Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Mieszkańców tego regionu czekają ciężkie dni. IMGW ostrzega
Daria  Siemion
Daria Siemion 22.05.2025 11:50

Mieszkańców tego regionu czekają ciężkie dni. IMGW ostrzega

burza
Fot. Arkadiusz Ziółek / East News

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami, które w najbliższym czasie mogą wystąpić w kilku województwach. Gdzie będzie najgorzej i na co uważać?

Prognozy wskazują na możliwość intensywnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru oraz lokalnych opadów gradu. Mieszkańcy powinni zachować szczególną ostrożność, nie tylko z powodu zagrożeń materialnych, ale również potencjalnego niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia.

Alert IMGW – gdzie będzie najgorzej?

Alert obejmuje województwa:

  • małopolskie,
  • świętokrzyskie,
  • śląskie,
  • części województw: podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, opolskiego, dolnośląskiego.
Fot. IMGW

Alert pogodowy – czego można się spodziewać?

Według IMGW, przewidywane są opady deszczu w wysokości 15–30 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Możliwe są także lokalne opady gradu.

Ostrzeżenie I stopnia oznacza, że mogą wystąpić bardzo niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, prowadzące do strat materialnych oraz zagrożenia dla zdrowia i życia. Służby zalecają uważne śledzenie komunikatów pogodowych oraz stosowanie się do zasad bezpieczeństwa. Czytaj także: Rażenie piorunem – czym grozi i jak się przed nim chronić?

burza
Spadające gałęzie to realne zagrożenie dla zdrowia Fot. DOMIN/AGENCJA SE/East News (zdj. ilustracyjne)

Burze, silny wiatr i opady – zagrożenie dla zdrowia

Z perspektywy medycznej burze mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia. W trakcie burzy może dojść np. do porażenia piorunem i zatrzymania krążenia albo do urazu spowodowanego uderzeniem przedmiotu porwanego przez wiatr lub spadającej gałęzi.

Burze mogą prowadzić także zaostrzenia chorób serca, astmy, nadciśnienia i innych dolegliwości spowodowanych stresem, brakiem leków lub dostępu do opieki medycznej. 

Trzeba wziąć pod uwagę również możliwą awarię sieci energetycznej, co może utrudnić korzystanie z urządzeń medycznych lub ograniczyć możliwość wezwania pogotowia (np. rozładowany telefon lub odcięty telefon domowy). Czytaj także: Dzwonić na 112 czy 999? To sprawa życia i śmierci

Jak przygotować się na załamanie pogody?

Do burzy warto się przygotować: zaopatrzyć w latarkę, świecę, zapas wody oraz leków, a także zabezpieczyć okna, drzwi i balkon. 

Należy unikać przebywania w pobliżu okien. Na zewnątrz nie wolno chować się pod drzewami i słupami. Jeśli burza zastanie nas na zewnątrz i nie będzie możliwości schronienia, warto znaleźć zagłębienie terenu lub inną trwałą osłonę.

Pamiętajmy też, aby przed burzą przeparkować auto w bezpieczne miejsce – z dala od drzew i niestabilnych konstrukcji. Czytaj także: Wdychamy to cały czas, trafia nawet do mózgu. Wyrządza ogromne szkody