Niebezpieczna bakteria w podkarpackim szpitalu. Sanepid wkracza do akcji

Szpital Specjalistyczny w Jaśle mierzy się z poważnym kryzysem. W instalacji wodnej placówki stwierdzono podwyższone stężenie bakterii odpowiedzialnej za chorobę legionistów, która w 2023 zabiła na Podkarpaciu ponad 20 pacjentów.
Zabójcza bakteria w szpitalnej instalacji
Informacja na temat bakterii w podkarpackiej placówce ujrzała światło dzienne dzięki czytelnikowi serwisu tvn24.pl. Według jego relacji w szpitalu w Jaśle zakazano używania wody nawet do mycia. Dziennikarze portalu skontaktowali się z regionalnym oddziałem sanepidu.
Próbka, w której wykryto ponadnormatywne stężenie Legionelli, pochodziła z instalacji wodnej. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jaśle niezwłocznie wydał decyzję z rygorem natychmiastowej wykonalności, nakazując podjęcie działań naprawczych
– informuje Teresa Iwaniec, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaśle.
Przeczytaj też: Jak można zarazić się bakterią Legionella? Te miejsca są szczególnie niebezpieczne
Trwają prace nad usunięciem bakterii
Szpital w Jaśle natychmiast podjął działania w celu eliminacji bakterii z instalacji wodnej. Konieczne jest gruntowne wyczyszczenie i dezynfekcja całej instalacji, a także wymiana niektórych elementów armatury. W związku z tym niezbędne było wyłączenie z użytku części pryszniców. Do mediów docierają informacje, że pacjenci nie mogą brać pryszniców, ani nawet umyć rąk.
Przeczytaj też: Jak wyglądają pierwsze objawy Legionelli? Niestety, bardzo łatwo je zignorować
Bakteria Legionella żyje głównie w środowisku wodnym, zwłaszcza w ciepłej wodzie. Można ją znaleźć w naturalnych zbiornikach wodnych, systemach wodociągowych, instalacjach klimatyzacji, basenach, jacuzzi, a nawet w zraszaczach i nawilżaczach powietrza.
Legionella namnaża się w temperaturze 25–45°C, a niebezpieczna dla ludzi staje się, gdy zostanie rozpylona w postaci aerozolu i wdychana. Może powodować legionellozę (chorobę legionistów), czyli groźne zapalenie płuc. Dlatego tak ważna jest odpowiednia konserwacja instalacji wodnych – zarówno w miejscach publicznych, jak i w domach.

Epidemia legionellozy w 2023
Bakterie Legionella rozwijają się w ciepłej wodzie, szczególnie w stojącej wodzie sieci wodociągowych. Zakażenie następuje poprzez inhalację mikroskopijnych kropelek wody zawierających bakterie, np. podczas używania pryszniców, klimatyzacji czy basenów SPA.
W 2023 roku doszło do epidemii legionellozy w Rzeszowie i okolicach. W okresie od 30 lipca do 3 września 2023 r. odnotowano 165 przypadków choroby legionistów, z czego 152 zostały potwierdzone, a 13 uznano za prawdopodobne.
Objawy choroby legionistów pojawiają się zwykle od 2 do 10 dni po zakażeniu i obejmują:
• wysoką gorączkę (powyżej 40°C),
• duszność,
• spadki saturacji (nasycenia krwi tlenem),
• podwyższone parametry zapalne,
• wysoki poziom prokalcytoniny,
• rozległe zmiany w płucach widoczne w RTG.
Dodatkowo, u około 30% pacjentów występuje biegunka i wymioty, a u 50% – dezorientacja lub zaburzenia świadomości.
Przeczytaj też: Prof. Simon wskazał, kto nie powinien obawiać się Legionelli. Wskazał też osoby należące do grupy podwyższonego ryzyka

Do 30 września 2023 r. odnotowano 25 zgonów spowodowanych legionellozą, co stanowiło śmiertelność na poziomie 15%. Wszyscy zmarli mieli choroby współistniejące i byli w wieku od 51 do 97 lat.
W ramach badań środowiskowych pobrano 187 próbek wody, w tym 87 z ciepłej i 100 z zimnej. Próbki zimnej wody z rzeszowskiego wodociągu nie wykazały przekroczeń bakterii Legionella. Natomiast woda ciepła pobrana z mieszkań chorych wykazała obecność bakterii Legionella w 10 punktach.
Źródła:
Państwowa Inspekcja Sanitarna. Ognisko choroby legionistów w Rzeszowie i okolicach, 2023. [Dokument PDF].
"Jasło: Legionella w szpitalu. Sanepid o zwalczaniu bakterii." TVN24, 2023. Dostępne online: https://tvn24.pl/rzeszow/jaslo-legionella-w-szpitalu-sanepid-o-zwalczaniu-bakterii-st8387687?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR2NB3et5IPfaUdxC28ve1Oalyuj6hCcYcBmecyExx8UOpfex_NBwzmtAaM_aem_Ipe0-FjDnMaDG4qk7W03IQ.





































