Na dłoniach "widać dużo różnych rzeczy”. To wskazuje na poważne schorzenie

Dłonie są niczym zwierciadło. Mogą powiedzieć o naszym stanie zdrowia więcej, niż nam się wydaje. Zmiany w wyglądzie dłoni mogą świadczyć o różnych chorobach, od problemów z krążeniem po niedobory witamin. W rozmowie z dr n. med. Ewą Skulską poruszyliśmy kwestię widocznych zmian na dłoniach, które powinny nas zaalarmować i tego, co zrobić, by je wyleczyć.
- Na dłoniach, na paznokciach rzeczywiście widać bardzo dużo różnych rzeczy – informuje dr n.med. Ewa Skulska.
Zauważysz ją na dłoniach. Tak grzybica daje o sobie znać
- Grzybica uwielbia być na dłoniach - zwłaszcza na powierzchni dłoniowej, czyli tej powierzchni potocznie nazywanej wewnętrzną powierzchnią dłoni oraz w przestrzeniach międzypalcowych, bo grzybica lubi wilgoć więc tam, gdzie skóra jest jakby zamknięta – m.in. w tych fałdach skórnych dłoniowy tam powstaje stan zapalny, tworzy się zaczerwienienie, złuszczanie między palcami – informuje ekspertka.
Czy można mieć grzybicę tylko na dłoniach?
Wiele osób zastanawia się, czy można mieć grzybicę na stopach, a na dłoniach już nie. Odpowiedź jest oczywista dla ekspertki, która dzieli się swoją wiedzą w rozmowie z portalem Pacjenci.pl. Może tak być, że stopy są zajęte grzybicą, a dłonie są zdrowe. I odwrotnie.

- Czasami na dłoniach w takim przypadku pojawiają się zmiany wypryskowe jest to takie zjawisko, że grzybica pojawia się na stopach, a zmiany wypryskowe na dłoniach wskutek tej grzybicy. Są to jednak zmiany odczynowe, które nie są związane z samą infekcją grzybiczą. Oprócz samej skóry grzybica może zajmować też paznokcie – informuje.
- W przypadku drożdżycy może wystąpić tylko stan zapalny tkanek otaczających płytkę paznokciową albo może dojść do całkowitego zajęcia płytek paznokciowych przez drożdżaki. Wówczas przybierają one taki mlecznobiały kolor. W przypadku grzybic innego gatunku może dochodzić do pogrubienia płytki paznokciowej, zmiany koloru na żółty, szaro-żółty oraz do rogowacenia podpaznokciowego – dodaje.
Zwraca też uwagę na to, że bardzo podobnie może wyglądać łuszczyca płytek.
Czy grzybica jest groźna? Może się taka stać
Wydawać by się mogło, że grzybica nie niesie ze sobą żadnego większego zagrożenia. To mit. Może mieć naprawdę poważne konsekwencje. Przewlekła lub nawracająca infekcja może rozprzestrzenić się na sąsiednie tkanki, a w skrajnych przypadkach zaatakować odległe narządy, np. z jamy ustnej przenieść się do zatok lub płuc, a z narządów kobiecych na drogi moczowe itd.

Nie wolno więc jej bagatelizować – trzeba ją koniecznie wyleczyć. Aby skutecznie rozprawić się z grzybami, trzeba starannie dobrać terapię. Często jest to jednak bardzo trudne.





































