Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Nie trać czasu na takie znajomości. Jak rozpoznać fałszywych ludzi?
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 12.06.2024 15:52

Nie trać czasu na takie znajomości. Jak rozpoznać fałszywych ludzi?

Uważaj na fałszywe osoby
Fot. Freepic

Choć czasem się nam wydaje, że na swojej drodze spotykamy dobrych i życzliwych nam ludzi, z czasem okazuje się, że ich intencje są nieszczere i owszem - chcą jak najlepiej, lecz dla siebie, nie dla nas.

Nieszczere osoby dobrze się maskują i niełatwo jest rozpoznać ich toksyczne zachowania. Pod płaszczykiem fałszywej życzliwości i szczerości spełniają swoje cele, a my jesteśmy dla nich jedynie narzędziem. Jak rozpoznać fałszywych ludzi?

To typowe red flag w kontakcie z fałszywymi osobami

Pisząc o fałszywych osobach, nie sposób wymienić kilka punktów, które mogą być dla nas “red flag” - znakiem ostrzegawczym, żeby na nie uważać. Być może wymienione poniżej punkty będą zimnym prysznicem dla takiej relacji, która zabiera energię i sprawia, że jesteśmy przytłoczeni i nieszczęśliwi.

  • Fałszywi ludzie są interesowni, gdyż odzywają się tylko do nas wtedy, kiedy czegoś potrzebują. Warto wtedy zauważyć, że relacja z taką osobą staje się po prostu bardzo jednostronna. Ty dajesz, a fałszywy człowiek jedynie bierze, ale od siebie niestety nic nie daje.
  • Nie cieszą się z twoich sukcesów. Gdy odnosimy sukcesy, nasi przyjaciele cieszą się z nich razem z nami. W przypadku fałszywych osób, wcale tak nie jest. Zamiast powiedzieć “gratuluję” pokuszą się jedynie o kąśliwy komentarz lub też szybko zmienią temat, umniejszając sukcesy i zasługi. Warto wtedy zastanowić się, jaki jest sens zadawania się z taką osobą.
2148955581.jpg
Fot. Freepic
Szykują się duże zmiany w szpitalnictwie. Mają być korzystne dla pacjentów Nie żyje francuska ikona popkultury. Françoise Hardy walczyła o prawo do eutanazji

Kłamią i wyrażają się źle o innych

  • Fałszywe osoby będą kłamać, ile tylko wlezie. W rozmowie będą kłamać, nie zważając kompletnie na nic. Nie mają ani oporów, ani też wyrzutów sumienia czy żadnych refleksji.
  • Wyrażają się źle o innych osobach. Nieważne, czy mówią źle o rodzinie, współpracownikach, czy przyjaciołach. Niepochlebne komentarze o innych bez ich obecności oznacza, że wysoce prawdopodobne jest to, że również i ciebie taka osoba obgada za plecami. Najgorzej, jeśli taki osobnik będzie się świetnie bawić w towarzystwie ludzi, z których przed chwilą się naśmiewał. Wtedy czerwona lampka powinna się nam szeroko zapalić.

Myślą tylko i wyłącznie o sobie

  • Fałszywe osoby myślą tylko i wyłącznie o sobie. Takim ludziom wydaje się, że wszystko kręci się tylko i wyłącznie wokół ich spraw oraz problemów. Mają problem ze słuchaniem i empatią, lecz jeśli problem dotyczy ich samych, ochoczo będą chcieli cię wysłuchać, co masz do powiedzenia. Brakuje im empatii oraz wrażliwości.
  • Fałszywe osoby potrafią sprowadzić też na złą drogę. Tacy ludzie potrafią odbierać energię i ciągnąć zamiast do góry, to w dół. Mimo wszystko nie chcą też stracić źródła swoich korzyści, w związku z czym będą odciągać cię od tego, co jest dla ciebie dobre i co ci służy.

Czytaj też:

Borderline nazywane jest zaburzeniem osobowości naszych czasów. Skąd się bierze? Psychiatra tłumaczy

Ten typ osobowości ma tylko 2% populacji. Kim są INFJ?

Zaburzenie osobowości typu borderline - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy