Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Żywienie > Tak czytać kody na produktach z Biedronki. Tych oznaczeń unikaj jak ognia
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 04.09.2024 09:16

Tak czytać kody na produktach z Biedronki. Tych oznaczeń unikaj jak ognia

Produkty, Biedronka, Nutri Score
Fot. Biedronka/ Instagram

Zapewne robiąc zakupy w jednym z dyskontów jak Biedronka, można natknąć się na produkty z kolorowym oznaczeniem Nutri-Score, które składa się z kodu oraz pięciu liter. To jeden z systemów oceny żywności. 

Ma on ułatwić konsumentom wybór najzdrowszych produktów. Opiera się on na znakach w kolorach od ciemnozielonego do czerwonego. Co oznaczają litery na produktach z Biedronki? Jak je czytać?

Czym są oznaczenia Nutri-Score?

Oznaczenia Nutri-Score widoczne są na wielu produktach marek własnych dyskontu Biedronka. Mowa tutaj o daniach gotowych, nabiału, napojów, produktów konserwowych, przekąsek, śniadaniowych, sałat, surówek, soków oraz smoothies.

Warto wiedzieć, że jest to kod składający się z pięciu liter: od A do E oraz odpowiadających im kolorów od ciemnozielonego do czerwonego. Klasyfikacja A określa produkty o wyższej wartości odżywczej, natomiast klasa E to produkty, które trzeba jeść w mniejszej ilości lub po prostu rzadziej. Tak można przeczytać na stronie Biedronki. Informacje znalazły się w zakładce poświęconej Nutri-Score. Biedronka zaznaczyła, że taka ocena “nie jest bezwzględna i nie zastępuje ekspertów”.

 

Oznaczenia mają w prosty sposób pomóc konsumentom

Jak się okazuje, to oznaczenie ma w szybki oraz prosty sposób pomóc konsumentom porównać produkty z danej kategorii. Warto tutaj wspomnieć, że 66 proc. badanych uważa, że jest to dość przydatne w trakcie robienia zakupów.

A skoro mowa o dobrych produktach, czyli z oznaczeniem A, warto przytoczyć kilka produktów z Biedronki, które posiadają te oznaczenia.

  • Twaróg klinek półtłusty/ chudy Delikate 250 g
  • twaróg sernikowy Delikate 1 kg;
  • serek wiejski klasyczny Delikate 200 g;
  • jogurty pitne proteinowe (o smaku m.in. bananowym/
  • mango/truskawka/banan-toffi, waniliowym) Go Active 230 g;
  • kukurydza słodka Nasza Spiżarnia 340/285 g;
  • mieszanka warzywna z kukurydzą Nasza Spiżarnia 700/420 g;
  • pieczarki marynowane Nasza Spiżarnia 420/695 g;
  • musli owocowe Vitanella 1 kg;
  • kaszka z mlekiem o smaku truskawkowym/ bananowym 50 g;
  • masło orzechowe Go Active 350 g;
  • mus jabłko-wiśnia-rokitnik/jabłko gruszka/jabłko jagoda 100 proc. owoców
  • Vital Fresh 200 g;
  • passata z ziołami Culine 700 g.

System Nutri-Score ma pewne dziwactwa

Jak wyjaśniał Damian Parol, doktor nauk o zdrowiu, ten system w teorii wygląda dobrze, lecz ma pewne dziwactwa. Chodzi tutaj o m.in. ilość białka, która jest uwzględniana w zależności od tego, jaka jest punktacja za składniki negatywne, jednak z wyjątkiem serów, gdzie uwzględniana jest zawsze. 

Parol podkreśla, że produkty korzystniejsze zdrowotnie mają niższą ilość punktów, która może być wręcz ujemna. “Maksymalna” ilość punktów, którą otrzymują najzdrowsze produkty - 15. To oczywiście kwestia czysto techniczna. To jeszcze nie wszystko, gdyż wskaźnik nie uwzględnia wielu ważnych kwestii jak m.in. witaminy, związki bioaktywne, niezbędne kwasy tłuszczowe, tłuszcze trans czy też stopień przetworzenia.

Z kolei hiszpańskie badanie z 2021 roku wykazało, że najwyższy Nutri-Score (A) obejmuje w 26% produkty wysokoprzetworzone. Chodzi tutaj o najwyższą kategorię w klasyfikacji NOVA, czyli takie produkty, takie jak m.in. chipsy, pieczywo tostowe, słodycze czy jogurty owocowe. Później w klasyfikacji B jest to 51%, w C 59%, w D 67%, a w E 84%. Choć udział produktów wysokoprzetworzonych w kategoriach C, E i D nie może dziwić, to jednak w tych najzdrowszych jest zaskakująco wysoki.

W 2022 r. ukazał się raport z badania przeprowadzonego przez pracowników Wydziału Nauk o Zdowiu WUMS. Ankieta została rozesłana do ekspertów z zakresu żywienia oraz dietetyki. Co ważne, tylko 7 proc. uznało, że Nutri-Score powinien być wprowadzony w Polsce w aktualnej formie. Jednak większość - 59 proc. ekspertów podkreśliła, że system Nutri-Score powinien być wprowadzony, lecz po zmodyfikowaniu.

Czytaj też:

Pestycydy w pomidorach z popularnych dyskontów. W których jest najwięcej chemii?

Suplementy nie są nam potrzebne! Lekarz wskazuje tylko jeden wyjątek

Czy mięso podnosi cholesterol we krwi? Wszystko zależy od tych czynników