Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Choroba uchyłkowa jelita grubego – kto najczęściej choruje? Cierpi na nią duża część społeczeństwa!
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 25.07.2023 15:10

Choroba uchyłkowa jelita grubego – kto najczęściej choruje? Cierpi na nią duża część społeczeństwa!

jelita
canva.com

Aż w 80% przypadków przebiegają bezobjawowo, natomiast u części osób mogą prowadzić do powikłań zagrażających życiu, więc jak najbardziej, w niektórych przypadkach są groźne dla zdrowia.” - powiedział gastroenterolog lek. Jacek Kowerzanow. Czym są uchyłki jelita grubego i kto najczęściej choruje? 

Co to jest choroba uchyłkowa jelita grubego?

Choroba uchyłkowa jelita grubego jest schorzeniem, w którym w ścianie jelita tworzą się uwypuklenia, tworzące kieszonkowate uchyłki. Wyróżniamy uchyłki rzekome, kiedy uwypukleniu ulega błona śluzowa i podśluzowa, bądź prawdziwe, gdy uwypukleniu ulega cała ściana jelita grubego. Różnica polega na tym, że uchyłki rzekome występują częściej i głównie lokalizują się po lewej stronie jelita grubego, a prawdziwe pojawiają się rzadziej i wówczas znajdują się po prawej stronie.” - powiedział gastroenterolog lek. Jacek Kowerzanow. 

U większości pacjentów choroba uchyłkowa jelita grubego nie daje objawów, a jeśli już się pojawią, przeważnie są to bóle brzucha, wzdęcie oraz zaburzenia rytmu wypróżnienia. W większości przypadków uchyłkowatość jelita grubego przebiega bezobjawowo, natomiast u pozostałych osób głównym objawem jest ból, który lokalizuje się najczęściej w lewym dolnym kwadrancie i może towarzyszyć mu wzdęcie, a także zaburzenia rytmu wypróżnienia, takie jak zaparcie bądź biegunka.” - powiedział gastroenterolog lek. Jacek Kowerzanow. 

Powikłaniem choroby może być zapalenie uchyłków, do którego dochodzi zazwyczaj wskutek zastoju treści jelitowej w uchyłkach. Do zapalenia uchyłków dochodzi, gdy zamyka się światło danego uchyłka, w większości przypadków poprzez masę stolca bądź kamienie kałowe. Zalegająca treść prowadzi do namnażania się flory jelitowej, czyli bakterii, które zaczynają produkować coraz więcej toksyn i gazów. Dochodzi do miejscowego niedokrwienia i aktywowany jest stan zapalny.” - powiedział gastroenterolog lek. Jacek Kowerzanow. 

Zapalenie uchyłków jelita grubego objawia się bólem brzucha, gorączką, nudnościami, wymiotami, zaburzeniami wypróżniania, a w niektórych przypadkach krwawieniem z odbytu. W ciężkich przypadkach może być konieczne leczenie operacyjne. W miarę toczącego się procesu zapalnego uchyłków może dojść do perforacji, czyli pęknięcia ściany uchyłka co prowadzi do zapalenia otrzewnej i stanu bezpośredniego zagrożenia życia." - powiedział gastroenterolog lek. Jacek Kowerzanow. 

Projekt bez nazwy - 2023-07-24T174831.019.png

Problemy jelitowe mogą świadczyć o chorobie tarczycy. Nie można tego bagatelizować! Nowotwory układu pokarmowego - jak im zapobiegać? Wiele zależy od nas

Kto najczęściej choruje na uchyłkowatość jelita grubego?

Uchyłkowatość jelita grubego jest chorobą cywilizacyjną, związaną z wiekiem i dietą ubogą w błonnik pokarmowy. „Przyjmuje się, że około 60% osób powyżej 60. roku życia będzie miało uchyłki. Dotyczy to głównie krajów rozwiniętych i związane jest bardzo ściśle z dietą.” - powiedział gastroenterolog lek. Jacek Kowerzanow. 

Na uchyłkowatość jelita grubego najbardziej narażone są osoby, których dieta jest uboga w błonnik rozpuszczalny, obfituje w tłuszcze zwierzęce i czerwone mięso. Pozostałymi czynnikami ryzyka są otyłość oraz brak aktywności fizycznej. Dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i czerwone mięso, a uboga w błonnik, szczególnie rozpuszczalny, prowadzi do mniejszego gromadzenia się wody w masie stolca. Powoduje to opóźnienie pasażu jelitowego, a jednocześnie podnosi ciśnienie w świetle jelita grubego, przez co powstają uchyłki.” - powiedział gastroenterolog lek. Jacek Kowerzanow. 

Czynniki ryzyka choroby uchyłkowej jelita grubego: 

  • predyspozycje genetyczne,
  • wiek,
  • dieta uboga w błonnik rozpuszczalny, 
  • spożywanie dużej ilości czerwonego mięsa i tłuszczów zwierzęcych,
  • otyłość,
  • siedzący tryb życia,
  • palenie papierosów.

Jak zapobiegać uchyłkom jelita grubego?

Powinniśmy zacząć dbać o siebie. Jest to choroba cywilizacyjna i występuje coraz częściej. Niepokojący jest fakt, że pojawia się ona coraz częściej w młodszym wieku, czyli u osób około 40. roku życia. Należy pamiętać, że u tej grupy chorych przebiega bardziej dynamicznie i często kończy się zapaleniem, więc powinniśmy zwrócić uwagę na dietę, zwiększyć aktywność fizyczną i utrzymywać prawidłową wagę ciała.” - powiedział gastroenterolog lek. Jacek Kowerzanow. 

Aby zapobiegać chorobie uchyłkowej jelita grubego, stosujmy się do następujących zasad: 

  • Spożywajmy odpowiednią ilość błonnika pokarmowego.
  • Pijmy dużo wody, dzięki której błonnik może spełniać swoją funkcję.
  • Unikamy nadmiernego spożycia tłuszczów zwierzęcych, czerwonego mięsa, przetworzonej żywności i alkoholu.
  • Dbajmy o regularną aktywność fizyczną.
  • Unikajmy palenia papierosów.
  • Nie lekceważmy potrzeby wypróżnienia i nie odkładajmy jej na później. Zbyt długie zatrzymywanie kału w jelitach może zwiększać ciśnienie wewnątrzjelitowe i sprzyjać powstawaniu uchyłków.