Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Pilny komunikat GIS. Ostrzega przed groźnym wirusem
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 28.12.2024 11:41

Pilny komunikat GIS. Ostrzega przed groźnym wirusem

GIS
Fot. Shutterstock

W Warszawie i Rzeszowie potwierdzono obecność wirusa polio w ściekach komunalnych. Główny Inspektor Sanitarny podkreśla, że mimo iż ostatni przypadek polio w Polsce odnotowano 40 lat temu, nadal prowadzone są badania i nadzór nad wirusami poliomyelitis. Jedyną skuteczną ochroną przed zachorowaniem jest przyjęcie szczepień ochronnych. 

Czym jest polio?

Polio (łac. poliomyelitis anterior acuta), czy też inaczej choroba Heinego-Medina jest groźną chorobą zakaźną, która może prowadzić do rozwoju porażeń mięśni i trwałego kalectwa. Polio wywołują wirusy należące do rodzaju Enterovirus. Choroba dotyka głównie dzieci do 5. roku życia, jednak zdarzają się przypadki, że chorują osoby starsze. 

Do zakażenia polio może dojść wskutek: 

  • bliskiego kontaktu z zakażoną osobą,
     
  • kontaktu ze skażonymi przedmiotami, 
     
  • spożycia skażonych pokarmów,
     
  • nieprzestrzegania zasad higieny osobistej. 

Dzięki szczepieniom przeciwko polio, w Polsce od 1984 r. nie notuje się zachorowań na tę chorobę. 

 

Nowa lista leków refundowanych od 1 stycznia 2025 Kosztuje grosze, a wymiata złogi z jelit jak miotła

Wykrycie polio w ściekach

Główny Inspektor Sanitarny (GIS) informuje, że wirusy polio mogą być wydalane przez osoby chore lub bezobjawowych nosicieli ze stolcem, co czyni badania ścieków skutecznym systemem wczesnego ostrzegania. Tak jest też w tym wypadku - w dwóch miastach, Rzeszowie i Warszawie, wykryto wirusa polio.

- W ostatnich miesiącach potwierdzono wykrycie cVDPV2 w ściekach komunalnych w Warszawie. Podobne wydarzenia miały miejsce od połowy września 2024 r. w Hiszpanii, Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Finlandii. W grudniu 2024 r. potwierdzono kolejne wykrycie zmutowanego wirusa polio typu 2 w próbce ścieków komunalnych w Rzeszowie - informuje GIS.

GIS uspokaja, że ryzyko masowych zachorowań jest niskie dzięki wysokiemu poziomowi zaszczepienia. Dodaje jednak, że osoby dorosłe, które nie były zaszczepione lub są nie w pełni zaszczepione, powinny rozważyć uzupełniające szczepienia.

 

Objawy polio

Objawy polio różnią się w zależności od postaci choroby, jaką wywoła wirus. W 95 proc. przypadków zakażenie przebiega bezobjawowo. W pozostałych przypadkach obserwuje się objawy grypopodobne, czyli gorączkę, biegunkę, ból gardła, czy problemy z oddychaniem. Najrzadziej natomiast obserwuje się porażenną postać choroby, która objawia się jednostronnym paraliżem mięśni, najczęściej kończyn dolnych. Choroba może zaatakować jednak także układ oddechowy lub mózg, prowadząc do śmierci pacjenta.

Zobacz też:

Na pewno masz w domu te tabletki. Chronią nie tylko przed bólem głowy, ale i nowotworem

Refundacja leków na migotanie przedsionków od stycznia. Dla kogo i za ile?

Nowy lek na liście refundowanej. Rzadka choroba dotyka tylko 10 tys. Polaków