Proste sposoby na złagodzenie świądu odbytu w chorobie hemoroidalnej. Dzięki nim poczujesz ulgę!
Świąd odbytu to choroba skóry będąca objawem m.in. choroby hemoroidalnej. Powoduje problemy z wypróżnieniem i może nasilać się w godzinach nocnych. To przykra dolegliwość, którą trzeba leczyć m.in. poprzez natłuszczenie odbytu. Jak to robić? O opinię poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n. med. Andrzejem Bermanem.
Świąd odbytu – czym jest?
Jest to podrażnienie skóry u ujścia odbytu, tam, gdzie stolec wydostaje się z organizmu. Swędzenie jest często oznaką, że doszło do zapalenia okolic odbytu, choć może też być reakcją na substancje chemiczne obecne w kale. Świąd odbytu najsilniej odczuwalny jest tuż po wypróżnieniu i w nocy. Przyczyną dolegliwości jest także choroba hemoroidalna – z powodu hemoroidów wewnętrznych może wystąpić krwawienie lub nietrzymanie stolca, powodujące podrażnienie skóry. W chorobie hemoroidalnej bardzo często występuje uczucie ciała obcego w odbycie oraz świąd odbytu”. - powiedział dr n. med. Andrzej Berman.
To nie są hemoroidy! Lekarz wyjaśnia, z jakimi chorobami można je pomylić Nasiadówki z kory dębu na hemoroidy. Czy warto je stosować?Natłuszczanie odbytu - jak je wykonać?
„Leczenie miejscowe działa, przede wszystkim poprzez natłuszczenie odbytu co zmniejsza świąd, ułatwia odprowadzenie splotów i zmniejsza stan zapalny”. - powiedział dr n. med. Andrzej Berman.
Natłuszczanie odbytu pomaga łagodzić podrażnienia okolic odbytu nie tylko spowodowane chorobą hemoroidalną, ale i przetokami, szczeliną i uporczywymi biegunkami. W domowych warunkach warto zrezygnować ze zwykłego papieru toaletowego i zamiast niego używać nasączonych chusteczek lub po każdym wypróżnieniu podmywać się łagodnym środkiem myjącym.
Do smarowania podrażnionej okolicy odbytu pomocne są również maści łagodzące lub znieczulające z lidokainą. Błonę śluzową nawilżają również czopki, które także mają działanie kojące i przyspieszają proces gojenia.
Naturalnym sposobem na złagodzenie tego rodzaju dolegliwości są nasiadówki z kory dębu lub z rumianku. Mieszankę można przygotować z 1 łyżki rozdrobnionej kory dębu i 4 szklanek wody. Po ugotowaniu całości przez 5 minut wywar należy odcedzić. Nasiadówka nie powinna trwać dłużej niż 15 minut: „Warto podkreślić, że jest to uniwersalna metoda, jeśli chodzi o choroby odbytu i jest lubiana przez proktologów. Może być trochę uciążliwa dla pacjenta, natomiast zazwyczaj przynosi dużą ulgę, zmniejszając stan zapalny i przyspieszając rozpuszczanie skrzepliny. Nie zaleca się jej w przypadku ropnia odbytu, dlatego zawsze należy wcześniej skonsultować się z proktologiem”. - powiedział dr n. med. Andrzej Berman.
W jaki sposób można jeszcze łagodzić objawy choroby hemoroidalnej?
„Bardzo dobrze udowodnione działanie mają flawonoidy przyjmowane doustnie. Hamują stan zapalny w układzie żylnym, zmniejszają przecieki w układach żylnych i skutecznie hamują krwawienia ze splotów hemoroidalnych. Powinny to być leki stosowane w pierwszej kolejności (…) Najskuteczniejszą terapią jest jednak włączenie doustnych flawonoidów oraz modyfikacja trybu życia i sposobu odżywiania się”. - powiedział dr n. med. Andrzej Berman.
Flawonoidy to związki bioaktywne. Znajdują się powszechnie w warzywach, owocach, ale również i w suplementach diety. Są to naturalne związki roślinne mające działanie antyoksydacyjne. Są pomocne w leczeniu żylaków i hemoroidów oraz zmniejszają ryzyko powstania zakrzepów krwi. Doustne leki na hemoroidy uszczelniają naczynia krwionośne. Tabletki zawierające związki flawonoidowe wykazują działalność przeciwzapalną i antyoksydacyjną.