Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > szpital

Szpital

Makowiec z mięsem – jedzenie w polskim szpitalu
26.04.2024 12:57 Tak wygląda jedzenie w polskich szpitalach. Makowiec z mięsem to hit

Ogórki z miodem, chleb w mleku, jajko z keczupem – nie bez powodu jedzenie w polskich szpitalach jest owiane legendą. “Uzdrowić” je miał rządowy program “Dobry posiłek w szpitalu”. Sprawdzamy, czy działa.Ministerstwo Zdrowia realizuje pilotażowy program "Dobry posiłek w szpitalu". Jego celem jest edukacja żywieniowa oraz poprawa jakości żywienia w szpitalach. Zgodnie z wytycznymi programu szpitale muszą publikować w sieci jadłospisy oraz zdjęcia posiłków. Pilotaż ma zakończyć się 30 czerwca, ale jak informuje resort zdrowia, trwają prace nad przedłużeniem programu. Oto jego efekty.

Lekarz
22.04.2024 16:28 Co w szpitalu jest za darmo, a za co trzeba zapłacić? Nie daj się naciągnąć

Leczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób ubezpieczonych jest bezpłatne. Odpłatne mogą być jednak niektóre usługi świadczone przez szpital. Za co i kiedy trzeba zapłacić?Pobyt w szpitalu nie jest niczym przyjemnym, ale czasami bywa niezbędny, aby wyzdrowieć. Niestety, chociaż leczenie jest bezpłatne, może wiązać się z dodatkowymi kosztami, np. opłatą za parking. Zdarza się też, że szpitale próbują naciągać pacjentów na wysokie opłaty za nocowanie bliskich, leki i prąd. Jak nie dać się oszukać i zadbać o swój interes? Zostańcie z nami.

Lech Wałęsa
13.04.2024 20:15 Lech Wałęsa w szpitalu. "Znowu mnie trafiło"

Lech Wałęsa w sobotę, 13 kwietnia, trafił do szpitala. Prezydent dodał na swój profil na Facebooku zdjęcie ze szpitala z podpisem “Znowu mnie trafiło”.

karetka, szpital Dąbrowa Górnicza
13.04.2024 10:08 Leżał na chodniku przed szpitalem. Pomogli mu dopiero przechodnie

Młody mężczyzna leżał na chodniku przed szpitalem i miał atak padaczki. Przechodnie próbowali nawiązać z nim kontakt i przerażeni prosili o pomoc personel. Usłyszeli, że mają wezwać pogotowie.Pod szpitalem w Dąbrowie Górniczej leżał mężczyzna Najbliżej skrzydła, które zajmują w nim Polsko-Amerykańskie Klinik Serca. Personel szpitala mu nie pomógł, choć prosili o to przechodnie. Od SOR-u dzielio mężczyznę tylko 300 m. Ale nikt nie wyszedł go zbadać. Sprawę jako pierwsza opisała Renata Cius-Rasek z „Faktu”. 

Karetka pogotowia
13.04.2024 08:57 Leżał pod szpitalem, nikt do niego wyszedł. Lekarze kazali dzwonić po karetkę

Skandal w Dąbrowie Górniczej. Przed szpitalem leżał nieprzytomny młody mężczyzna. Jednak lekarze z kliniki nie chcieli go przyjąć i kazali wezwać karetkę pogotowia. Teraz placówka tłumaczy się z tej decyzji.

Puste łóżko w szpitalu
11.04.2024 10:17 Nie żyje pacjentka, która dzwoniła ze szpitala na 112. "To sytuacja niedopuszczalna"

Pacjentka Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Warszawie przebywała na oddziale na intensywnej terapii po operacji kardiologicznej. W nocy źle się poczuła i zaczęła wzywać pomoc. Nie otrzymała jej, więc zadzwoniła na 112. Kobieta zmarła.Pacjentka UCK WUM przy ul. Lindleya w Warszawie leżała na oddziale intensywnej opieki kardiologicznej przeznaczonej dla chorych po operacji serca. O jej historii "Gazetę Wyborczą" powiadomił jeden z pracowników szpitala. Był wstrząśnięty.

Andrzej Chyra, SOR, lekarze
27.03.2024 16:44 Andrzej Chyra w obronie lekarzy. Wie, jak wygląda praca na SOR

Denerwuje mnie, kiedy deprecjonuje się ludzi wykonujących tak trudne zawody, jak te, które są niezbędne na każdym SOR-ze. Pozwoliliśmy, żeby można było traktować źle ludzi, od których zależy nasze życie - mówi Andrzej Chyra. Aktor wciela się w postać doktora Jacka Wolińskiego w serialu “Sortownia” i udzielił właśnie wywiadu portalowi Wirtualna Polska. Przyznał, że ta rola otworzyła mu oczy na to, co dzieje się w państwowej ochronie zdrowia. 

O co zadbać przed ciążą
25.03.2024 11:04 Zacznij od przychodni, a nie sypialni. Zdrowa ciąża wymaga przygotowań

Decyzja o powiększeniu rodziny jest jedną z najważniejszych, jakie człowiek podejmuje. Od tego, w jakiej formie fizycznej i psychicznej są przyszli rodzice, zależy nie tylko to, jak szybko zajdziesz w ciążę, ale także sam przebieg oczekiwania na dziecko i porodu. Przygotowując się do ciąży w sposób odpowiedzialny i rozsądny, zwiększasz szanse na urodzenie zdrowego dziecka, a to przecież największe marzenie przyszłych rodziców. O tym, o co muszą zadbać przed ciążą oboje rodzice, opowiada Marta Łukasz, położna z Centrum Medycznego “Żelazna”, wykładowczyni w Szkole rodzenia „Zosieńka”. 

szpital psychiatryczny, dr Grzegorz Opielak, psychiatra
05.03.2024 17:25 Prawda o szpitalach psychiatrycznych. Elektrowstrząsy mają się dobrze

Telefon można mieć, ale bez ładowarki. Buty, ale bez sznurówek. „Ale szpital psychiatryczny to nie więzienie! Pacjenci wieczorami grają w karty, mogą wpisać się w zeszyt i wyjść na spacer” – mówi w podcaście Pacjenci.pl dr hab. n. med. Grzegorz Opielak*, psychiatra.- W szpitalach są dwa oddziały na „P”, na których pacjent ma prawo krzyczeć. To pediatria i psychiatria – mówi dr hab. n. med. Grzegorz Opielak, szef oddziału psychiatrii szpitala w Janowie Lubelskim.  Jak wygląda pobyt w takim szpitalu? Elekstrowstrząsy wciąż są stosowane! – To bardzo dobra metoda! Tak naprawdę do wprowadzenie pacjenta w napad padaczkowy – mówi psychiatra. I dodaje, że woli określenie „leczenie elektryczne”. Mówi, że to, jak zresetowanie mózgu, niczym komputera. I że dla wielu pacjentów, którym leki nie pomagają, elektrowstrząsy są wybawieniem.

Patologia ciąży
13.02.2024 14:06 Patologia ciąży, to naprawdę PATOLOGIA. "Idę zapalić, pilnuj drzwi"

Na ten oddział trafiają kobiety w ciąży, u których doszło do pewnych komplikacji zdrowotnych. Może chodzić o cukrzycę ciążową, czy nadciśnienie tętnicze w przypadku matki, ale też o różne problemy dziecka, jak choćby owinięcie pępowiną. Niektóre kobiety spędzają na “patologii” tylko kilka dni lub tygodni, inne muszą leżeć przez niemal całą ciążę, jeśli istnieje zagrożenie przedwczesnym porodem. Dla wielu z nich ten oddział staje się w pewnym momencie drugim domem. I nieraz zapominają, dlaczego się tu znalazły.

Najlepsze położne
07.02.2024 15:30 Pacjentki wybrały. Oto najlepsze położne w Polsce

Najlepsze położne zostały wyłonione w 10. edycji konkursu “Położna na medal”. W 2023 roku pacjentki oddały aż 7386 głosów, wybierając spośród 512 położnych zgłoszonych do plebiscytu z całej Polski. Publikujemy nazwiska laureatek trzech pierwszych miejsc, a także najlepszych położnych w poszczególnych województwach.“Rodziłyśmy razem. Ja i moja położna” – każda rodząca kobieta chciałaby właśnie tak wspominać swój poród. Dobra położna jest bezcenna w trakcie tego niesamowitego, ale i trudnego wydarzenia. Teraz wiemy, które specjalistki dają najlepsze wsparcie swoim pacjentkom. Panie, które zostały laureatkami konkursu, pomagają dzieciom przychodzić na świat. Ale robią też znacznie więcej.

Kampania Masz prawo do skargi
20.10.2023 08:32 Chamstwo i bezpodstawne nacinanie krocza muszą się skończyć! Zacznijmy Rodzić po Ludzku

Rusza nowa kampania Fundacji Rodzić po Ludzku „Masz prawo do skargi”. Niestety wciąż zbyt mało kobiet jest w stanie powiedzieć, że kiedy rodziły dziecko, w szpitalu wszystko było tak, jak trzeba. Doniesień o złym traktowaniu rodzących przez lekarzy i położne jest zdecydowanie za dużo.Poród nie powinien być traumatycznym doświadczeniem, tylko najpiękniejszym momentem w życiu każdej matki. Jednak często wspominamy to wydarzenie jako traumę. 

śniadanie na patologii ciąży
03.10.2023 13:45 Zamykała oczy, żeby przełknąć tę breję. Ciężarna pokazała, czym karmiono ją w szpitalu

Kobieta w pierwszym trymestrze ciąży powinna spożywać tyle kalorii, co przed ciążą. W drugim trymestrze jej zapotrzebowanie wzrasta o ok. 360 kcal, a w trzecim o 475 kcal. Niewiele. Jednak znacznie ważniejsze od tego ile spożywa przyszła matka, jest to, co spożywa.Dieta ciężarnej musi dostarczyć jej i przyszłemu dziecku wielu składników odżywczych. Rośnie np. zapotrzebowanie na żelazo, którego najwięcej znajdziemy w czerwonym mięsie. Nie można jednak zapominać też o innych składnikach.