Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Sposoby na pelikany. Jak pozbyć się obwisłej skóry z ramion?
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 09.05.2024 12:05

Sposoby na pelikany. Jak pozbyć się obwisłej skóry z ramion?

Obwisła skóra, pelikany
Fot. Canva/ Getty Images

Wiele kobiet zmaga się z problemem obwisłych ramion, tzw. “pelikanów”. Warto zaznaczyć, że zmiany w wyglądzie skóry nie zależą tylko od wieku. Mogą być też spowodowane przybieraniem na wadze lub też utratą kilogramów, ale też utratą masy mięśniowej.  

Osoby posiadające nadwagę mają pelikany, które spowodowane są nadmiarem tkanki tłuszczowej, gromadzącej się w różnych częściach ciała, w tym właśnie na ramionach. U osób starszych z kolei wiąże się to z osłabieniem włókien kolagenowych. Gdy pelikany przysparzają kompleksów, warto skorzystać z  pewnych ćwiczeń, które mogą pomóc w walce z obwisłą skórą. Czy da się zlikwidować pelikany?

Czym są tzw. "pelikany"?

Na przestrzeni lat ciała ludzkie zmieniają się. Mocno dostaje się naszemu zdrowiu, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Cierpi też nasza skóra, która z biegiem lat staje się coraz mniej jędrna oraz elastyczna. Uda, pośladki czy ramiona to partie ciała, które mają tendencję do wiotczenia. Wiotczejąca skóra ma swoje nazwy. Te najczęstsze określenia to “pelikany”, “motylki” oraz “nietoperze”

Zwiotczałą skórę widać zaraz tuż po uniesieniu rąk. Choć jak już wspominaliśmy, zmiany w wyglądzie skóry nie zależą przecież tylko od wieku. Pelikany u starszych osób mogą wynikać z osłabienia włókien kolagenowych, co prowadzi do opadania i wiotczenia cienkiej skóry pod ramionami. Warto dodać, że włókna kolagenowe są bardzo ważne dla jędrności skóry.

shutterstock_1608953617.jpg
Fot. Shutterstock/ Henadzi Pekan
Gwałtowny wzrost wirusowych zakażeń jelitowych. Jak zmniejszyć ich ryzyko? Przyszedł na SOR z nożem. "Chciał zemścić się za złą opiekę"

Ćwiczenia na zredukowanie wiotkiej skóry można wykonywać w domu

Dla osób, które mierzą się z obwisłą skórą, dobra wiadomość, bo istnieje wiele sposobów, by ją zredukować. Można oczywiście skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, co oczywiście będzie trochę kosztować. 

Warto jednak na początku spróbować pewnych ćwiczeń, które można wykonać samodzielnie w domu. Oczywiście trzeba najpierw trochę się przygotować do aktywności fizycznej, skupiając się na odpowiednim rozciąganiu mięśni oraz ich rozgrzaniu.

Sport pomoże w walce z obwisłą skórą

Na jakie ćwiczenia warto zatem postawić? Trenerzy radzą, by skupić się na ćwiczeniach z hantlami, które można zakupić w każdym sklepie sportowym lub RTV AGD. Dobre będą również ćwiczenia ze skakanką, wykonywanie okrężnych ruchów rękami. Dobrze sprawdzą się również pompki oraz pływanie. Jeśli grasz w tenisa, to świetnie, bo również trening tenisowy pomoże w zredukowaniu obwisłej skóry. Dobra będzie też gra w siatkówkę oraz badmintona. Osoby w dojrzałym wieku, które nie są za pan brat ze sportem, mogą korzystać ze spacerów. Polecane są też spacery ze specjalnymi kijkami nordic walking.

Ci, którzy mogą pozwolić sobie na zabiegi medycyny estetycznej, mogą oczywiście skorzystać z profesjonalnych zabiegów, takich jak kriolipoliza. Stymuluje on produkcję kolagenu i pozwala na pozbycie się nadmiaru zgromadzonej tkanki tłuszczowej. Jeśli chcemy uniknąć tak drastycznych zmian na naszej skórze, dobrze też jest skupić się na odpowiedniej diecie, stosowaniu specjalnych kosmetyków oraz regularnej pielęgnacji skóry.

Czytaj też:

Skóra na Twoich nogach ma sinawy kolor? Nie bagatelizuj tego objawu. Idź do lekarza

„To zwykły chwyt marketingowy”. Kosmetolog nie ma wątpliwości. Polki chętnie je kupują

Rano lepiej nie myć twarzy – prawda czy fałsz?
 

Polecane