Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Nowy zasiłek - 1700 zł dla każdego. Nadchodzi rewolucja?
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 10.05.2024 10:16

Nowy zasiłek - 1700 zł dla każdego. Nadchodzi rewolucja?

zasiłek
Fot. East News / Zofia i Marek Bazak

1700 zł przyznawane każdemu bez względu na dochód? To koncepcja bezwarunkowego dochodu podstawowego. Jego wprowadzenie było rozważane jeszcze przed wybuchem pandemii, jednak COVID-19 wstrzymał projekt. 

W związku z tym, że zostały już uruchomione pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, temat powraca. Czy czeka nas rewolucja w polskim systemie socjalnym?  

Co to jest bezwarunkowy dochód podstawowy?

Bezwarunkowy dochód podstawowy jest nowym rodzajem świadczenia, z którego może skorzystać każdy, niezależnie od osiąganych dochodów. Koncepcja zakłada wypłacanie pieniędzy regularnie – każdego miesiąca.

Ten rodzaj zasiłku ma na celu wyrównanie sytuacji, w której duża grupa obywateli dokłada się do kosztów utrzymania państwa i transferów socjalnych, nie otrzymując w zamian należytej opieki zdrowotnej i innych usług publicznych. 

ZUS
Fot. East News / Arkadiusz Ziolek
Ostatni dzwonek na zrobienie darmowych badań. Sprawdź, kiedy mija termin Jeśli bierzesz te leki, unikaj truskawek. Ta mieszanka może spowodować zawał

Bezwarunkowy dochód podstawowy w Polsce?

Koncepcja bezwarunkowego dochodu podstawowego była już testowana w innych krajach europejskich, m.in. w Wielkiej Brytanii, we Włoszech i Francji. W Wielkiej Brytanii nie spotkała się jednak z pozytywnym odbiorem. Tam bowiem system transferów społecznych jest dobrze rozwinięty.

Jeśli chodzi o Polskę, niektóre regiony przygotowały się na eksperymentalne wypłacanie zasiłku, jednak nie otrzymały środków. Tuż przed wybuchem pandemii program miał być sfinansowany ze środków Unii Europejskiej. W związku z tym, że zostały już uruchomione pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, temat powraca. 

Istnieją jednak pewne warunki - aby wprowadzić bezwarunkowy dochód podstawowy, należałoby zlikwidować inne programy, m.in. “Rodzina 800 plus” - świadczenie wychowawcze na dziecko w wieku do ukończenia 18 r. życia, przyznawane bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. 

Pomysł bezwarunkowego dochodu podstawowego jest na etapie koncepcyjnym. Według analiz, świadczenie miałoby wynosić około 1700 złotych (przed pandemią oszacowano go na ok. 1300 złotych), jednocześnie zastępując inne świadczenia i zasiłki

Zasady bezwarunkowego dochodu podstawowego

Bezwarunkowość - przysługuje bez względu na wysokość dochodów i płaconych składek; 

Powszechność - przysługuje każdemu obywatelowi lub mieszkańcowi danego terytorium, a nie tylko wybranej grupie osób;

Forma pieniężna - wypłacane w formie gotówki;

Regularność – wypłacane co miesiąc przez państwo lub jednostkę samorządową;

Indywidualność - skierowane do jednostek, a nie do rodzin czy gospodarstw domowych.

 

Przeczytaj też: 

Renta wdowia 2024 – na czym polega i komu przysługuje? Przykładowe wyliczenia

Zmiany w skierowaniach do sanatoriów. Ministerstwo Zdrowia: “Będą e-skierowania”

Waloryzacja renty alkoholowej. Tyle teraz wynosi świadczenie (pacjenci.pl)

 

Źródło: Rynek Zdrowia

Polecane