Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Osoby po 40. roku życiu powinny je wykonać. Bez tych badań ani rusz
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 15.06.2023 08:40

Osoby po 40. roku życiu powinny je wykonać. Bez tych badań ani rusz

tort urodzinowy
canva

Czterdzieste urodziny to dobry moment, by przyjrzeć się swojemu zdrowiu. W tym celu warto wykonać przynajmniej kilka badań profilaktycznych, które umożliwią jego ocenę kondycji organizmu. Które badania wykonać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą dr. Agnieszką Graczyk-Szuster, Doktorem Od Serca, kardiologiem i specjalistą chorób wewnętrznych.

Które badania wykonać w pierwszej kolejności?

Pamiętajmy, że badanie moczu jest również ważne, tak jak badanie krwi. Około 4 500 000 Polaków cierpi na przewlekłą chorobę nerek, która może zostać rozpoznana m.in. na podstawie badania ogólnego moczu i obecności w nim białka”. - powiedziała dr Agnieszka Graczyk-Szustek, Doktor Od Serca, kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych.

 • Badanie moczu  

Badanie moczu jest jednym z nieinwazyjnych badań laboratoryjnych. Polega na ocenie fizycznych i chemicznych cech moczu – dzięki temu można wykryć w moczu obecność wielu substancji i rozpoznać chorobę lub rozwój infekcji. Przynajmniej raz w roku badanie moczu powinni wykonać nie tylko 40-latkowie ale również osoby młodsze. Zaleca się wykonanie go w razie podejrzenia zakażeń układu moczowego i by kontrolować skuteczność leczenia np. chorób nerek i wątroby.

By wyniki badania były wiarygodne, próbkę do testu należy pobrać rano, tuż po przebudzeniu – mocz należy umieścić w specjalnym pojemniczku, który można kupić w każdej aptece. Przed pobraniem próbki moczu czyste muszą być nie tylko dłonie, ale i okolice cewki moczowej i narządów płciowych.

 • Badanie krwi 
   

Badanie krwi umożliwia ocenę stanu ogólnego i wczesne rozpoznanie zaburzeń pracy różnych narządów. Dzięki niemu łatwo ocenić, jak funkcjonuje organizm i czy leczenie przebiega prawidłowo. Morfologia krwi jest jednym z podstawowych badań. Stwierdzenie odchylenia od normy jednego z badanych parametrów i bywa pomocna w ustaleniu przyczyn wielu chorób.

Badanie krwi najlepiej wykonać w godzinach porannych. Przedtem nie powinno się intensywnie ćwiczyć. Przed pobraniem krwi pacjent powinien poinformować lekarza, czy stosuje leki. Warto również poinformować osobę pobierającą krew, że mdleje się na widok krwi – wówczas podjęte zostaną środki zapobiegawcze.

Projekt bez nazwy (10).png

Normy laboratoryjne to nie wszystko. Jak odczytywać wyniki badań? Zatrzymanie oddawania moczu - przyczyny, skutki, leczenie

Lipidogram

„Dla nas, kardiologów cholesterol całkowity w tej chwili jest mniej istotny. Najbardziej istotny jest LDL cholesterol, tzw zły cholesterol i na obniżaniu jego stężenia we krwi bardzo się skupiamy. Ten LDL cholesterol zwiększa ryzyko miażdżycy w naszych tętnicach”. - powiedziała dr Agnieszka Graczyk-Szustek, Doktor Od Serca, kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych.

Lipidogram, czyli profil lipidowy, to jedno z podstawowych badań profilaktycznych. Pozwala ustalić, ile wynosi poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu HDL, LDL i triglicerydy. Badanie wykonuje się na podstawie próbki krwi. By organizm funkcjonował prawidłowo, wszystkie elementy gospodarki lipidowej muszą pozostawać w normie – pojawienie się nieprawidłowości w tym zakresie może mieć tragiczne konsekwencje zdrowotne.

Do badania przystępuje się rano i samo pobranie krwi trwa kilkanaście sekund. 2-3 dni przed badaniem nie powinno się pić alkoholu, a 12 godzin przed zabiegiem również kawy i herbaty. To, czy pacjent musi przystąpić do badania na czczo zależy od jego sytuacji klinicznej.

„W 2021 roku, 35% zgonów w Polsce stanowiły choroby układu sercowo – naczyniowego. Nadciśnienie tętnicze i zwiększone stężenie cholesterolu zwiększają ryzyko zachorowania na te choroby”. - powiedziała dr Agnieszka Graczyk-Szustek, Doktor Od Serca, kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych.

USG wątroby

„Niestety sporo Polaków choruje na niealkoholowe stłuszczenie wątroby, więc warto zbadać się także pod tym kątem”. - powiedziała dr Agnieszka Graczyk-Szustek, Doktor Od Serca, kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych.

To nieinwazyjne badanie, umożliwiające uzyskanie wielu cennych informacji o stanie zdrowia wątroby. USG wątroby jest nowoczesną metodą obrazowania narządów wewnętrznych i zaleca ssę wykonanie go m.in. gdy powiększa się obwód brzucha (po 40. roku życia kobieta może zacząć tyć z powodu zaburzeń hormonalnych)


Inne wskazania do USG wątroby to:

 • bóle brzucha o  nieznanej etiologii,  
 • zmniejszenie  masy ciała lecz niezwiązane z odchudzaniem,  
 • biegunka,
 • wymioty.  

USG wątroby może zostać wykonane bez specjalnego przygotowania. Lecz gdy się je planuje, pacjent 6-8 godzin przed zabiegiem powinien być na czczo lub po wypiciu wody niegazowanej. 2 tygodnie przed badaniem powinien też stosować dietę lekkostrawną. Podczas USG wątroby osoba badana kładzie się na kozetkę i odsłania brzuch – następnie lekarz przesuwa po skórze brzucha głowicą, co umożliwia mu uzyskanie obrazu narządu.

Które z badań powinny jeszcze wykonać osoby, które ukończyły 40. rok życia?

Badania, które również powinny wykonać mężczyźni po 40. roku życia to m.in.:

 • badanie w kierunku nowotworu prostaty,
 • badanie w kierunku nowotworu okrężnicy,
 • badanie jąder,
 • badanie dermatologiczne znamion,
 • badanie okulistyczne,
 • badanie w kierunku WZW typu C,
 • próby wątrobowe.

Badania, które również powinny wykonać kobiety po 40. roku życia to m.in.

 • mammografia,
 • badanie piersi,
 • badanie cytologiczne,
 • badanie ginekologiczne,
 • badanie w kierunku wirusa HPV,
 • badanie gęstości kości,
 • badanie w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową (jeśli wystąpiło ryzyko zakażenia),
 • badanie okulistyczne,
 • badanie w kierunku WZW typu C,
 • próby wątrobowe.
Polacy tyją na potęgę! Do jakich chorób prowadzi otyłość i dlaczego jest groźna dla zdrowia i życia?
otyłość
Siedzący tryb życia i nieprawidłowa dieta powodują, że tyjemy na potęgę! W Polsce nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych, a co czwarty Polak jest otyły. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) otyłość to choroba przewlekła i jedno z największych zagrożeń dla zdrowia i życia ludzkości. Do czego może prowadzić nieleczona otyłość? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr n. med. Patrycją Wachowską-Kelly, specjalistą chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetologiem. 
Czytaj dalej
Czym jest zespół cieśni nadgarstka?
Czym jest zespół cieśni nadgarstka?
Czym jest zespół cieśni nadgarstka?
Zespół cieśni nadgarstka – informacje wstępne Choroba ta występuje u osoby w każdym wieku, choć najczęściej pojawia się po 50. roku życia. Zmiany chorobowe występują w jednej ręce, zazwyczaj ręce dominującej, choć zdarza się, że występuje w obydwu nadgarstkach. Kobiety chorują częściej niż mężczyźni. Zespół cieśni nadgarstka jest spowodowany zmianami o obrębie struktury o tej samej nazwie. Tzw. cieśń nadgarstka przebiega przez kończynę górną, przez co stanowi tunel dla ścięgien mięśni determinującą funkcjonalność naszych palców. W kanale tym znajduje się też nerw pośrodkowy, struktura, dzięki której nasza rękę czuje i może się poruszać. To właśnie ucisk i drażnienie tego nerwu skutkuje problemem określanym powszechnie zespołem cieśni lub uwięźnięcia. Do pojawienia się zespołu cieśni nadgarstka predysponuje praca związana z powtarzalnymi ruchami obciążającymi dłonie np. praca na komputerze, ciąża, okres menopauzy, otyłość, dna moczanowa, cukrzyca, akromegalia, reumatoidalne zapalenie stawów, niedoczynność tarczycy, amyloidoza, sarkoidoza oraz niektóre odmiany nowotworów. Pojawienie się zespołu cieśni nadgarstka jest zwykle uwarunkowane współwystępowaniem nieprawidłowej budowy nadgarstka, co jest dolegliwością wrodzoną. Uraz tej okolicy również może zwiększać ryzyko pojawienia się tego chorzenia.Skąd bierze się zespół cieśni nadgarstka? Wiele czynników zewnętrznych może prowadzić do wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka, z powody czego przyczyn jest bardzo wiele Może zdarzyć się, że powstaje on samoistnie, bez konkretnej przyczyny, lecz przeważnie towarzyszy różnym chorobom, stanom lub jest następstwem nawyków. Do stanów sprzyjających wystąpieniu zespołu należą przede wszystkim reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina układowa, dna moczanowa, choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego (np. niedoczynność tarczycy), gruźlica lub występowanie nieprawidłowych struktur w kanale nadgarstka - takich jak tłuszczaki, kostniaki lub gangliony. Do powstanie zespołu cieśni nadgarstka mogą przyczynić się również nieprawidłowe nawyki. Należą do nich przede wszystkim powtarzające się jednakowe ruchy palców i nadgarstka, jak przy drobnych pracach ręcznych, pisaniu na klawiaturze, operowaniu myszką do komputera, jeździe na rowerze, graniu na instrumentach itp. Zdarza się również, że ucisk nerwu spowodowany jest urazem przebytym wcześniej urazem mechanicznym (np. złamaniem nadgarstka) lub obrzękiem struktur w kanale nadgarstka, który zdarza się u niektórych kobiet podczas ciąży. Osoby szczególnie predysponowane do pojawienia się tego zespołu powinny na co dzień pamiętać o profilaktyce chociażby w postaci ćwiczeń rozciągających i zachowaniu prawidłowej postawie dłoni i pozycji w czasie pracy. Takich zleceń powinny przestrzegać szczególnie osoby z grup ryzyka.
Czytaj dalej