Wiadomo, co robić, by dożyć do setki. Przepis na długowieczność jest prosty

Rozwikłanie tajemnicy długowieczności to zagadnienie, które zaprząta głowę naukowców. Powstało już bardzo wiele teorii na temat tego, jak można przedłużyć swoje życie. Obecne badania jednak wskazują, że nie chodzi o żadne cudowne rozwiązania. Okazuje się, że wystarczą trzy zmiany w stylu życia, by doczekać się sędziwego wieku.
Tryb życia pod lupą
Na portalu everydayhealth.com pojawiły się wyniki badań przeprowadzonych przez profesorów z Fudan University w Szanghaju. Dotyczyły długowieczności, a dokładnie tego, co robić, by dożyć do setnych urodzin.
Respondentami byli seniorzy w wieku od 80 do 100 lat. Przeanalizowano ich tryb życia, by odnaleźć to, co sprawia, że ludzie mogą dożyć do sędziwego wieku, a nawet przekroczyć setkę.
W badaniu uczestniczyły losowo wybrane osoby, które zapytano o dietę i tryb życia. Następnie porównano odpowiedzi stulatków z podanymi przez badanych, którzy zmarli przed setnymi urodzinami.

Trzy najważniejsze czynniki dla zdrowia
Na podstawie porównań badacze wysunęli kilka wniosków. Wzięli pod uwagę kilka zmiennych: miejsce zamieszkania, poziom wykształcenia, stan cywilny, schorzenia przewlekłe, spożywanie alkoholu, palenie, BMI. Zadawali także pytania o to, jak często respondenci sięgali po warzywa, owoce, ryby i herbatę.
Wyniki są jednoznaczne. Trzy najważniejsze czynniki, które wpływają na długość życia ludzi to: aktywność fizyczna, palenie (a raczej niepalenie) papierosów i dieta.
Okazało się, że zróżnicowana dieta zwiększa szansę na dożycie do setnych urodzin o 23 proc., a rezygnacja z palenia o 25 proc. Największe znaczenie ma jednak aktywność fizyczna. Regularny ruch zwiększa prawdopodobieństwo setki aż o 31 proc.!
Aktywność fizyczna ma największe znaczenie
O aktywności fizycznej myślimy najczęściej w kontekście utrzymania prawidłowej wagi i ładnej sylwetki. Okazuje się jednak, że jest ważna z wielu innych powodów i to w każdym wieku. Aktywność fizyczna pomaga zadbać o cały organizm, dlatego przekłada się na długowieczność.
Wspiera pracę serca i całego układu krwionośnego, poprawia metabolizm, pomaga w zwalczaniu wysokiego poziomu cholesterolu. Zapobiega cukrzycy, wspiera układ oddechowy. Nie można zapomnieć także o jej wpływie na stan psychiczny. Wysiłek fizyczny pobudza wydzielanie serotoniny i endorfin — hormonów szczęścia. Pomaga koić ból, poprawia nastrój i pomaga zniwelować poziom stresu.
Ruch można wdrożyć na każdym etapie życia. Zawsze będzie miał wymierne korzyści. Trzeba tylko dopasować go do swojego poziomu kondycji i możliwości. Warto skonsultować się z lekarzem. Nie muszą to być żadne wielkie wyczynowe sporty. Jazda na rowerze, taniec, rekreacyjne pływanie, ruch na świeżym powietrzu, a nawet zwykły spacer wystarczą.
Czytaj też:
To jedna z głównych przyczyn powstawania zmarszczek! To cię może zaskoczyć!
Najzdrowsze sałaty do kanapki. Wspomagają wzrok i spowalniają starzenie
Dwie czynności obniżają ryzyko raka nawet o 30 procent! Kluczowa jest liczba minut





































