Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Masz jedną z tych chorób? Możesz nie zostać wpuszczony na pokład samolotu
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 24.07.2023 14:39

Masz jedną z tych chorób? Możesz nie zostać wpuszczony na pokład samolotu

lotnisko

Samolotami latają dziś niemal wszyscy. Ten środek lokomocji nie jest zarezerwowany wyłącznie dla najbogatszych. Jednak nie oznacza to, że przemieszczać się w ten sposób może każdy. Istnieje lista schorzeń, z powodu których nie wejdziesz na pokład. Co to za choroby?

 

 

Latanie samolotem nie jest dla każdego…

Wylot do jednego z letnich kurortów to dla wielu z nas nieodłączny element wakacji. Jednak w pewnych przypadkach latanie samolotem może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Przyczyną jest mniejsza dostępność tlenu i niższe ciśnienie na wysokości, na której odbywa się lot – standardowo wynosi ona 11-12 tysięcy metrów. W tych warunkach mogą pojawić się problemy z oddychaniem lub problemy z krążeniem.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że gdy pojawią się przesłanki świadczące, że potencjalny pasażer znajduje się w trudnym stanie fizycznym lub psychicznym, stanowiącym zagrożenie dla pasażerów lub zmniejszającym ich komfort podróżowania, linie lotnicze mogą chcieć od takiej osoby zaświadczanie wydane przez lekarza.

Zaświadczenie umożliwiające podróżowanie samolotem może wystawić nawet lekarz rodzinny. Gdy dana osoba ma chorobę przewlekłą, wtedy po zaświadczenie powinna udać się do lekarza specjalisty, a kobieta ciężarna – do ginekologa. Niemniej służby medyczne linii lotniczych, w razie wątpliwości co do stanu zdrowia podróżnego, mogą same zechcieć to ocenić.

Projekt bez nazwy - 2023-07-24T131650.056.png

Tam gromadzą się zarazki! Dietetyk ostrzega przed najgorszym sposobem jedzenia warzyw Szybko przynosi ulgę i osłania błonę śluzową. To najlepszy środek na męczącą biegunkę

Choroby i stany uniemożliwiające lataniem samolotem

Światowa Organizacja Zdrowia wskazała listę chorób będących przeciwwskazaniem do podróży samolotem. Zaliczają się do nich:

   • choroby psychiczne i psychotyczne, 
   • choroba dekompensacyjna, 
   • infekcje uszu i zatok, 
   • anemia sierpowata, 
   • choroby zakaźne np. grypa i ospa, 
   • dławica piersiowa

Na pokład samolotu może nie wejść także osoba mająca:

   • przebite płuco,
   • podwyższone ciśnienie w mózgu z powodu chorób i krwawienia, 
   • krwawienie z przewodu pokarmowego, 
   • problemy z oddychaniem (duszności) 
   • ból w klatce piersiowej podczas spoczynku.  

Światowa Organizacja Zdrowia wskazała również, że zaświadczenie lekarskie powinny mieć także kobiety w ciąży – po 36. tygodniu lub po 32. tygodniu w przypadku ciąży mnogiej. Oprócz nich zaświadczenie powinny mieć także noworodki, które nie przekroczyły jeszcze 1 miesiąca życia i osoby świeżo po operacji, z urazem jamy brzusznej, twarzoczaszki, mózgu albo okolic gałki ocznej.

Jak zdrowy organizm reaguje na lot?

Warunki panujące na pokładzie samolotu są nie bez znaczenia dla organizmu. Jego reakcją są zmiany fizjologiczne – wartość ciśnienia w samolocie jest niższa od tego na poziomie morza. Dla zdrowego organizmu nagła zmiana ciśnienia nie stanowi zagrożenia – jedyną reakcją w tym przypadku bywa niekiedy lekki ból głowy i uczucie zatykania uszu oraz ewentualnie dyskomfort psychiczny.

Tagi: Zdrowie
Proste, tanie i nieinwazyjne badanie, które pomaga wykryć raka jelita grubego
laboratorium
Badanie to jest przydatne w wykrywaniu wielu schorzeń, między innymi stanów zapalnych, polipów i raka jelita grubego. Badanie na krew utajoną w kale jest proste, tanie i nieinwazyjne, a wynik badania zazwyczaj mamy już po kilku dniach. 
Czytaj dalej
Zatrucie pokarmowe - objawy, przyczyny, leczenie
Zatrucie pokarmowe - objawy, przyczyny, leczenie
Zatrucie pokarmowe - objawy, przyczyny, leczenie
Określa się je jako powstające w wyniku nieprawidłowości ze strony układu pokarmowego, pochodzących ze spożycia pokarmu zakażonego drobnoustrojami w postaci bakteryjnej lub wirusowej. Do zatruć pokarmowych najczęściej doprowadzają komórki bakteryjne, namnażaniu się których sprzyja nieprawidłowe przechowywanie produktów, czy też nieodpowiednia higiena. W przypadku zatruć pokarmowych o charakterze bakteryjnym głównym objawem jest biegunka oraz ból w okolicy brzucha. W zależności od mechanizmu powstawania zatrucia pokarmowe o podłożu bakteryjnym można podzielić na intoksykacyjne i infekcyjne. Intoksykacja jest skutkiem działania toksyny obecnej w produkcie jeszcze przed jego spożyciem (np. zatrucie jadem kiełbiasianym, gronkowcem). Infekcja natomiast to zatrucie pokarmowe, w którym bakterie kolonizują komórki nabłonka jelitowego. W przypadku zatruć pokarmowych na skutek infekcji wirusowej objawy manifestują się poprzez przybierają stan zapalny żołądka i jelit, a ich leczenie polega na ścisłej diecie. Wirusowe zatrucia są szczególnie częste u małych dzieci. Zatrucia pokarmowe mogą mieć również charakter grzybiczy, gdy produkt, który spożywamy jest objęty pleśnią.Zatrucie pokarmowe – rodzaje
Czytaj dalej