Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Na to zmarła Ewelina Ślotała. Tak rozpoznasz pierwsze objawy
Alina Gałka
Alina Gałka 18.12.2024 17:03

Na to zmarła Ewelina Ślotała. Tak rozpoznasz pierwsze objawy

Ewelina Ślotała
Fot. Instagram

Wieczorem 17 grudnia 2024 r. media obiegła smutna wiadomość o przedwczesnej śmierci Eweliny Ślotały. Autorka miała zaledwie 35 lat. Przyczyną jej śmierci był krwotok wewnętrzny, który doprowadził do uszkodzenia serca.

O krwotoku wewnętrznym mówimy w sytuacji, gdy krew wycieka z naczyń krwionośnych do wnętrza ciała. Jego przyczyną może być uraz lub choroby, np. nowotwory, żylaki przełyku lub pęknięcie wrzodu żołądka. Krwotoki wewnętrzne bardzo trudno rozpoznać z powodu braku widocznej rany.

Najczęstsze przyczyny krwotoków wewnętrznych

Krwotok wewnętrzny jest poważnym zagrożeniem medycznym, które może powstać w wyniku nagłego urazu i uszkodzenia narządów wewnętrznych lub przerwania ciągłości naczyń krwionośnych. Do takich urazów może dojść np. w wypadku komunikacyjnym albo przy upadku z wysokości. Wśród innych przyczyn krwotoków tego rodzaju wymienia się rozmaite stany patologiczne w tym:

  • nowotwory,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • pęknięcie wrzodów żołądka,
  • żylaki przełyku,
  • alkoholizm.
Udar krwotoczny mózgu (krwotok śródmózgowy) Możesz mieć wrzody żołądka i nawet o tym nie wiedzieć. Typowe i nietypowe objawy

Objawy krwotoku wewnętrznego

Pierwsze objawy krwotoku wewnętrznego są niespecyficzne i przez to trudne do rozpoznania. Osoba doświadczająca krwotoku jest znacznie osłabiona, blada, odczuwa zwiększone pragnienie, tzw. zimne poty i niepokój, może mieć przyspieszone lub słabo wyczuwalne tętno. Postępująca utrata krwi z naczyń krwionośnych prowadzi do pojawienia się mroczków przed oczami i omdleń.

Dlaczego krwotok wewnętrzny może zabić?

Wyciek krwi z naczyń krwionośnych do wnętrza organizmu jest niebezpieczny z wielu powodów. Krew wypełniająca jamy ciała wywiera nacisk na tkanki i organy, co może prowadzić do ich uszkodzenia. Dodatkowym problemem są skrzepy, które powstają bardzo szybko po wydostaniu się krwi z krwiobiegu.

Największym zagrożeniem dla osoby doświadczającej krwotoku wewnętrznego jest wstrząs hipowolemiczny. Do tego stanu dochodzi przy utracie powyżej 40%, czyli ok. 2 litrów krwi krążącej. Serce osoby we wstrząsie bije z prędkością powyżej 140 uderzeń na minutę, a ciśnienie tętnicze spada poniżej 60 mmHg. Dochodzi do zmian świadomości. Bez zapewnienia szybkiej pomocy medycznej pacjent zapada w letarg, po czym następuje śmierć.

Co zrobić w przypadku podejrzenia krwotoku wewnętrznego?

Krwotok wewnętrzny wymaga natychmiastowej interwencji medycznej, a jego zatamowanie nie jest możliwe poza szpitalem. Dlatego w przypadku podejrzenia krwotoku trzeba niezwłocznie wezwać pomoc ratunkową, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Oczekując na przyjazd karetki, pacjenta należy ułożyć w pozycji przeciwwstrząsowej lub bocznej bezpiecznej. Szybka interwencja medyczna zwiększa szanse na odwrócenie przyczyn zatrzymania krążenia.

Czytaj także:

Krwotok podpajęczynówkowy

Michał Figurski ostrzega przed udarem. Objawy bywają bardzo nietypowe

Jak bolą wrzody żołądka? Wyjaśnia gastroenterolog