Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Masz obfite owłosienie w tych miejscach? To może być objaw choroby
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 12.02.2024 11:38

Masz obfite owłosienie w tych miejscach? To może być objaw choroby

nadmierne owłosienie
shutterstock.com

Nazywana jest zespołem wilkołaka. Jej charakterystycznym objawem jest występowanie nadmiernego owłosienia na ciele. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn – zarówno młodych, jak i starszych. Nienaturalna ilość włosów może pojawić sie nie tylko np. na plecach, ale nawet na czole. Jak rozpoznać i leczyć hipertrichozę? 
 

Hipertrichoza – co to za choroba?

Hipertrichoza, nazywana „syndromem wilkołaka”, występuje dość rzadko. Po raz pierwszy opisano ją w XVII wieku – wówczas chorych traktowano wybryk natury i wykluczano ze społeczeństwa. Hipertrichoza może przybierać formę uogólnioną i miejscową – w pierwszym przypadku nadmierne owłosienie występuje na całym ciele, a w drugim tylko na niektórych jego obszarach.

Przyczyna hipertrichozy nie jest w pełni poznana. Naukowcy twierdzą, że powodem mogą być czynniki genetyczne lub skutek uboczny stosowania leków. Może towarzyszyć np. zespołowi Ambrasa czy Cantu. Hipertrichoza bywa objawem nowotworu, może również towarzyszyć przebiegowi anoreksji.

shutterstock_1516924964.jpg

Na brodzie pojawiły się włosy? Uważaj. Powodem może być ta choroba Podczas mrozów zadbaj o włosy. Pamiętaj o tych witaminach

Objawy hipertrichozy

Nadmierne owłosienie może występować na głowie, nogach, pod pachami cz w okolicy intymnej. Włosy mogą pojawiać się również tam, gdzie nie rosną u zdrowych osób np. na czole lub na dłoniach. Charakterystycznym symptomem są włosy terminalne i włosy mieszkowe. Te pierwsze owłosienie jest grube, ciemne i typowe dla owłosienia krocza. Włosy mieszkowe z kolei są krótkie i miękkie – u chorego mogą przekształcać się we włosy terminalne.

W fazie terminalnej hipertrichozy, czyli tej najsilniejszej, pojawiają się kolejne objawy np. przerost dziąseł, zaburzenia uzębienia, zmiana kształtu ust i powiększenie głowy. Zmienia się też kształt nosa chorego – staje się wówczas płaski i szeroki.

Objawy zależą od przyczyn choroby. U niektórych pojawia się otyłość brzuszna i zaburzenia miesiączkowania.

Rozwój włosów przebiega w 3 fazach – anagenicznej, katagenicznej, teleogenicznej. W pierwszej z nich następuje wzrost włosów, w drugiej mieszki włosowe ulegają zniszczeniu, a w trzeciej – włosy wypadają. Faza anageniczna przeważnie dominuje.

Jak leczyć hipertrichozę?

Nie ma lekarstwa na tę chorobę. Chorzy mogą regularnie golić nadmierne owłosienie lub korzystać z zabiegów kosmetycznych – jednak są to rozwiązania doraźne. Szczególnie pomocne mogą okazać się zabiegi laserowej depilacji.

W przypadku hipertrichozy wtórnej, będącej wynikiem zaburzeń endokrynologicznych, leczenie zależy od przyczyn choroby. Zespół Cantu i akromegalię leczy się farmakologicznie.