Pomnik Chrystusa Okupiciela w Rio cały na różowo. Jest ważny powód
Pomnik Chrystusa Króla w Rio de Janeiro, który razem z cokołem ma prawie 40 m. zmienił kolor na różowy. Tak Brazylijczycy chcą zwrócić uwagę na Miesiąc Świadomości Raka Piersi.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez brazylijską organizację non-profit Fundacao Laco Rosa, czyli Fundację Różowej Wstążki. Uczestniczyli w nim aktywiści i pacjenci walczący z rakiem.
Rak piersi jest najczęściej wykrywanym nowotworem złośliwym u Polek
Od 1985 roku październik to Miesiąc Świadomości Raka Piersi. Rak piersi to najczęściej wykrywany nowotwór złośliwy u Polek. Stanowi aż 25% wszystkich przypadków nowotworów występujących u kobiet. Szczyt zachorowań przypada na wiek 50-69 lat, jednak problem ten dotyczy wszystkich kobiet po 20. roku życia. Należy podkreślić, że rak piersi zdiagnozowany we wczesnym stadium może zostać całkowicie wyleczony. Dlatego więc lekarze apelują, aby kobiety wykonywały regularnie badania profilaktyczne.
Z okazji Miesiąca Świadomości Raka Piersi, pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro oświetlono na różowo. Był to gest solidarności z kobietami dotkniętymi tym nowotworem i apelem o zwiększenie świadomości na temat profilaktyki i leczenia. Z inicjatywą wyszła Fundacja Różowej Wstążki, organizacja non-profit działająca na rzecz poprawy jakości życia pacjentek z rakiem piersi. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele fundacji, lekarze, wolontariusze oraz osoby chore na raka.
Mama dwójki dzieci pokonała raka piersi. Ta historia daje nadzieję innym kobietom Ponad połowa Polek udawała w łóżku. Nowy raport o seksualnościPierwsze objawy raka piersi pojawiają się późno
W początkowym stadium rak piersi przebiega bezobjawowo, dlatego jest tak podstępny. Pierwszy sygnał świadczący o nowotworze to najczęściej guz wykryty podczas badania palpacyjnego. Niestety, ogromna część kobiet ma postawioną diagnozę dopiero w momencie, kiedy guz jest już zaawansowany i trudny do wyleczenia.
W przebiegu raka piersi, na skórze piersi mogą pojawić się zmiany, takie jak zaczerwienienie, poszerzenie żył oraz wciągnięcie skóry lub brodawki. Niepokojącym objawem jest też wyciek z sutka oraz zmiana kształtu piersi.
Warto dodać, że nie każdy guz w piersi to nowotwór złośliwy. Mogą to być łagodne zmiany, np. torbiele czy włókniaki. Pamiętajmy jednak, że każda zmiana wymaga pilnej konsultacji ze specjalistą.
Regularne wykonywanie badań profilaktycznych to podstawa!
Im wcześniej wykryty nowotwór, tym większe szanse na jego wyleczenie. Wczesne zdiagnozowanie nowotworu ma kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii. W profilaktyce raka piersi wykorzystuje się mammografię, przeznaczoną dla starszych pacjentek oraz USG piersi, wykonywane kobietom w młodszym wieku.
Ogólne zalecenia dotyczące badań profilaktycznych raka piersi:
- między 20. a 30. rokiem życia - USG piersi co 2 lata,
- powyżej 30. roku życia - USG piersi co roku,
- powyżej 50. roku życia – mammografia co roku.
W Polsce, kobiety pomiędzy 50. a 69. rokiem życia mają możliwość wykonania bezpłatnego badania mammograficznego. Dzięki zmianom w programie profilaktyki raka piersi, od 1 listopada tego roku, z darmowej mammografii będą mogły korzystać pacjentki między 45. a 74. rokiem życia.
Ty, albo ktoś z Twoich bliskich choruje na raka piersi? Jeśli chcesz podzielić się z innymi kobietami swoim doświadczeniem, odezwij się. Twój list opublikujemy, jeśli chcesz to oczywiście zachowując anonimowość. Kontakt: [email protected]