Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie

Zdrowie

ból brzucha
07.10.2023 16:39 Agnieszka Włodarczyk ma problemy zdrowotne. Robi test w kierunku jednej choroby

Agnieszka Włodarczyk wrzuciła do sieci filmik, na którym pielęgniarka pobiera jej krew. Okazało się, że to test na celiakię, schorzenie o autoimmunologiczne o podłożu genetycznym. Jednym z objawów choroby jest ból brzucha. Celiakia to również problem wielu Polaków. O opinię poprosiliśmy gastroenterologa.  

warzywa
07.10.2023 11:37 Te warzywa tuczą najbardziej! Kto chce schudnąć powinien ich unikać

Tyciu sprzyja spożywanie tych trzech warzyw – Eksperci z Harvard TH Chan School of Public Health podczas badań trwających 24 lata ustalili, które z warzyw tuczą najbardziej. Jesteś na diecie redukcyjnej? Te warzyw jedz z umiarem. 

canva
06.10.2023 14:57 Karolina Skiba ujawnia, jak przypadkowo odkryła nowotwór. Te same objawy ma codziennie 50 Polek!

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Według statystyk codziennie dowiaduje się o nim ponad 50 Polek i 15 codziennie z jego powodu umiera. Liczba zachorowań wciąż rośnie, a istotnym czynnikiem warunkującym wyleczenie jest wczesne rozpoznanie nowotworu. Jedną z kobiet mierzących się ze złośliwym rakiem piersi była Karolina Skiba, żona lidera Big Cyc, która opowiedziała o tym trudnym doświadczeniu w nowej rozmowie. Jak rozpoznać wczesne objawy raka piersi? Kto jest najbardziej narażony? Odpowiedź poniżej. 

None
05.10.2023 19:08 Pacjent będzie legitymował lekarza? Kolejne absurdy w polskiej ochronie zdrowia

Żerowanie na marzeniach maturzystów o studiowaniu medycyny, potem nieudolne próby ratowania sytuacji, czyli wydanie przez ministerstwo zdrowia dokumentu o „standardach jakości kształcenia”. Czy za kilka lat pacjent będzie legitymował lekarza, by mieć pewność, że skończył studia medyczne z prawdziwego zdarzenia, a anatomii uczył się w prosektorium, które nie było wirtualne? Włos się jeży na głowie każdemu, kto widzi na co zanosi się od kilku miesięcy w kwestii kształcenia przyszłych lekarzy. Naprędce sklecony dokument Ministerstwa Zdrowia niewiele tu zmienia, jeśli ktoś traktuje zawód lekarza poważnie i wie, jak ciężka jest droga studenta uczelni medycznej, który chce ratować zdrowie i życie. Najlepiej wiedzą to rezydenci i starsi lekarze, którzy dyplomu sobie nie kupili, ale harowali na niego nie tylko na studiach, ale już kilka lat przed maturą, by dostać się na medycynę.  Protest lekarzy, ten uliczny zakończył się w weekend. Ale nikt z nich nie składa broni. Konflikt lekarzy z Ministerstwem trwa. W Polsce w błyskawicznym tempie otwierane są kierunki medyczne na uczelniach technicznych, handlowych i innych, które dotąd z medycyną nie miały nic wspólnego. Na początku października Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji i Nauki wydały dokument o nowych standardach jakości kształcenia studentów kierunków medycznych. Lekarze uważają, że t mydlenie oczu polskim pacjentom i chętnym, by studiować na tych uczelniach.Lekarze protestowali 30 października przeciwko powstawaniu kierunków i uczelni medycznych na absurdalnych warunkach. Dwa dni później Ministerstwo Zdrowia przedstawiło dokument o standardach kształcenia na uczelniach medycznych, ale środowisko lekarzy uważa, że to tylko kosmetyka i pudrowanie czegoś, co działać dobrze nie może. 

parówki
05.10.2023 18:38 Wycofano z obrotu jedne z ulubionych parówek Polaków. GIS apeluje, by ich nie jeść!

GIS ostrzega, by nie spożywać parówek znanej w Polsce marki. Na stronie GIS opublikowano numer wadliwej partii. Wszystkich konsumentów zachęcamy, by koniecznie zapoznali się z tymi danymi i zrobili przegląd produktów spożywczych znajdujących się lodówkach! 

szczepienie
05.10.2023 16:38 Bezpłatne szczepienia w polskim mieście. Właśnie wydano komunikat

W czwartek rozpoczynają się bezpłatne szczepienia dla seniorów w Radomiu. Miasto sfinansowało szczepionki dla 2,5 tys. osób. Na bezpłatne szczepienia 5 mln zł przeznaczyła także Warszawa. Okres jesienny obfituje we wzrost zachorowań na grypę. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem. W przypadku seniorów grypa może stanowić zagrożenie życia!  

śniadanie
02.10.2023 14:34 Czego unikać na śniadanie? Dietetyk zdecydowanie odradza tych produktów!

Śniadanie uznawane jest za najważniejszy posiłek dnia. Liczne badania wykazują, że zdolność uczenia, rozwój intelektualny, koncentracja i zapamiętywanie zależą od tego, co jemy co dzień rano. Mimo to samo spożywanie śniadania nie oznacza, że zyskamy dzięki niemu energię niezbędną do działania. Jakich produktów nie powinniśmy więc jeść na śniadanie? Których napojów lepiej unikać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską.

facet na toalecie
02.10.2023 13:31 Czy uchyłki jelita grubego są groźne dla zdrowia? Lekarz odpowiada

Choroba uchyłkowa jelita grubego, inaczej uchyłkowatość jelita grubego zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych i dotyka coraz większą część społeczeństwa w starszym wieku. U wielu pacjentów nie daje żadnych objawów, jednak może powodować nieprzyjemne dolegliwości i prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. 

plamy wątrobowe
01.10.2023 11:49 Masz ciemne plamy na skórze? To być może plamy wątrobowe

Plamy wątrobowe są małymi i ciemnymi przebarwieniami na skórze. Nazywane są również plamami starczymi lub plamami słonecznymi. Pojawiają się przeważnie po 40.-50. roku życia. Co dobrze jest o nich wiedzieć?

choroba serca
01.10.2023 11:06 Osoby z chorobami serca muszą uważać na tę bakterię! Zakażenie może skończyć się śmiercią

Z powodu infekcji wirusowych często dochodzi do powikłań kardiologicznych. Zgonem skończyć się może m.in. zakażenie pneumokokami, które są szczególnie groźne dla osób z przewlekłą niewydolnością serca. Dlaczego są groźne akurat dla tej grupy chorych? Jak dochodzi do zakażenia pneumokokami i jak mu zapobiec?

badania
30.09.2023 17:16 Te badania umożliwiają wczesne wykrycie groźnej choroby jelit. Wielu Polaków wciąż się ich boi!

Duża część społeczeństwa zmaga się z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Jest to schorzenie charakteryzujące się przewlekłą chorobą zapalną jelit. Choroba ta obejmuje całą grubość ściany jelita. Może również zostać zlokalizowana w innych częściach przewodu pokarmowego takich jak jama ustna, żołądek jelito cienkie, jelito grube i odbytnica. Jak zdiagnozować tę chorobę i jakie wskaźniki będą na nią wskazywać. Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow.

apteka
30.09.2023 15:07 Lek przeciwbólowy wycofany z obrotu w trybie pilnym! GIF wydał ostrzeżenie dla Polaków

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję, by na terenie całej Polski wstrzymać obrót jednej serii produktu leczniczego Benlek. Jest to nieopiodowy lek przeciwbólowy z grupy pochodnych pirazolanu. Działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Masz ten lek w domowej apteczce? Sprawdź koniecznie!  

ból głowy
30.09.2023 13:38 To objaw choroby mózgu, który mylimy z typowym objawem menopauzy! Naukowcy ostrzegają

Choroba Alzheimera jest przewlekłą postępującą chorobą nuerozwyrodnieniową mózgu, z powodu której dochodzi do zaniku komórek nerwowych. Powoduje otępienie mózgu, utratę pamięci i zdolność myślenia. Wnioski wynikające z nowych badań wskazują, że jeden z pierwszych symptomów choroby Alzheimera przypomina objaw menopauzy. O tym jeszcze nie mówiono. Co to symptom?

skleroza
29.09.2023 16:34 Pierwsze objawy sklerozy nie dotyczą pamięci! Rozpoznasz je po tych zachowaniach

Skleroza uznawana jest za chorobę seniorów. To mit. Zapada na nią coraz więcej młodych osób! Tak jak w przypadku innych chorób krążenia rozwój sklerozy nie następuje nagle – trwa on powoli i często nie daje wyraźnych objawów. A jej pierwsze symptomy widoczne są m.in. w zachowaniu.

chora trzustka
29.09.2023 14:36 Zauważyłeś na skórze te zmiany? To objaw chorej trzustki!

Bez trzustki nie jesteśmy w stanie przeżyć. Bez niej nie powstaną hormony i sok trzustkowy. Jednak w porównaniu z innymi organami, trzustka nie wysyła wyraźnych sygnałów ostrzegawczych, gdy jej funkcjonowanie zostanie zaburzone. Mimo to jednym z objawów o tym alarmujących jest zmiana wyglądu skóry. Jak więc rozpoznać, że trzustka jest chora? O opinię poprosiliśmy specjalistę onkologii klinicznej.  

atak paniki
29.09.2023 12:30 Te sytuacje mogą spowodować atak paniki. Psychoterapeuta tłumaczy, jak im nie ulec

Nerwica lękowa jest to zaburzenie psychiczne dotykające coraz więcej osób. Objawem choroby są nagłe ataki paniki. Chory odczuwa wówczas wzmożony lęk, niepokój i strach. Symptomy te znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie i znacznie obniżają jakość życie. Które sytuacje powodują, że pojawia się atak paniki? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychologiem, psychoterapeutą mgr Weroniką Janeczko. 

mleko
29.09.2023 10:33 Mleko przyczyną przewlekłego zmęczenia i anemii? Zaskakujące fakty na temat mleka

Badania na temat mleka wciąż zawierają dużo niejasności, a naukowcy sprzeczają się między sobą, czy jego spożywanie przynosi więcej szkód czy korzyści. Generalnie mleko uważane jest za zdrowy napój, który dostarcza organizmowi cennych składników odżywczych. Niestety jego nadmiar w diecie może prowadzić do przykrych dolegliwości i problemów zdrowotnych. 

karaluchy
28.09.2023 17:49 Wysyp groźnych karaluchów w Polsce! Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne alarmują

Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w całej Polsce apelują, by uważać na karaluchy, które mogą przenosić choroby wirusowe. Insekty zaatakowały wiele gospodarstw domowych m.in. w Warszawie i Kamieniu Pomorskim. Owady występują w wielu gospodarstwach domowych, żywią się resztkami jedzenia i mogą przetrwać do 40 dni! Jakie choroby przenoszą? Jak się przed nimi ustrzec?

drgająca powieka
28.09.2023 15:19 Drgająca powieka to nie zawsze objaw niedoboru magnezu. O tych przyczynach mówi się mało!

Gdy zauważamy drganie powieki, co jest dość częstym problemem, zazwyczaj kojarzy się nam z niedoborem magnezu. Jest to jedna z przyczyn tej dolegliwości, lecz nie jedyna. Oprócz niej tzw. skaczącą powiekę powodują również pewne zaniedbania dotyczące życia codziennego, stosowanie niektórych leków i niezdrowa dieta.

ból piersi
28.09.2023 14:04 Gdy zauważysz te zmianę w obrębie piersi, udaj się lekarza! Przypomina raka piersi, ale to zupełnie inna choroba!

Mastopatia, czyli choroba włóknisto-torbielowata sutka, są to łagodne zmiany rozwijające się w obrębie piersi. Przypadłość występuje często i objawia się występowaniem zmian w obrębie gruczołu piersiowego, lecz nie o charakterze nowotworowym. Czym jest ta choroba? Jak ją rozpoznać? Czy może być przyczyną raka piersi? Odpowiedź poniżej. 

celiakia
26.09.2023 14:34 Czego nie można spożywać przy celiakii? Lekarz ostrzega przed tymi produktami!

Celiakia to choroba coraz większej części społeczeństwa. Może pojawić się niespodziewanie bez względu na wiek danej osoby. To przewlekła, wielonarządowa choroba autoimmunologiczna, która polega na nietolerancji glutenu przez organizm. Jednym z kluczowym sposobów jej leczenia jest dieta. Jak więc powinna wyglądać dieta osoby chorej na celiakię? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow.

otyłość brzuszna
26.09.2023 12:12 Masz otyłość brzuszną? Dietetyk wskazał, co Ci grozi

Otyłość brzuszna jest jednym z najgroźniejszych rodzajów otyłości  i może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne. Jest to problem, z którym boryka się również znaczna część polskiego społeczeństwa.  Z jej powodu mogą występowa choroby stanowiące zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Do rozwoju których chorób może doprowadzić otyłość brzuszna? Odpowiedź poniżej.  Artykuł powstał na podstawie rozmowy z mgr Magdaleną Jezierską, dietetykiem specjalizującym się w zakresie dietetyki klinicznej osób dorosłych. 

infekcja
25.09.2023 16:48 Cierpisz na częste infekcje? Możesz mieć niedobór tego składnika!

Częste infekcje to problem, który dotyka wielu z nas, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Przyczyny infekcji mogą być różne, a wśród nich wymienia się m.in. nieodpowiednie odżywanie się. Kluczowym składnikiem diety, odpowiedzialnym za funkcjonowanie układu odpornościowego jest cynk. Kiedy jego podaż w diecie jest zbyt niska, mogą pojawić się przykre konsekwencje zdrowotne.

kontrola lekarska
25.09.2023 13:30 Czy miażdżyca jest odwracalna? Lekarz wyjaśnia

Miażdżyca to przewlekła i postępująca choroba zapalna naczyń tętniczych. Jest ona jedną z najczęściej występujących chorób sercowo-naczyniowych. Niestety nieleczona miażdżyca może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet zgonu pacjenta. Czy miażdżyca jest odwracalna? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą chorób wewnętrznych, farmakologiem klinicznym dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim.

laboratorium
25.09.2023 11:56 Uwaga na ten lek - może wywoływać poważne skutki uboczne! Zgłoszenia o dwóch ciężkich przypadkach

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał ostrzeżenie dotyczące leku stosowanego w leczeniu padaczki. W komunikacie podano, że lek ten może powodować poważne skutki uboczne. 

apteka
25.09.2023 11:03 Po prywatnej wizycie nie zrealizujesz recepty na bezpłatne leki. Sprawa trafiła do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Kwestia bezpłatnych leków dla seniorów 65+ oraz dzieci do 18. roku życia wciąż wywołuje szum medialny. Tym razem pacjenci narzekają, że korzystając z prywatnych świadczeń opieki zdrowotnej nie mogą otrzymać za darmo preparatów, które znalazły się na liście refundowanych leków. Sprawa trafiła do Rzecznika Praw Obywatelskich.

kobieta jedząca ciastka
24.09.2023 17:41 Te przekąski rujnują korzyści ze zdrowego jedzenia! Przeprowadzono badania

Jak podaje „European Journal of Nutrition”, co czwarta osoba rujnuje korzyści płynące z jedzenia zdrowych posiłków, spożywając szkodliwe przekąski, które zwiększają ryzyko udaru mózgu i chorób układu krążenia.

ból głowy
24.09.2023 16:51 Prawdopodobnie nie wiedziałeś o tych objawach nadciśnienia tętniczego! Lekarz wskazuje wczesne i późne objawy

Ciśnienie tętnicze to naturalne zjawisko, aby krew mogła krążyć w naszym organizmie. Jeśli jednak jest zbyt wysokie, może prowadzić do wielu poważnych i nieodwracalnych konsekwencji zdrowotnych. Warto zwrócić uwagę na sygnały, jakie wysyła nasz organizm, zanim zaczną pojawiać się późne objawy, będące dużo bardziej niebezpieczne. Czym charakteryzują się wczesne i późne objawy nadciśnienia tętniczego? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.