Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Ta maść doskonale sprawdzi się na popękane pięty. Kosztuje jedynie kilkanaście złotych
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 30.04.2024 13:45

Ta maść doskonale sprawdzi się na popękane pięty. Kosztuje jedynie kilkanaście złotych

Popękane pięty, maść
Fot. Shutterstock/ Roksy

Mocno wiosenne temperatury za oknem skłaniają do tego, by nosić buty z odkrytymi palcami i piętami. Stopy po zimie wymagają oczywiście odpowiedniej pielęgnacji. 

Wiele osób skarży się na mocno popękane i suche pięty. Z pomocą przychodzą wtedy oczywiście wizyty u kosmetyczki, ale również odpowiednie kremy czy maści. Jedną z nich, która ukoi popękane pięty jest maść z apteki. Kupimy ją już za kilkanaście złotych. Jakie ma działanie?

Kiedy pękają pięty?

Pękanie pięt ma miejsce wtedy, gdy nadmiernie przesusza się skóra na stopach. Dochodzi do jej rogowacenia, gdzie naskórek nabiera wtedy innego koloru i staje się brudnoszary lub żółtawy, dodatkowo łuszcząc się oraz krusząc. Właśnie taka skóra traci swoją naturalną elastyczność, przez co łatwiej pęka pod wpływem ciężaru ciała czy kontaktu z podłożem.

Większą skłonność do pękania ma również skóra zmacerowana w wyniku długotrwałego kontaktu z wodą  lub też nadmiernej potliwości stóp. Pękająca skóra na piętach najpierw ogranicza się jedynie do warstwy rogowej. Natomiast jeśli na tym etapie nie wprowadzimy odpowiedniej pielęgnacji, nieleczone szczeliny będą się tylko pogłębiać, staną się bolesne oraz sączące.

shutterstock_1252774633.jpg
Fot. Shutterstock/ Andrey Popov
"Najbiedniejszy prezydent świata" jest poważnie chory. Poinformował o diagnozie Ma 35 lat i reumatoidalne zapalenie stawów. "To nie jest choroba staruszek"

Co powoduje przesuszoną skórę?

Jako najważniejszą przyczynę pękających pięt podaje się ich zaniedbanie oraz nieodpowiednia pielęgnacja. Natomiast brak nawyku smarowania stóp odpowiednim kremem czy maścią prowadzi do nadmiernego rogowacenia. Czasem problem szorstkich pięt pojawia się w wyniku mało bogatej dla zdrowia diety. 

Właśnie wtedy rozwija się niedobór ważnych dla naszej skóry substancji. Na kondycję naskórka korzystny wpływ mają takie witaminy jak m.in. A oraz E. Co ważne, przesuszoną skórę na stopach mogą wywoływać choroby przewlekłe. Warto podkreślić, iż schorzenia, które przyczyniają się do rozwoju tego problemu to m.in. niedoczynność tarczycy, miażdżyca, otyłość czy atopowe zapalenie skóry.

Dernilan na mocno wysuszone pięty

Jednym z preparatów, który skutecznie łagodzi suche pięty jest Dernilan w postaci maści, który kupimy w aptece. Ceny leku zaczynają się już od 14 zł. Dernilan to preparat, który stosuje się do intensywnej pielęgnacji dłoni i stóp o tendencji do nadmiernego rogowacenia oraz pękania zgrubiałego naskórka. Produkt mogą stosować dorośli pacjenci oraz młodzież powyżej 12 roku życia. Dernilan działanie opiera na zawartości składników o kojących właściwościach, ale też przeciwzapalnych i nawilżających. Maść przyspiesza regenerację naskórka oraz usuwanie zrogowaceń.

Wskazaniem do stosowania maści są przede wszystkim głębokie pęknięcia zrogowaciałego naskórka na stopach, ale też rękach, które bywają bardzo bolesne, a także trudne w gojeniu. Lek przede wszystkim pielęgnuje skórę rąk i stóp, redukując dolegliwości związane z ich nadmiernym rogowaceniem. Dernilan w swoim składzie posiada cztery substancje czynne. Pierwszą z nich jest alantoina, kwas salicylowy, nikotynamid oraz kamfora. Maść działa bardzo kojąco, sprzyjając gojeniu się ran. Poza tym działa też przeciwzapalnie. Dernilan stosuje się, wmasowując w skórę umytych wcześniej stóp czy rąk. Co kilka dni zalecane jest wymoczenie rąk oraz stóp, co ułatwi usunięcie zrogowaciałego naskórka.

Dernilanu nie powinny stosować osoby nadwrażliwe na jakikolwiek składnik preparatu. Maść nie jest też zalecana dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Nie powinno się też używać maści na duże obszary skóry oraz na błony śluzowe. W niektórych przypadkach maść może powodować reakcje alergiczne oraz podrażnienia w miejscu jego stosowania. Dernilan zawiera alkohol i substancje konserwujące. Mogą one powodować opóźnioną reakcję skórną w postaci kontaktowego zapalenia skóry.

Czytaj też:

Cudokrem na wszystko. Wygładza zmarszczki, leczy popękane pięty

Tani i skuteczny krem wygładzający zmarszczki. Spłyca stare i zapobiega powstawaniu nowych

Ten olejek wygładza zmarszczki lepiej niż drogie kremy, a kosztuje mniej niż 15 zł
 

Polecane