Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Ruszył 33. Finał WOŚP. Na koncie orkiestry olbrzymia suma
Daria  Siemion
Daria Siemion 26.01.2025 12:25

Ruszył 33. Finał WOŚP. Na koncie orkiestry olbrzymia suma

WOŚP
Fot. Shutterstock / Longfin Media

W niedzielę 26 stycznia rozpoczął się 33. Finał Wielkiej Orkierstry Świątecznej Pomocy. Pieniądze zbierane przez tysiące wolontariuszy z całej Polski wesprą w tym roku dzieci chore na nowotwory. Do puszek trafiły już miliony złotych.

Miliony złotych dla WOŚP

Hasłem 33. Finału WOŚP jest "Bezpieczeństwo i zdrowie dzieci". Zebrane pieniądze trafią w tym roku do dzieci chorych na raka. W 1700 sztabach zbiera je 120 tys. wolontariuszy w całej Polsce. Datki można wrzucać drogą tradycyjną do puszek albo do e-skarbonek. 

W internecie znajduje się również wiele aukcji charytatywnych, na których można wylicytować cenne przedmioty (np. rakietę tenisową Igi Świątek) albo nietypowe usługi, jak chociażby… sprzątanie mieszkania przez aktora Macieja Musiała.

WOŚP tylko to do godz. 11 zgromadził ponad 44 miliony złotych.

Jerzy Owsiak w warszawskim studiu

Jerzy Owsiak kilka dni temu poinformował, że zmaga się z grypą. W związku z tym spekulowano, że zabraknie w trakcie wielkiego finału. Tak się jednak nie stało – lider WOŚP pojawił się w studiu w Warszawie.


– Wyobraźmy sobie, że jest 2050 r. Kapsuła kosmiczna ląduje gdziekolwiek w kosmosie. Tak sobie pomyślałem, że jeżeli kapsuła kosmiczna wyląduje gdziekolwiek w kosmosie i jeżeli coś tam się będzie działo...to wiecie co? Będą tam polskie dzieci, które uczą się pierwszej pomocy w całej Polsce. Ale kosmos! Jeżeli coś się będzie działo na innej planecie to jestem pewien, że te dzieci będą udzielały pierwszej pomocy. Tego ich uczymy – mówił Owsiak. 

Nowotwory u dzieci w Polsce

Przypomnijmy, że w Polsce rozpoznaje się ok. 1100-1200 nowych zachorowań na nowotwory złośliwe u dzieci rocznie. Najczęstszym nowotworem wśród dzieci są białaczki, w tym ostra białaczka limfoblastyczna. Każda taka diagnoza to ogromne wyzwanie zarówno dla lekarzy, jak i dziecka i jego rodziców. Niestety leczenie nie zawsze daje oczekiwane rezultaty. Co roku na raka umiera w Polsce ok. 200 dzieci.
 

Zobacz też: 

Czy dziecku można podawać sterydy donosowe? Lekarz wyjaśnia 

W lutym zaczną się kontrole GIS. Obejmą 10 000 punktów szczepień i dokumentację 7,5 mln dzieci

Dlaczego zmęczone dziecko nie może usnąć? Wielu rodziców wciąż popełnia ten błąd

Twardzina – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Twardzina
Twardzina układowa (łac. scleroderma) to rzadkie, przewlekłe schorzenie tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym, charakteryzujące się nadmiernym odkładaniem kolagenu w skórze i innych tkankach. Choroba wpływa na wiele narządów i układów w organizmie, w tym na skórę, naczynia krwionośne, przewód pokarmowy, płuca, serce i nerki. W Polsce choruje na nią ok. 10 000 osób, natomiast w ciągu roku występuje 4–12 nowych zachorowań na milion mieszkańców.Tkanka łączna występuje w całym organizmie, a jej funkcją jest spajanie tkanek i zapewnianie podpory narządom. W przebiegu twardziny układowej dochodzi do postępującego włóknienia skóry (w przypadku twardziny ograniczonej) i narządów wewnętrznych (w twardzinie uogólnionej), co skutkuje zaburzeniami w ich funkcjonowaniu.
Czytaj dalej
Dlaczego warto jeść jajka i jak najlepiej je przygotować?
Prozdrowotne właściwości jaj
Największy mit dotyczący jajek to ten o ich wpływie na cholesterol. Badania pokazują, że u większości ludzi cholesterol w diecie ma minimalny wpływ na poziom cholesterolu we krwi. Głównymi winowajcami wysokiego cholesterolu LDL są tłuszcze nasycone i tłuszcze trans, pochodzące z przetworzonej żywności, głównie słodyczy.Dzisiejszy stan wiedzy pozwala nam oczyścić jaja z zarzutów zgubnego wpływu na zdrowie układu krążenia. Zawarty w nich cholesterol nie wpływa na wzrost stężenia LDL we krwi osób zdrowych. Nie oznacza to jednak, że możemy jeść jaja bez umiaru. Istnieją dowody na to, że cholesterol zawarty w żółtkach jaj może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych u osób z cukrzycą typu 2. Osoby zdrowe mogą śmiało korzystać z dobroczynnych właściwości jaj. Brytyjscy eksperci zachęcają do spożywania ich w ilości 1-2 sztuk dziennie.
Czytaj dalej