Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Ten ból brzucha przy obiedzie może zwiastować nowotwór wątroby. Jaka jest grupa ryzyka?
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 24.12.2024 06:44

Ten ból brzucha przy obiedzie może zwiastować nowotwór wątroby. Jaka jest grupa ryzyka?

wątroba, ból brzucha, nowotwór
Fot. Canva/Satjawat Boontanataweepol's Images

Według badań, rak wątroby (HCC) jest najszybciej rozwijającą się, a zarazem czwartą najczęstszą przyczyną śmierci z powodu nowotworów na świecie. Z kolei największym czynnikiem ryzyka HCC jest marskość wątroby. Jeśli podczas spożywania posiłku nasilą się jednak te objawy – nie ma na co czekać, ponieważ wczesne wykrycie nowotworu może uratować życie. Wielu pacjentów niestety zbyt późno słyszy diagnozę. 

Kiedy należy zgłosić się do lekarza

Rak wątroby ma objawy niespecyficzne, stąd bardzo często jest wykrywany zbyt późno, już w zaawansowanym stadium. Niestety, ból brzucha albo utrata apetytu szybciej skojarzą się z niestrawnością czy nawet zatruciem, a nie z groźnym nowotworem. Tymczasem początkowe stadium raka wątroby przebiega niepostrzeżenie, zwłaszcza w przypadku marskości. Dyskomfort w nadbrzuszu, zmęczenie i osłabienie, sporadyczna biegunka – nie są to sygnały zbyt alarmujące i skłaniające do działania. Warto jednak zwrócić na nie uwagę, zwłaszcza gdy wśród sygnałów alarmujących pojawi się charakterystyczny, choć rzadki w początkowej fazie, tępy ból w prawym podżebrzu. Nasilenie objawów bólowych podczas spożywania posiłku to znak, że wizyta u lekarza powinna być niezwłoczna. 
 

Gdy za oknem ciemno i ponuro, może dopaść nas SAD, czyli depresja sezonowa. Co to takiego? To nietypowy objaw autyzmu. Psychologowie zwracają uwagę na sposób poruszania się

Jakie są czynniki ryzyka raka wątroby

Marskość wątroby w przypadku nowotworu HCC wymieniana jest na pierwszym miejscu. Schorzenie to związane jest z wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C, ale również z toksycznym uszkodzeniem wątroby – zdajemy sobie sprawę, że to główny efekt nadmiernego spożycia alkoholu. Do pozostałych czynników możemy zaliczyć palenie papierosów, niealkoholowe stłuszczenie wątroby oraz obecność toksyn w spożywanych posiłkach (mowa m.in. o tzw. aflatoksynach). W grupie ryzyka są również osoby cierpiące na przewlekłe choroby metaboliczne, np. hemochromatozę czy niedobór α-1-antytrypsyny. 

Badania na wagę życia

Ważnym elementem profilaktyki nowotworu wątroby są regularne badania kontrolne, które zwiększają szanse na wczesne wykrycie zmian nowotworowych. Szanse na wyleczenie daje wykrycie nowotworu we wczesnym stadium. W diagnostyce wykorzystuje się oznaczenie biomarkeru z poziomu α-fetoproteiny (AFP) w surowicy, a także USG wątroby, tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Według danych, rak wątroby jest czwartą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów na świecie. Liczba takich przypadków z roku na rok rośnie na  całym świecie. W Polsce diagnozę otrzymuje ok. 3 tys. pacjentów rocznie, wiele osób żyje z chorobą, nie mając świadomości jej istnienia. Ważnym elementem profilaktyki są również szczepienia, zdrowy tryb życia, w tym aktywność fizyczna, ograniczenie używek i kontrola masy ciała.


Źródło: Zwrotnik Raka


Zobacz także:

Czy można cofnąć objawy Alzheimera? Japońscy naukowcy testują właściwości owoców jujuby

Mąka kokosowa. Bez glutenu, dobra na cholesterol i dla cukrzyków

Stulatkowie kochają ten napój. Oto sekret do długowieczności z "niebieskich stref"