Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Dziecko > Najnowsze dane z Holandii. Ta jedna zmiana poprawiła koncentrację uczniów aż o 75%
Alina Gałka
Alina Gałka 07.07.2025 12:37

Najnowsze dane z Holandii. Ta jedna zmiana poprawiła koncentrację uczniów aż o 75%

Dane z Holandii
Holenderski sposób na koncentrację uczniów. Fot. Africa images Canva

Współczesnej młodzieży, a coraz częściej również dzieciom, trudno wyobrazić sobie życie bez smartfonów. Służą one nie tylko do rozmów głosowych i wymiany wiadomości, ale także, a może przede wszystkim, do przeglądania mediów społecznościowych. Czy jednak uczniowie powinni korzystać z telefonów w szkołach?

• Od stycznia 2024 roku Holandia testuje zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach
• Rządowe badania potwierdzają korzyści z tego rozwiązania
• W Polsce wciąż brak jednolitych przepisów dotyczących korzystania ze smartfonów przez uczniów

Smartfony i zdrowie psychiczne

W ostatnich latach specjaliści coraz częściej alarmują, że nadmierne korzystanie ze smartfonów może poważnie szkodzić zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży. Uzależnienie od ekranów sprzyja problemom z koncentracją, zaburzeniom snu i poczuciu osamotnienia.

Holandia postanowiła zmierzyć się z problemem nadużywania smartfonów przez najmłodszych w sposób systemowy. Od stycznia 2024 roku w tamtejszych szkołach średnich wprowadzono zakaz używania telefonów komórkowych podczas lekcji, a w kolejnym roku objął on także szkoły podstawowe.

Efekty przerosły oczekiwania. Badanie zlecone przez rząd wykazało, że aż 75% szkół średnich odnotowało znaczną poprawę koncentracji uczniów

– Uczniowie zaczęli ze sobą więcej rozmawiać, a szkoły stały się bezpieczniejsze – podkreśla doktor Alexander Krepel z Instytutu Kohnstamma w Amsterdamie. 

Jęczmień u dziecka. Czy złota obrączka naprawdę pomaga? Ubezpieczenie za urazy na koloniach – jak zabezpieczyć dziecko?

Mniej ekranów, więcej uwagi i lepszy nastrój

Specjaliści zwracają uwagę, że ograniczenie kontaktu ze smartfonem może poprawić nie tylko wyniki w nauce, ale także samopoczucie młodych ludzi. Już wcześniej liczne badania pokazywały, że zbyt częste korzystanie z mediów społecznościowych wiąże się z większym ryzykiem depresji i lęku. W holenderskich szkołach po wprowadzeniu zakazu aż 59% placówek zaobserwowało lepszą atmosferę i mniej konfliktów między uczniami.

Brak możliwości nagrywania i rozpowszechniania zdjęć z klas zmniejsza ryzyko cyberprzemocy” – mówi dr Krepel. Szkoły stają się dzięki temu bezpiecznym miejscem, w którym młodzi ludzie mogą budować zdrowe więzi społeczne.

dziewczynka ze smartfonem Fot. Boris Hamer/Pexels.jpg
Nadużywanie mediów społecznościowych może wiązać się z zaburzeniami nastroju u dzieci. Fot. Boris Hamer/Pexels

Przeczytaj też: Co robią dzieci w sieci? Wstrząsające ustalenia. Rodzice, otwórzcie oczy!

Polska wciąż na rozdrożu

Choć w Polsce nie ma ogólnokrajowego zakazu smartfonów w szkołach, temat regularnie wraca w debacie publicznej. W ostatnich latach ponad połowa szkół samodzielnie zdecydowała się wprowadzić ograniczenia, a 15% stosuje depozyt, w którym uczniowie muszą zostawiać telefony po wejściu na teren placówki. Mimo to eksperci prawa oświatowego zwracają uwagę, że obecne przepisy nie pozwalają szkołom na pełną konfiskatę urządzeń bez zgody właściciela.

dzieci w telefonach Fot. studioroman/Canva.jpg
Nieco ponad połowa szkół w Polsce wprowadziła zakaz korzystania z telefonów w godzinach lekcyjnych. Fot. studioroman/Canva

Ministerstwo Edukacji Narodowej wciąż zastanawia się nad najlepszym rozwiązaniem w kwestii regulacji używania telefonów komórkowych w szkołach – rozważa umożliwienie szkołom wprowadzenia całkowitego zakazu używania tych urządzeń na terenie placówek. Resort planuje również zbadanie funkcjonujących sposobów regulowania przez szkoły zasad korzystania z urządzeń elektronicznych. Przeczytaj też: Nasze dzieci nie są bezpieczne w internecie. Eksperci planują wielkie zmiany


Źródła: pacjenci.pl, PAP, prawo.pl
 

Dziecko też może mieć udar. 5 objawów
objawy udaru mózgu u dziecka
udar mózgu u dziecka Fot. Shutterstock / New Africa
Wiele osób tego nie wie, ale dzieci też mogą mieć udar. Niestety, ponieważ jest rzadki – występuje u 0,56–2,4 na 100 tysięcy dzieci – bywa rozpoznawany zbyt późno. Wyjaśniamy, jakie są jego objawy i co robić, gdy zauważymy je u naszej pociechy.Udar mózgu kojarzy się głównie z osobami starszymi, ale może wystąpić również u dzieci – nawet niemowlątObjawy udaru u dziecka to m.in. nagłe zaburzenia mowy, asymetria twarzy (np. opadanie kącika ust) oraz niedowład jednej strony ciałaInne symptomy to silny, nagły ból głowy i zaburzenia widzenia. Udar dziecięcy wymaga natychmiastowej reakcji – w razie niepokojących objawów dzwoń na 112U dzieci występują zarówno udary niedokrwienne, jak i krwotoczne, przy czym te pierwsze stanowią około połowy wszystkich przypadków. Przyczyną udaru u najmłodszych mogą być m.in. wady serca, choroby zapalne, zakażenia, zaburzenia krzepnięcia czy choroby genetyczne – w wielu przypadkach nie udaje się jednak ustalić jednoznacznego źródła. 
Czytaj dalej
Nastolatek u psychologa bez zgody rodziców? Sejmowa Komisja Zdrowia mówi "tak”
dziecko u psychologa
Dziecko u psychologa bez zgody rodzica
Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła projekt ustawy, który ma umożliwić młodzieży od 13. roku życia dostęp do pomocy psychologicznej bez zgody rodziców — w sytuacjach kryzysowych i w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Propozycja, przygotowana z inicjatywy młodych ludzi przy wsparciu Rzeczniczki Praw Dziecka, wywołała ożywioną debatę. Projekt ma być odpowiedzią na dramatyczny wzrost problemów psychicznych wśród nastolatków i ma szansę trafić pod obrady Sejmu jeszcze przed zmianą prezydenta. Sejmowa Komisja Zdrowia zatwierdziła projekt ustawy, który pozwala młodzieży na uzyskanie wsparcia psychologicznego bez konieczności uzyskiwania zgody od rodziców Nowe prawo umożliwia młodzieży od 13. roku życia skorzystanie z pomocy psychologicznej bez zgody rodziców, jeśli znajdują się w kryzysie psychicznym i nie mogą liczyć na wsparcie opiekunów Pomoc ma być dostępna wyłącznie w ramach publicznej opieki zdrowotnej (na NFZ) i świadczona przez wykwalifikowanych specjalistów — psychologów, psychoterapeutów lub terapeutów środowiskowych
Czytaj dalej