Ten turbo-olej to zbawienie dla jelit, skóry i wątroby. Mało znany, a zdrowy jak żaden inny

Badania naukowe dowodzą, że kwasy tłuszczowe wywierają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jedne z mniej znanych i niedocenianych są kwasy tłuszczowe zawarte w oleju z nasion rokitnika. Ta unikalna kompozycja jest szeroko ceniona zarówno przez biomedycynę, jak i przemysł kosmetyczny.
Jednonienasycone, wielonienasycone czy nasycone kwasy tłuszczowe?
Zdaniem naukowców i dietetyków, kwasy tłuszczowe odgrywają ważną rolę w funkcjach metabolicznych i strukturalnych naszego organizmu. Uważane są za niezbędne składniki błon komórkowych, odpowiadają za transport witamin i regulują stężenie lipidów w osoczu. Jak wskazują badania, ich regularne spożycie może zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, poprawić funkcje poznawcze, a także korzystnie wpłynąć na zdrowie skóry i błon śluzowych. Właśnie dlatego rokitnik jest coraz częściej wykorzystywany zarówno w medycynie, jak i w przemyśle kosmetycznym. Cechą charakterystyczną rokitnika, która czyni z niego roślinę o wyjątkowych właściwościach, jest jakościowy i ilościowy skład kwasów tłuszczowych, w szczególności obecność unikalnych omega-7, omega-6 i omega-3, które mają pozytywny wpływ na organizm człowieka.


Zbawienny wpływ na mikrobiotę jelitową, serce i wątrobę
Jednym z najważniejszych odkryć związanych z olejem z rokitnika jest jego pozytywny wpływ na mikrobiotę jelitową. Przyjmowanie tego oleju poprawia równowagę bakterii obecnych w jelitach, co przekłada się na lepsze trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Dodatkowo badania wykazały, że olej rokitnikowy wspomaga wydalanie cholesterolu z organizmu, co przyczynia się do obniżenia jego poziomu we krwi. Właściwości te sprawiają, że po olej z rokitnika mogą sięgać osoby zmagające się z problemami metabolicznymi i wysokim poziomem cholesterolu.
Włączenie do codziennej diety oleju z rokitnika będzie świetnym krokiem w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego oraz wątroby. Zawarte w oleju kwasy tłuszczowe pomagają obniżyć poziom cholesterolu i poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych. Działanie hepatoprotekcyjne oleju z kolei wspiera regenerację komórek wątroby i zmniejsza ryzyko jej uszkodzeń. Olej ponadto wpływa stymulująco na działanie układu odpornościowego.
Wspomaganie zdrowia skóry, błon śluzowych
Olej z rokitnika jest także ceniony za właściwości regeneracyjne i przeciwzapalne, szczególnie w kontekście zdrowia skóry i śluzówki, w tym niwelowaniu efektów schorzeń typu atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, trądzik, a nawet zespół suchego oka. Dzięki właściwościom nawilżającym i odżywczym olej z rokitnika stosowany jest także w przemyśle kosmetycznym, jako składnik wspomagający pielęgnację skóry wrażliwej i wymagającej.
Źródło: M.S. Marsiñach, A.P. Cuenca, The impact of sea buckthorn oil fatty acids on human health, Lipids in Health and Disease
Zobacz także:
Czy można cofnąć objawy Alzheimera? Japońscy naukowcy testują właściwości owoców jujuby
Wykrzywiają palce, bolą. Skąd się biorą i czym są guzki Heberdena?
Po tym poznasz, że zbliża się migrena. Warto znać początkowe objawy





































