Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Masowa likwidacja. Złe wieści dla 8 mln pacjentów w Polsce
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 13.12.2024 14:32

Masowa likwidacja. Złe wieści dla 8 mln pacjentów w Polsce

pielęgniarki
Fot. Canva/RDNE Stock project, Pexels

Początek roku przyniesie wielkie zmiany w ramach niezależne praktyk pielęgniarek i położnych. Od ponad dwudziestu lat stanowią one filar domowej opieki zdrowotnej w Polsce. Nowe przepisy, wprowadzane w ramach reorganizacji podstawowej opieki zdrowotnej wprowadzają chaos i niepokój o opiekę nad potrzebującymi pacjentami. Na szali mamy 8 mln pacjentów i 1600 niezależnych gabinetów. 
 

Przepisy mają przynieść zmiany już od stycznia

Zgodnie z ustawą o podstawowej opiece zdrowotnej z 2017 roku, od 1 stycznia 2025 roku niezależne praktyki pielęgniarek i położnych będą musiały zostać włączone w zespoły POZ, składające się z lekarza, pielęgniarki i położnej. Oświadczenia pacjentów dotyczące wyboru konkretnej pielęgniarki lub położnej przestaną obowiązywać. Oznacza to, że wybór lekarza rodzinnego automatycznie determinuje pozostałych członków zespołu medycznego. Problemem pozostaje brak jasnych zasad współpracy w ramach nowych struktur oraz finansowania, co może doprowadzić do likwidacji niezależnych gabinetów.
Obawy dotyczą przede wszystkim:

  • Utraty pracy przez pielęgniarki i położne, które prowadzą samodzielne gabinety
  • Ograniczenia wyboru pacjenta, który traci możliwość kontynuacji opieki z dotychczasowym specjalistą
  • Braku finansowania dla domowych wizyt, które są kluczowe dla wielu osób, szczególnie seniorów i pacjentów przewlekle chorych
  • Chaosu legislacyjnego, który dezorganizuje funkcjonowanie sektora zdrowia
Pielęgniarki biją na alarm. "Nie będzie opieki ani ochrony" To warzywo to witaminowa bomba. Zawiera związki sprzyjające redukcji masy ciała

Rozwiązania, które proponuje środowisko medyczne

Eksperci podkreślają, że wprowadzenie systemu e-zdrowia mogłoby usprawnić współpracę między członkami zespołów POZ. Taki system umożliwiłby lepszą wymianę informacji o ordynowanych lekach, badaniach i opiece nad pacjentem. Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych apeluje również o jasne kryteria współpracy oraz finansowanie wizyt domowych, które stanowią większość świadczeń realizowanych przez niezależne gabinety.

Kiedy dostaniemy odpowiedź?

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że nowelizacja ustawy jest priorytetem, a jej przepisy – jeśli uchwalone będą po Nowym Roku – mają obowiązywać z mocą wsteczną od 1 stycznia 2025 roku. Brak jasności w przepisach budzi jednak niepewność w środowisku pielęgniarek i położnych, konkretne informacje chcieliby uzyskać również pacjenci i ich opiekunowie. Każdy z nich walczy o swoje miejsce w systemie opieki zdrowotnej.

Zobacz także:

Przełom w leczeniu hemofilii. Nowe terapie jednak nie dla wszystkich chorych

Pacjenci zdigitalizowani? Nowy system e-Doręczeń zrewolucjonizuje nie tylko szpitale

Izabela Czuraj z DNA Medical Group: „Nasza technologia zmienia standardy opieki zdrowotnej”