Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Brak tej witaminy może powodować depresję oraz impotencję. Warto o nią zadbać
Sylwia Wamej
Sylwia Wamej 11.04.2024 16:21

Brak tej witaminy może powodować depresję oraz impotencję. Warto o nią zadbać

Depresja, witamina B12
Fot. Freepic

Witamina ta pełną ważną rolę w naszym organizmie, m.in. regulując produkcję czerwonych krwinek. Znajdziemy ją przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego. Kiedy zaczyna jej brakować w organizmie, możemy mierzyć się z problemami zdrowotnymi, takimi jak m.in. depresja, impotencja czy kłopoty ze wzrokiem. 

O jaką witaminę chodzi i jak zadbać o jej podaż w diecie? Wyjaśniamy.

Rola witaminy B12 w organizmie

Witamina B12 ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Pełni niezwykle ważną rolę w cyklach jego wzrostu, a dokładniej w procesach dzielenia się komórek. B12, czyli kobalamina bierze również udział w procesie zwanym hematopoezą. 

To mechanizm, w którym mamy do czynienia z wytwarzaniem komórek krwi oraz w procesie syntezy mieliny - tzn. substancji wchodzącej w skład otoczki mielinowej na włóknach nerwowych. Witamina B12 wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego. Dzięki niej ludzie mają możliwość utrzymania prawidłowych funkcji psychologicznych.

To jeszcze nie wszystko, gdyż witamina ta zapewnia również wzmocnienie odporności oraz regulację metabolizmu homocysteiny. Ma to znaczenie w profilaktyce miażdżycy. B12 wpływa również na poprawę naszego apetytu, zmniejsza też ryzyko anemii oraz uczestniczy w produkcji czerwonych krwinek.

kupa-pigulek-tabletek-witamin-i-lekow-w-dojrzalych-rekach.jpg

Dlaczego mocz dziwnie pachnie po szparagach? Tak hashimoto zmienia ciało. Pierwsze objawy poznasz po twarzy

Przyczyny niedoboru witaminy B12

Mówi się, że niedobory tej witaminy mogą mieć wegetarianie oraz weganie, a wszystko przez to, że B12 bardzo rzadko występuje w produktach pochodzenia roślinnego. Przede wszystkim jest ona obecna w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak m.in. mięso, ryby, jaja. Lekarze jednak twierdzą, że nawet mięsożercy mogą mieć problemy z jej niedoborem. Wszystko przez rozmaite nawyki żywieniowe, a także przyjmowanie antybiotyków.

Przyczyną niedoboru B12 mogą być też zaburzenia wchłaniania. Chodzi o nieprawidłowości w budowie glikoproteiny, która wytwarzana jest przez komórki śluzówki żołądka, tzw. czynnika Castle’a lub receptora odpowiedzialnego za wchłanianie witaminy B12 w jelitach. 

Niedobór witaminy B12 może być też skutkiem przebytych zabiegów chirurgicznych, m.in. operacji bariatrycznej, usunięcia jelita krętego czy całkowitego lub częściowego usunięcia żołądka. Przyczyną niedoboru może być też choroba alkoholowa czy choroba Leśniowskiego-Crohna

Objawy niedoboru B12 to między innymi:

 • uczucie przewlekłego zmęczenia, 
 • apatia,
 • depresja,
 • brak siły, 
 • zajady w kącikach ust, 
 • utrata smaku,
 • chudnięcie,
 • zaburzenia erekcji,
 • zaburzenia równowagi,
 • mrowienie kończyn. 

Zobacz też: Weź wątróbkę, wymieszaj z warzywami i zalej tą masą. W głowie się nie mieści, co z tego wyjdzie

Jak zadbać o witaminę B12?

Aby zwalczyć niedobór B12 trzeba należy ją suplementować. Zapotrzebowanie dobowe na witaminę B12 u dorosłych wynosi od 10 do 15 mikrogramów. W trakcie leczenia stosuje się podanie doustne preparatów lub też zastrzyki przez podanie domięśniowe lub podskórne. Pamiętajmy, że suplementacja powinna odbywać się pod kontrolą lekarza. 

Poza suplementacją, ważne jest również odpowiednie odżywianie, a właściwie zmiana nawyków żywieniowych. Najlepszym źródłem witaminy B12 jest mięso i podroby, a zwłaszcza wątróbka (wołowa zawiera aż 65 mikrogramów B12 w 100 gramach produktu, drobiowa – 21).

Źródło: Doz.pl/ Poradnik Zdrowie/  Medycyna Praktyczna

Czytaj też: 

Konsekwencje niedoboru jednej witaminy. Wśród nich zmęczenie, a nawet depresja

Witamina B12 (cyjanokobalamina) - kiedy wykonać badanie? Objawy niedoboru

Tę witaminę bierzemy bez opanowania. Tak możemy bardzo sobie zaszkodzić

Polecane