Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Niebezpieczne chipsy wciąż na polskim rynku. W innych krajach zostały wycofane
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 04.12.2023 13:18

Niebezpieczne chipsy wciąż na polskim rynku. W innych krajach zostały wycofane

jeść chipsa
canva.com

W innych krajach zostały wycofane, jednak w polskich sklepach internetowych wciąż można je kupić. Ekstremalnie pikantne chipsy, które swoją popularność zdobyły za sprawą TikToka, zawierają niebezpieczną substancję - kapsaicynę, która zagraża zdrowiu, a nawet życiu. 
 

„Przekroczenie granic pikantności”

Chipsy Hot Chip Challenge można kupić w polskich w sklepach internetowych. Produkt opisywany jest przez sprzedawców jako „przekroczenie granic pikantności”. Ostrzegają, że chipsy są tak ostre, że przy ich spożyciu należy chronić oczy oraz stosować rękawiczki ochronne, dołączone do opakowania.

Mięta nie tylko na wzdęcia. Kiedy warto po nią sięgać? Kiedy mówimy o nadciśnieniu? Taka jest górna granica prawidłowego ciśnienia tętniczego

Kolejne kraje zaczęły wycofywać produkt ze sprzedaży

Swój ekstremalnie pikantny smak chipsy zawdzięczają przyprawom przygotowanym na bazie dwóch najostrzejszych papryczek świata: Carolina Reaper i Trinidad Moruga Scorpion.

Producentem chipsów Hot Chip Challange jest czeska firma Hot–Chip. W Czechach, jak i w innych krajach europejskich (Niemcy, Francja) produkt ten został już wycofany ze sprzedaży. W dalszym ciągu można go jednak kupić w polskich sklepach internetowych.

Producent ostrzega, że chipsów nie wolno spożywać w przypadku alergii na ostrą paprykę, kapsaicynę lub w przypadku problemów zdrowotnych, jednak mimo wszystko produkt stał się hitem na Tik Toku. Filmiki, na których tiktokerzy demonstrują swoje reakcje po zjedzeniu chipsa, cieszą się ogromną popularnością w Internecie.  

Projekt bez nazwy - 2023-12-04T125435.334.png

Czym grozi spożywanie chipsów Hot Chip Challange?

Należy mieć świadomość, że spożywanie chipsów Hot Chip Challange może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie, a nawet skończyć się tragedią.

Kapsaicyna obecna produkcie, spożywana w nadmiarze wykazuje toksycznie działanie, wywołując niebezpieczne objawy alergii, co zaobserwowano u czeskiej młodzieży.

Mogą to być między innymi: obrzęk gardła, silne pieczenie jamy ustnej, pieczenie w przełyku, wymioty, ból żołądka, ból jelit, biegunka, ból przy wypróżnianiu. Może nawet dojść do paraliżu oddechowego, co stanowi poważne zagrożenie dla życia. 

źródło: Wprost Odżywianie

Zmarła dziennikarka Ewa Wanat. Pożegnała słuchaczy mówiąc o chorobie. Nagranie rozdziera serce
Ewa Wanat - dziennikarkę zabrał rak trzustki
Wybitna dziennikarka radiowa i telewizyjna, była redaktorka naczelna Radia TOK FM, zmarła w wieku 61 lat. Rak trzustki bardzo długo nie daje objawów, a gdy już się pojawią, zwykle jest za późno na skuteczne leczenie. Ewa Wanat przed śmiercią pożegnała swoich słuchaczy i czytelników poruszającym nagraniem. Powiedziała o diagnozie, dzięki czemu uratuje prawdopodobnie wiele osób, które nawet nie podejrzewają choroby, która już się tli. – Nowotwór trzustki to nowotwór, który długo nie daje objawów. Gdy pacjenci słyszą diagnozę, aż u 80 proc. z nich już za późno na wyleczenie. Pozostaje jedynie leczenie paliatywne, które jedynie wydłuża życie o kilka tygodni czy miesięcy - tylko 20 procent chorych dożywa roku – mówi dr n. med. Maciej Kowalewski, specjalista chirurgii ogólnej i transplantologii klinicznej, założyciel Centrum Medycznego SafiMed.Poruszające nagranie Ewy Wanat:https://www.facebook.com/1332846029/videos/673976087926688/Pojawiające się nowe leki są w stanie przedłużyć życie pacjentów zaledwie o kilka miesięcy Dlatego też eksperci szacują, że jeśli nie dojdzie do przełomowego odkrycia, za 20 lat będzie z powodu nowotworów trzustki umierać ponad 60 proc. osób więcej niż obecnie, a za 10 lat rak ten będzie drugą przyczyną zgonów w onkologii na świecie, zaraz po raku płuca. Co możemy zrobić, by zminimalizować ryzyko zachorowania?
Czytaj dalej
Skąd się bierze depresja? Przyczyn jest wiele!
depresja
Depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny w Polsce i na świecie. Szacuje się, że w naszym kraju choruje na nią ok. 1,2 mln osób. Skąd się bierze depresja? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą mgr Anną Tulczyńską, psychologiem, certyfikowaną psychoterapeutką poznawczo-behawioralną.  
Czytaj dalej
Polecane