Ten typ osobowości ma tylko 2% populacji. Kim są INFJ?
Osobowość typu INFJ ma zaledwie 2% populacji. Nazywa się ich również „rzecznikami". Znani z bycia INFJ są m.in. Matka Teresa, Martin Luther King czy Lady Gaga. Ludzie ci są autentyczni w relacjach i wierni wyznawanym wartościom, lecz na tym nie kończą się ich cechy. Dowiedz się, kim są osoby INFJ. Może to właśnie ty?
Osobowość INFJ opisały Isabel Brigg-Myers i jej córka Katherine Cook-Briggs. Stworzyły unikatowy test, na podstawie którego można poznać swój typ osobowości. Wykonanie go trwa zaledwie 10 minut, a widza dzięki niemu zdobyta umożliwia lepsze poznanie swoich mocnych i słabych stron.
INFJ – najrzadszy typ osobowości. Kim jest ktoś taki?
INFJ jest jednym z typów osobowości wyodrębnionym przez autorki słynnego testu do samooceny osobowości – w latach 60. XX wieku stworzyły go Katharine Cook Briggs i jej córka Isabel Briggs Myers. Wykorzystały w tym celu teorię osobowości Carla Junga. Test 16 osobowości, bo tak brzmi jego oficjalna nazwa, cieszy się wciąż ogromną popularnością, choć zarówno Briggs, jak i jej córka nie miały wykształcenia psychologicznego.
Autorki wyróżniły i opisały 16 typów osobowości – INFJ jest jednym z nich, i co więcej, ma go zaledwie 2 proc. populacji, częściej kobiety. Cechy osobowości INFJ można określić jako:
- introwertyczny,
- intuicyjny,
- oceniający,
- odczuwający.
Osoby o typie osobowości INFJ określane ją jako sumienne, pracowite, mocno stąpające po ziemi. Są to przeważnie introwertycy, ceniący głębokie więzi, z wysoko rozwiniętą empatią i intuicją. Łatwo jednak ulegają przebodźcowaniu i potrzebują czasu dla siebie, by naładować baterie – by móc się zregenerować nierzadko radykalnie odcinają się od kontaktów z innymi.
Osoby INFJ są idealistami, lecz od wielu z nich odróżnia ich jedna ważna umiejętność – realizują swoje cele. INFJ są zdeterminowani w dążeniu do celu, a ich wizje nie pozostają wyłącznie w sferze marzeń. Co więcej, ludzie ci są świetnie zorganizowani i planują swoje działania.
Zobacz też: Kłócicie się przy dziecku? Lepiej przestańcie, bo to zmienia je na zawsze
Rodzice boją się diagnozy. Dr Magdalena Wegner-Jezierska uspokaja "Mąż ma ADHD. Nasz związek wisiał na włosku"W jakich zawodach najlepiej odnajdują się osoby INFJ?
Bezcenną zaletą, którą osoby INFJ wnoszą do miejsc, w których pracują, jest nieszablonowe rozwiązywanie trudnych problemów. Nierzadko odkrywają nowatorskie rozwiązania, również dzięki temu, że poświęcają się pracy ponadprzeciętnie i są uważni na szczegóły. Zawody zgodne z tym typem osobowości to:
- redaktor,
- psycholog,
- analityk,
- artysta,
- dyrygent,
- kompozytor,
- pracownik opieki społecznej,
- doradztwo personalne,
- zarządzanie zasobami ludzkimi,
- adwokat,
- tłumacz.
Chętnie podejmują się działań twórczych – nierzadko osoby INFJ są pisarzami, muzykami i malarzami. Najlepiej odnajdują się w zawodach „misyjnych”, dzięki którym mogą pozytywnie wpływać na otaczającą ich rzeczywistość. Są m.in. świetnymi psychologami.
W pracy osoby INFJ zazwyczaj są lubiane i doceniane, ze względu na to, że dobrze się z nimi współpracuje. Łatwo się z nimi dogadać, a przy tym osiągają dobre wyniki. Problematyczna bywa dla nich praca zespołowa – INFJ nie lubią tłoku, hałasu i często potrzebują się wyciszyć, by efektywnie pracować. Choć są empatami i cechuje je duża wrażliwość, to w niewłaściwym środowisku zaleta ta może stać się ich wadą – niektórzy współpracownicy mogą to wykorzystywać przeciwko nim.
Rygorystyczna, pełna twardych zasada praca, w której panuje duża rutyna, zdecydowanie nie jest stworzona dla osób INFJ.
Jak związki tworzą osoby INFJ?
Ludzie ci mają uduchowione podejście do życia. Nie interesują ich więc szybkie romanse i powierzchowne znajomości. Poszukują głębokich relacji, a u potencjalnego partnera czy partnerki szukają podobnego systemu wartości. Pragną związków niemalże idealnych, opartych na korespondencji dusz – aspekt fizyczny jest raczej drugorzędny.
Osoby INFJ nie potrafią budować trwałych relacji z osobami niewyznającymi pokrewnych wartości. Wysokie wymagania w tej kwestii nie ułatwiają im znalezienia partnera czy partnerki. Ponadto, związek z taką osobą jak oni bywa wyzwaniem. Są za to świetnymi słuchaczami, cechuje ich lojalność i empatia – a to wszystko sprawia, że gdy są z kimś w relacji, poświęcają tej osobie dużo uwagi.
Te zachowania mogą świadczyć, że jesteś INFJ
Aby upewnić się, czy zaliczasz się do elitarnej grupy osób INFJ możesz wykonać test osobowości. Jednak cechy i zachowania, które mogą sugerować, że jesteś osobą INFJ to:
- wolisz mniej i lepiej,
- szybko zdobywasz zaufanie innych ludzi,
- jesteś empatyczny/a,
- nienawidzisz kłamstw,
- otaczające cię osoby uznają cię za introwertyka,
- od lat masz stałe grono kilku bliskich przyjaciół,
- masz talent do nauki języków,
- lubisz działać samodzielnie lub w małej grupie.
źródło: 16personalities.com, gemini.pl,