Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Masz zapalenie uchyłków jelita? Nigdy nie stosuj tych leków! Lekarz odradza
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 28.07.2023 12:47

Masz zapalenie uchyłków jelita? Nigdy nie stosuj tych leków! Lekarz odradza

ból brzucha
canva

Uchyłki jelita grubego to wybrzuszenie w ścianie okrężnicy. Zazwyczaj nie trzeba ich leczyć, ponieważ często nie powodują żadnych objawów utrudniających codzienne funkcjonowanie. Jednak gdy dochodzi do stanu zapalnego, należy niezwłocznie podjąć działanie. Z pewnej grupy leków korzystać się nie powinno – to NLZP. Co to za leki? Dlaczego szkodzą? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem lek. med Jackiem Kowerzanow.


 

NLPZ – tych leków lepiej unikać!

NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne, są to jedne z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych. Mają również działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwzakrzepowe. Preparaty OTC, czyli część leków z grupy NLPZ, dostępna jest bez recepty. Niewłaściwe i przewlekłe leczenie się przy użyciu niesteroidowych leków przeciwzapalnych bywa przyczyną wielu niepożądanych działań – cierpią na tym szczególnie nerki, wątroba, przewód pokarmowy, mogą pojawić się duszności u osób mających astmę aspirynową.

NLPZ nie powinny również przyjmować osoby z zapaleniem uchyłków jelita grubego: „Należy pamiętać o unikaniu leków z grupy przeciwzapalnych i przeciwbólowych czyli NLPZ-tów, ponieważ mogą wtórnie prowadzić do krwawienia bądź perforacji uchyłka”. - powiedział specjalista gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

Projekt bez nazwy - 2023-07-28T022507.496.png

Choroba uchyłkowa jelita grubego – kto najczęściej choruje? Cierpi na nią duża część społeczeństwa! Zapalenie uchyłków jelita grubego – kiedy trzeba je leczyć w szpitalu?

Czym może skończyć się niewłaściwe stosowanie NLPZ?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne są jednymi z najczęściej stosowanych leków.  Często powodują powikłania gastroenterologiczne. Szczególnie szkodliwe jest długotrwałe ich przyjmowanie. Jednym ze skutków terapii z zastosowaniem NLPZ jest dyspepsja, której objawami są m.in:

  • ból w nadbrzuszu,
  • zgaga,
  • dyskomfort,
  • nudności,
  • odbijanie się,
  • zaparcia,
  • wzdęcia,
  • objawy choroby refluksowej.

Inne powikłania wynikające ze stosowania NLPZ to:

  • wrzody i nadżerki,
  • krwawienie z przewodu pokarmowego (stanowią zagrożenie zdrowia i życia)
  • perforacje (stanowią zagrożenie zdrowia i życia),
  • mikroskopowe zapalenie jelit,

Jak prawidłowo leczyć zapalenie uchyłków jelita grubego?

Rodzaj leczenia zależy od nasilenia zapalenia. W przypadku łagodnego przebiegu, u osoby młodej, w dobrym stanie ogólnym, która nie jest obciążona chorobami przewlekłymi, zapalenie uchyłków można leczyć ambulatoryjne, czyli poza szpitalnie. Stosowana jest dieta płynna, leki rozkurczowe, także przeciwbólowe”. - powiedział specjalista gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

W trakcie leczenia łagodnego i umiarkowanej postaci zapalenia uchyłków należy nieznacznie zmodyfikować jadłospis – zalecana jest dieta łatwostrawna, zawierająca odpowiednią ilość błonnika rozpuszczalnego. Dieta płynna zalecana jest dla osób z ostrym, ale niepowikłanym zapaleniem uchyłków.

Jeżeli przebieg jest ciężki, mamy do czynienia z osobą starszą, obciążoną wieloma chorobami przewlekłymi, jak na przykład cukrzyca, choroba nerek, marskość wątroby, u kobiet w ciąży lub osób będących w trakcie stosowania immunosupresji, leczenie powinno odbywać się w warunkach szpitalnych. W tych przypadkach rozważana jest antybiotykoterapia. W przypadku powikłań choroby uchyłkowej, w szczególności w stanach zagrożenia życia, może być wskazane leczenie operacyjne”. - powiedział specjalista gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

Tagi: Jelita