Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Dziecko > Nie wpuścili ich do samolotu. Wszystko przez wygląd ich rocznego dziecka
Daria  Siemion
Daria Siemion 20.05.2025 12:38

Nie wpuścili ich do samolotu. Wszystko przez wygląd ich rocznego dziecka

rodzina na lotnisku
Fot. Shutterstock / Kate Spiridonova

Rodzina podróżująca z Szanghaju do Londynu nie została wpuszczona na pokład samolotu linii British Airways z powodu "podejrzanego" wyglądu ich rocznego dziecka. Chodziło o wysypkę, którą zauważono u niemowlaka tuż przed wejściem na pokład.

Podejrzenie groźnej choroby

Rodzice dziecka – Jonathan Arthur i Xun Sun – podróżowali z synem Josephem na wesele. Gdy dotarli na lotnisko, u chłopca widoczne były czerwone kropki na skórze. Rodzice podejrzewali alergię na orzeszki ziemne i poprosili o możliwość zakupu leku antyalergicznego. Po zastosowaniu kremu zmiany skórne  zniknęły, ale nie przekonała to obsługi samolotu, która zażądała potwierdzenia od lekarza, że dziecko nie ma choroby zakaźnej i może bezpiecznie podróżować.

Z medycznego punktu widzenia jest to postępowanie "zgodne ze sztuką", ponieważ wysypka może być objawem wielu chorób, takich jak ospa wietrzna, różyczka, odra czy choroba bostońska (enterowirusowa). Wszystkie te infekcje są zakaźne, a ich transmisja w zamkniętym środowisku samolotu mogłaby narazić innych pasażerów – w tym osoby starsze, kobiety w ciąży i niemowlęta – na ciężką chorobę.


W praktyce klinicznej rozróżnienie między wysypką infekcyjną a alergiczną jest bardzo trudne – zwłaszcza dla laików i na pierwszy rzut oka. Wysypki alergiczne zwykle są bardziej rozlane, swędzące i pojawiają się szybko po kontakcie z alergenem. Z kolei wysypki wirusowe mogą mieć charakter plamisto-grudkowy, często towarzyszy im gorączka, złe samopoczucie czy powiększenie węzłów chłonnych. Jednak bez badania lekarskiego – szczególnie na lotnisku, gdzie liczy się czas – nawet przeszkolony personel nie jest w stanie postawić jednoznacznej diagnozy. Czytaj także: Wysypka u dzieci – czym może być spowodowana?

wysypka
Wysypkę alergiczną ciężko odróżnić od tej spowodowanej chorobą Fot. Shuttertsock / Shevtsova Yuliya

Wymóg zaświadczenia lekarskiego

British Airways, podobnie jak inne linie lotnicze, stosuje wewnętrzne regulacje dotyczące zdrowia pasażerów. W sytuacjach budzących wątpliwości co do stanu zdrowia – szczególnie w przypadku potencjalnych objawów chorób zakaźnych – przewoźnik ma prawo zażądać opinii lekarza. Brak stosownego dokumentu skutkował w tym przypadku odmową wejścia na pokład.

Rodzina spędziła cały dzień na lotnisku, oczekując na możliwość zmiany rezerwacji. Ostatecznie polecieli do Londynu inną linią, która nie wymagała zaświadczenia.

Rzecznik British Airways wyjaśnił, że decyzja została podjęta w trosce o bezpieczeństwo wszystkich pasażerów. 

lotnisko majówka
Rodzina mogła tylko patrzeć na odlatujący samolot Fot. anyaberkut/Getty Images/CanvaPro

Przeciwskazania do lotu samolotem:

  • choroby zakaźne (np. ospa, odra, różyczka);
  • gorączka niewiadomego pochodzenia;
  • świeżo przebyte operacje lub urazy;
  • poważne choroby układu krążenia i oddechowego.


Żeby uniknąć takich sytuacji, warto zaopatrzyć się w zaświadczenie lekarskie oraz mieć przy sobie dokumentację medyczną po angielsku. Czytaj także: Cierpisz na jedną z tych chorób? Lepiej nie wsiadaj do samolotu. Wyjaśnia kardiolog