Masowa likwidacja. Złe wieści dla 8 mln pacjentów w Polsce
Początek roku przyniesie wielkie zmiany w ramach niezależne praktyk pielęgniarek i położnych. Od ponad dwudziestu lat stanowią one filar domowej opieki zdrowotnej w Polsce. Nowe przepisy, wprowadzane w ramach reorganizacji podstawowej opieki zdrowotnej wprowadzają chaos i niepokój o opiekę nad potrzebującymi pacjentami. Na szali mamy 8 mln pacjentów i 1600 niezależnych gabinetów.
Przepisy mają przynieść zmiany już od stycznia
Zgodnie z ustawą o podstawowej opiece zdrowotnej z 2017 roku, od 1 stycznia 2025 roku niezależne praktyki pielęgniarek i położnych będą musiały zostać włączone w zespoły POZ, składające się z lekarza, pielęgniarki i położnej. Oświadczenia pacjentów dotyczące wyboru konkretnej pielęgniarki lub położnej przestaną obowiązywać. Oznacza to, że wybór lekarza rodzinnego automatycznie determinuje pozostałych członków zespołu medycznego. Problemem pozostaje brak jasnych zasad współpracy w ramach nowych struktur oraz finansowania, co może doprowadzić do likwidacji niezależnych gabinetów.
Obawy dotyczą przede wszystkim:
- Utraty pracy przez pielęgniarki i położne, które prowadzą samodzielne gabinety
- Ograniczenia wyboru pacjenta, który traci możliwość kontynuacji opieki z dotychczasowym specjalistą
- Braku finansowania dla domowych wizyt, które są kluczowe dla wielu osób, szczególnie seniorów i pacjentów przewlekle chorych
- Chaosu legislacyjnego, który dezorganizuje funkcjonowanie sektora zdrowia
Rozwiązania, które proponuje środowisko medyczne
Eksperci podkreślają, że wprowadzenie systemu e-zdrowia mogłoby usprawnić współpracę między członkami zespołów POZ. Taki system umożliwiłby lepszą wymianę informacji o ordynowanych lekach, badaniach i opiece nad pacjentem. Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych apeluje również o jasne kryteria współpracy oraz finansowanie wizyt domowych, które stanowią większość świadczeń realizowanych przez niezależne gabinety.
Kiedy dostaniemy odpowiedź?
Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że nowelizacja ustawy jest priorytetem, a jej przepisy – jeśli uchwalone będą po Nowym Roku – mają obowiązywać z mocą wsteczną od 1 stycznia 2025 roku. Brak jasności w przepisach budzi jednak niepewność w środowisku pielęgniarek i położnych, konkretne informacje chcieliby uzyskać również pacjenci i ich opiekunowie. Każdy z nich walczy o swoje miejsce w systemie opieki zdrowotnej.
Zobacz także:
Przełom w leczeniu hemofilii. Nowe terapie jednak nie dla wszystkich chorych
Pacjenci zdigitalizowani? Nowy system e-Doręczeń zrewolucjonizuje nie tylko szpitale
Izabela Czuraj z DNA Medical Group: „Nasza technologia zmienia standardy opieki zdrowotnej”