Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Dziecko > Dzieci z cukrzycą typu 1 doczekały się swojej lalki Barbie. To ważny krok w stronę inkluzywności
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 24.07.2025 15:56

Dzieci z cukrzycą typu 1 doczekały się swojej lalki Barbie. To ważny krok w stronę inkluzywności

Zabawa lalką Barbie
Firma Mattel wprowadza na rynek lalkę Barbie z cukrzycą typu 1. Fot. Shutterstock/Tinxi

Po raz pierwszy w swojej historii Barbie pojawia się w odsłonie, która odzwierciedla codzienność dzieci chorujących na cukrzycę typu 1. Firma Mattel wprowadza wyjątkowy model lalki, która ma na celu reprezentację dzieci zmagających się z tą chorobą, ale również budowanie świadomości i empatii. Dzięki współpracy z Breakthrough T1D nowa lalka została wyposażona w realistyczny sprzęt medyczny, a jej obecność w świecie zabawek niesie ważny przekaz.

  • Barbie po raz pierwszy została przedstawiona jako osoba z cukrzycą typu 1
  • Lalka powstała we współpracy z organizacją Breakthrough T1D
  • To kolejny krok w kierunku większej inkluzywności w serii Barbie Fashionistas

Barbie z glukometrem i pompą insulinową

Najnowsza odsłona popularnej lalki to ukłon w stronę dzieci, które żyją z przewlekłą chorobą autoimmunologiczną — cukrzycą typu 1. Barbie ma na sobie niebieski strój w groszki, symbolizujący świadomość cukrzycy, pastelową torebkę z miejscem na akcesoria oraz realistyczne urządzenia medyczne: pompę insulinową i system ciągłego monitoringu glukozy. Wszystko to powstało przy wsparciu specjalistów z Breakthrough T1D.

Krista Berger, starsza wiceprezes Barbie i globalna szefowa działu lalek, podkreśliła, że:

„Wprowadzenie Barbie z cukrzycą typu 1 to ważny krok. Marka chce, by dzieci mogły odnaleźć siebie w zabawie lalkami, a także poznawać różnorodne doświadczenia i wyzwania.”

Zobacz też: Przełom w leczeniu cukrzycy typu 1. Koniec codziennego przyjmowania leków

Barbie jako symbol wsparcia dla osób z cukrzycą typu 1

Debiut nowej Barbie zbiegł się z Kongresem Dziecięcym Breakthrough T1D 2025 w Waszyngtonie, gdzie lalki zostały wręczone 170 uczestnikom z całego świata. Marka uhonorowała też dwie ambasadorki, które same żyją z cukrzycą typu 1: instruktorkę fitness Robin Arzón oraz modelkę Lilę Moss. Obie kobiety otrzymały swoje własne lalki Barbie jako wyraz uznania za ich zaangażowanie i inspirującą działalność.

Partnerstwo z Barbie jest dla mnie osobiście bardzo ważne, ponieważ sam od lat żyję z cukrzycą typu 1 — powiedział dr Aaron J. Kowalski, dyrektor generalny Breakthrough T1D.

Przeczytaj też: To dodatkowe świadczenie dla chorych na cukrzycę. Niewiele osób o nim wie

Barbie Fashionistas — więcej niż zabawka

W ramach serii Barbie Fashionistas pojawiło się już ponad 175 unikalnych lalek, odzwierciedlających różnorodność wyglądu, stylów życia i wyzwań zdrowotnych. Kolekcja obejmuje m.in. Barbie z zespołem Downa, z aparatami słuchowymi, na wózku czy niewidome. 

Od 2020 roku Mattel współpracuje z naukowcami z Cardiff University, dowodząc, że zabawa z różnorodnymi lalkami wspiera rozwój empatii. Co więcej, nowe modele są także bardziej przyjazne środowisku — powstają w dużej części z plastiku z certyfikatem ISCC, a opakowania z materiałów certyfikowanych przez FSC.

Nowa Barbie z cukrzycą typu 1. Fot. Mattel

Cukrzyca typu 1 — co to za choroba i jak ją rozpoznać?

Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy atakuje komórki trzustki produkujące insulinę — hormon niezbędny do regulacji poziomu cukru (glukozy) we krwi. W wyniku tego procesu organizm przestaje wytwarzać insulinę, co prowadzi do zbyt wysokiego poziomu glukozy we krwi (hiperglikemii).

Cukrzyca typu 1 najczęściej ujawnia się u dzieci i młodzieży, ale może wystąpić również u dorosłych. Jej objawy to m.in.:

  • częste oddawanie moczu (również w nocy),
  • wzmożone pragnienie i suchość w ustach,
  • nagła utrata masy ciała,
  • osłabienie i senność,
  • zaburzenia widzenia,
  • zwiększony apetyt,
  • u małych dzieci: moczenie nocne, rozdrażnienie, apatia.

Czytaj więcej: Nietypowe objawy cukrzycy. Nie każdy od razu kojarzy je z tą przypadłością

Cukrzyca typu 1 wymaga codziennego podawania insuliny — za pomocą penów (zastrzyków) lub pompy insulinowej — oraz regularnego monitorowania poziomu glukozy we krwi. Kluczowe są również odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i edukacja diabetologiczna. Mimo że choroba nie jest uleczalna, to osoby z cukrzycą typu 1 mogą prowadzić normalne, aktywne życie. Pomagają w tym nowoczesne technologie, jak systemy ciągłego monitorowania glukozy (CGM) czy inteligentne pompy insulinowe.