Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Na to chorowała Marzena Kipiel-Sztuka. Halinka Kiepska zmarła w wieku 58 lat
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 09.06.2024 12:20

Na to chorowała Marzena Kipiel-Sztuka. Halinka Kiepska zmarła w wieku 58 lat

Marzena Kipiel-Sztuka
Fot. TRICOLORS/East News

Marzena Kipiel-Sztuka zmarła a wieku 58 lat. Aktorka od lat mierzyła się z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, depresją i problemami z biodrem. 

Marzena Kipiel-Sztuka chorowała na POCHP

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) zajmuje 4. miejsce wśród przyczyn zgonów. W Polsce są już prawie 2 mln chorych, a na świecie choruje ponad 250 mln ludzi. Według szacunków WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) do 2030 r. POChP stanie się trzecią przyczyną zgonów w populacji ogólnej.

Wiadomo, że Marzena Kipiel-Sztuka chorowała na POChP, natomiast nie są znane przyczyny śmierci 58-letniej aktorki.

Pierwsze objawy POChP

POChP prowadzi do nieodwracalnego zmniejszenia średnicy oskrzeli i oskrzelików oraz zniszczenia miąższu płuca (inaczej rozedmy) w ich otoczeniu. Zniszczenie miąższu płuc w otoczeniu drobnych oskrzeli sprawia, że łatwiej zapadają się one podczas wydechu, a to z kolei prowadzi do ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Zmiany ciśnień w klatce piersiowej w czasie oddychania sprawiają, że w większym stopniu ograniczony jest wydech niż wdech. U niektórych chorych prowadzi to do nadmiernego „zalegania” powietrza w płucach, czyli do rozdęcia (hiperinflacji) płuc. Chory wkłada w oddychanie dużo wysiłku, a i tak często odczuwa duszności.

W miarę upływu czasu zmiany postępują, prowadząc do niewydolności oddechowej, a nawet - do zgonu.

Nie tylko POChP, ale i depresja

Marzena Kipiel-Sztuka zmagała się także z depresją oraz problemami ze stawem biodrowym. Groził jej nawet wózek inwalidzki, ale z powodów finansowych nie mogła pozwolić sobie na drogi zabieg, który mógłby jej pomóc.  - Człapię po schodach, niemiłosiernie szuram nogami i zażywam silne środki przeciwbólowe. Nie mogę spać, nie mam apetytu, trudno mi się na czymkolwiek skupić - mówiła w rozmowie z Twoim Imperium. 

Marzena Kipiel-Sztuka nie żyje

- Marzena bardzo długo chorowała i ja byłam w to zaangażowana. Dzisiaj rano o godz. 9:00 zmarła - powiedziała Pałys w rozmowie z Plejadą. Marzena Kipiel-Sztuka odeszła 9 czerwca 2024 roku. 

Zobacz też:

Niedobór tej witaminy zwala z nóg. Powoduje utratę smaku, depresję, a nawet zaburzenia czucia

Objawy chorej wątroby widać na skórze. Jeśli masz takie zmiany skórne idź do lekarza

Masz wypryski na klatce piersiowej i brzuchu? To pierwszy objaw raka