Te dokumenty tracą dziś ważność. Można stracić ulgi i wsparcie

Dziś, czyli 31 marca, wygasają orzeczenia o niepełnosprawności oraz karty parkingowe, które zostały przedłużone na czas pandemii COVID-19. Co to oznacza? Aż 400 tysięcy Polaków może stracić dostęp do różnego rodzaju świadczeń, ulg i przywilejów.
By do tego nie doprowadzić, trzeba jak najszybciej złożyć odpowiedni wniosek. Dowiedz się, jak to zrobić i jakie warunki trzeba spełnić.
Koniec ważności niektórych dokumentów
Z dniem 1 kwietnia stracą ważność przepisy dotyczące orzeczeń o niepełnosprawności, a także kart parkingowych. Obowiązywały one w okresie pandemii COVID-19, a przedłużono je, początkowo, do 30 września 2024 r.
Tamten termin także później zmieniono – na 31 marca 2025 roku. Oznacza to, że już od jutra osoby, które nie złożyły wniosku o nowe dokumenty, mogą stracić prawo do przysługujących im dotychczas świadczeń i ulg. Może zainteresuje Cię również: Ci chorzy mogą starać się o orzeczenie uprawniające do ulg. Niewielu z nich o tym wie
Kleszczowe zapalenie mózgu – skuteczne szczepienie nawet w aptece Wyglądasz na 10 lat starszą? To może być objaw rzadkiej chorobyJakie przywileje można utracić?
Osoby, które nie odnowiły swojego orzeczenia o niepełnosprawności, mogą zostać pozbawione istotnych przywilejów, takich jak:
- świadczenie pielęgnacyjne,
- dodatkowy urlop wypoczynkowy,
- ulgi podatkowe,
- zniżki na przejazdy komunikacją publiczną,
- dofinansowania turnusów rehabilitacyjnych oraz sprzętu ortopedycznego.
Ponadto, nieważna karta parkingowa oznacza brak możliwości korzystania z miejsc postojowych przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami. Osoby parkujące bez ważnego uprawnienia na miejscu dla niepełnosprawnych, muszą liczyć się z mandatem w wysokości 800 zł oraz 6 punktami karnymi.
Przeczytaj też: 12 ulg i świadczeń dla osób niepełnosprawnych. LISTA

Jak uniknąć problemów?
Aby nie stracić dostępu do świadczeń, trzeba zadziałać możliwie jak najszybciej. Osoby z niepełnosprawnościami powinny złożyć wniosek o nowe orzeczenie w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności, a także:
- dołączyć dokumentację medyczną potwierdzającą stan zdrowia – mogą to być karty informacyjne leczenia szpitalnego, dokumentacja z przebiegu leczenia ambulatoryjnego, wyniki dodatkowych badań diagnostycznych, konsultacji specjalistycznych,
- inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na ustalenie stopnia niepełnosprawności – np. opinia psychologiczno-pedagogiczna.
Orzeczenie może być wydane na czas określony lub bezterminowo, w zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności. Posiadanie aktualnego orzeczenia jest podstawą do uzyskania różnego rodzaju wsparcia, dlatego warto zadbać o jego terminowe przedłużenie. Trzeba jednak pamiętać, że procedura wydania nowego dokumentu może potrwać, dlatego im szybciej zostaną podjęte odpowiednie kroki, tym mniejsze ryzyko utraty uprawnień.
Przeczytaj też: Ta choroba uprawnia do orzeczenia o niepełnosprawności. Wielu chorych tego nie wie

Kto może się ubiegać o orzeczenie o niepełnosprawności?
Orzeczenie o niepełnosprawności może uzyskać każda osoba, u której stwierdzono trwałe lub czasowe ograniczenia w funkcjonowaniu z powodu choroby, wady wrodzonej lub urazu. Jak podaje serwis gov.pl, dotyczy to osób, które:
- mają więcej niż 16 lat,
- mają naruszoną sprawność organizmu, w wyniku jednej z chorób, których listę można znaleźć na gov.pl (link poniżej),
- w wyniku swoich ograniczeń są niezdolne do pracy zarobkowej albo potrzebują przystosowania stanowiska pracy, wymagają opieki lub pomocy od innych, mają problemy z codziennymi czynnościami i potrzebują urządzeń, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu – jak proteza, implant ślimakowy, czy osobista pompa insulinowa.
gov.pl/web/gov/uzyskaj-orzeczenie-o-stopniu-niepelnosprawnosci





































