chcą z kimś być. I spotykają się np. z mężczyzną bez pracy, który mieszka z mamą, ale bardzo chcą, żeby się oświadczył. Chcą być żoną – mówi Magdalena Chorzewska, psycholożka.Pyta wtedy: „Ale jak to sobie wyobrażasz, będziesz go utrzymywać?” i słyszy: „Po ślubie to się zmieni”. Te młode kobiety mieszkające w Warszawie czują się szczęśliwe jako singielki, dopóki nie pojadą do swoich rodzinnych domów – do małych miasteczek i wsi. Słyszą wtedy od rodziców i dziadków pełne troski pytania o to kiedy ułożą sobie życie.– Tam czują się po prostu „starą panną”, a nie „singielką w wielkim mieście” – mówi Magdalena Chorzewska w rozmowie z Agnieszką Sztyler-Turovsky, redaktor naczelną Pacjenci.pl w podcaście "Zdrowo przegadane” na YouTube.I podpowiada, jak szukać i w miarę szybko znaleźć miłość na portalu randkowym, a także, gdzie bywać w realnym świecie, by zwiększyć swoje szanse na znalezienie miłości.Podcast “Zdrowo przegadane” portalu Pacjenci.pl na YouTube
Czytaj dalej