Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie

Zdrowie

ból
07.09.2023 14:11 To główny czynnik ryzyka występowania raka trzustki, o którym mało się mówi! Ostrzeżenie od lekarza

Rak trzustki jest chorobą o dużym wskaźniku śmiertelności. Niestety zazwyczaj nie daje on wyraźnych objawów i dolegliwości, a od postawienia diagnozy często jest już za późno na skuteczne leczenie. Przyczyn raka trzustki jest wiele. Jednak koniecznie należy wskazać na pewien szczególny czynnik, który prowadzi do rozwoju nowotworu. Co to jest? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą onkologii klinicznej lek. med. Olgą Urbanowską – Domańską.

brać lek
06.09.2023 14:02 Polacy w czołówce największych lekożerców w Europie! Jakie leki powodują uzależnienie?

Lekomania to niebezpieczny nałóg, który może mieć fatalne skutki dla zdrowia. Podobnie jak alkohol i papierosy, leki mogą wywoływać uzależnienie, jeśli są nadużywane. Lekomania to ogromny problem w naszym kraju. Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Polska należy do grupy państw, w których przeznacza się najwięcej środków na leki.

lekarz
06.09.2023 12:56 Pacjent może otrzymać nawet 200 tysięcy odszkodowania. Zasady właśnie weszły w życie

Od 6 września zaczną obowiązywać nowe zasady przyznawania odszkodowań pacjentom, którzy padli ofiarą błędu lekarskiego. Przyznawaniem ich nie będą się zajmować już wojewódzkie komisje – funkcję tę pełnić będzie już Rzecznik Praw Pacjentów. Odszkodowania wypłacane będą z nowo powstałego Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Na co mogą liczyć poszkodowani? Czy zmiany te będą rzeczywiście opłacalne? 

podolog
05.09.2023 16:55 Infekcję paznokcia poznasz po jego kolorze. Tak wygląda zainfekowany paznokieć!

Infekcje paznokcia lub podologiczne defekty są częstymi przypadłościami, z którymi zmaga się wiele osób. Najczęściej występującym problemem są zmiany, które lokalizowane są na płytce paznokcia poprzez zmianę jego koloru. Po czym rozpoznać infekcję paznokcia oraz jakie inne dolegliwości związane z paznokciami są częstym zjawiskiem? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z podologiem Katarzyną Kamińską, absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, właścicielką gabinetu podologicznego FootMed w Warszawie. 

Andrzej Duda
05.09.2023 14:37 Rewolucja w opiece geriatrycznej! Prezydent podpisał ustawę

Andrzej Duda ogłosił, że ustawa o szczególnej opiece geriatrycznej wprowadzi nowy standard w polskiej służbie zdrowia. Wyraził oczekiwanie, że w ciągu pierwszych kilku lat obowiązywania ustawy w Polsce powstanie ponad 300 centrów zdrowia 75 plus. 

depresja
05.09.2023 12:38 Czym różni się typ 1 choroby afektywnej dwubiegunowej od typu 2? Psychiatra wskazuje zasadnicze różnice

Coraz więcej ludzi jest dotkniętych chorobami psychicznymi różnego rodzaju. Niestety ich objawy często utrudniają codzienne funkcjonowanie. Choroba afektywna dwubiegunowa to przypadłość, o której mówi się znacznie rzadziej, niż o depresji jednak jest równie dotkliwą chorobą, na którą cierpi wiele osób. W chorobie afektywnej dwubiegunowej możemy wyróżnić 1 typ oraz 2 typ. Jakie są ich cechy charakterystyczne oraz na czym polega ich odmienność? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. psychiatrą Adamem Bełdą.

higiena
04.09.2023 17:51 Seksuolog wskazała jedyne, co potrzebne kobiecie do higieny intymnej. Ten kosmetyk to prawdziwy klasyk!

Codzienne dbanie o higienę stref intymnych powinno być nieodłącznym elementem. Brak odpowiedniej pielęgnacji może skutkować nie tylko dyskomfortem, ale również może doprowadzić do rozwoju wielu bakterii i infekcji intymnych. Jak dbać i myć okolice intymne? Które kosmetyki są skuteczne? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z mgr Aleksandrą Przekwas, położną, terapeutką uroginekologiczną, seksuologiem.

apteka
03.09.2023 17:26 Pilne! Lek na receptę wycofywany z aptek. Stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał pilny komunikat dotyczący wycofania z rynku leku na receptę. Powodem decyzji są szklane ampułki, które kruszą się przy otwieraniu. Decyzja ma nadany rygor natychmiastowej wykonalności.  

wizyta u lekarza
03.09.2023 14:18 Nowotwory narządów płciowych najczęściej wykrywane u polskich kobiet. Ich liczba wciąż rośnie!

Nowotwory narządów płciowych są jednym z głównych problemów zdrowotnych kobiet w Polsce. Wczesna diagnoza i rozpoczęcie leczenia są kluczowe dla poprawy rokowań i jakości życia pacjentek. Niestety pod tym względem Polska wciąż goni Europę. 

papierosy
03.09.2023 10:30 Co jest gorsze dla zdrowia - papieros czy podgrzewacz? Przeprowadzono badanie na palaczach

Instytut Zdrowia i Demokracji opublikował raport “Polacy o swoim nałogu nikotynowym”. Przeprowadzono badanie, w którym palacze porównali tradycyjne papierosy i podgrzewacze tytoniu. Jakie wysnuto wnioski? 

szczepienie
02.09.2023 16:20 Szczepienia wracają do aptek! Nowelizacja ustawy refundacyjnej

Powoli zbliża się sezon infekcyjny. Wiadomo już, że nowelizacja ustawy refundacyjnej przywraca szczepienia w aptekach, jednak Ministerstwo Zdrowia nie wyjaśniło jeszcze wielu kwestii.

wizyta lekarska
02.09.2023 12:40 Od 1 września na pacjentów czeka więcej zmian. Bezpłatne leki to tylko jedna z nich!

Od 1 września seniorzy oraz dzieci i młodzież otrzymają bezpłatny dostęp do wielu leków. Jednak na pacjentów czeka więcej zmian. We wrześniu zmianie ulegnie również sposób płacenia za leki. Co więcej, zmiany dotyczyć będą również procesu leczenia. Co to za zmiany? Kto na nich skorzysta? Tłumaczymy. 

lekarz
02.09.2023 10:12 Lekarze apelują do pacjentów, aby nie gromadzili leków na zapas, bo zabraknie ich dla innych

Już od 1 września lekarze mogą wypisać receptę na bezpłatne leki dla seniorów 65 plus oraz dzieci do 18 roku życia. Lekarze zwracają się jednak do pacjentów, aby nie gromadzili leków na zapas. 

jedzenie
01.09.2023 14:33 Czy dzieci i młodzież potrzebują mięsa, aby prawidłowo się rozwijać? Dietetyk wyjaśnia odwieczny problem

Dzieci i młodzież są w najbardziej rozwojowym okresie swojego życia. Dlatego ważne jest, aby zadbać o ich odpowiednią dietę szczególnie w tym czasie. Istnieje przekonanie, że dzieci niejedzące mięsa są narażone na niedobory i nie jest to dla nich zdrowe. Czy faktycznie dieta bezmięsna u dzieci i młodzieży może zagrażać ich prawidłowemu rozwojowi? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym mgr Magdaleną Kartasińską - Kwaśnik.

apteka
01.09.2023 13:33 Od 1 września te leki będą dostępne za darmo. Recepta musi spełnić jednak pewne warunki

Od 1 września osoby po 65. roku życia oraz dzieci i młodzież przed 18. rokiem życia otrzymają dostęp do darmowych leków. Ministerstwo Zdrowia opublikowało  listę leków – znalazło się na niej 2800 leków przeznaczonych dla najmłodszych i 3800 leków dla seniorów. Co to za leki? Kto będzie mógł z nich skorzystać?

kiszonki
01.09.2023 11:11 Kiszonki warto jeść. Wiemy, które z nich są najzdrowsze!

Obecność kiszonek w diecie korzystnie wpływa na układ odpornościowy i pokarmowy. Uznawane są za naturalny probiotyk, który szczególnie warto przyjmować jesienią i zimą. W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia, że np. ogórki kiszone szkodzą m.in. osobom z nadciśnieniem. Czy to prawda? Które kiszonki są najzdrowsze? O przyczyny powstawania nadciśnienia tętniczego poprosiliśmy eksperta. 

rukiew wodna
31.08.2023 14:06 Nazywana jest „najzdrowszym warzywem świata”. Ma więcej potasu niż pomidory!

Spożywanie jej pobudza trawienie, wzmacnia serce i poprawia wzrok. To niewielkie warzywo zajęło pierwsze miejsce w rankingu najzdrowszych warzyw świata. Nazywanie go w ten sposób nie jest przesadą. Włącznie go do codziennej diety przynosi same korzyści i może uchronić przed chorobą nowotworową. Co to za warzywo?

wywiad z lekarzem - polekowe uszkodzenie wątroby
31.08.2023 10:28 Polekowe uszkodzenie wątroby (DILI) - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy

Polekowe uszkodzenie wątroby spowodowane jest toksycznym oddziaływaniem leków na wątrobę. Stanowi 5% przypadków ostrego zapalenia wątroby oraz 30–70% przypadków ostrej niewydolności wątroby. Jakie leki najczęściej powodują polekowe uszkodzenie wątroby? Jakie są objawy polekowego uszkodzenia wątroby? Jak postępować w przypadku polekowego uszkodzenia wątroby? Na pytania odpowiada dr med. Paweł Rajewski, Profesor i Rektor Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista chorób zakaźnych, hepatolog, specjalista transplantologii klinicznej, ekspert w zakresie obesitologii, lipidologii i zaburzeń metabolicznych.

apteka
30.08.2023 17:53 Od 1 września Polacy otrzymają darmowe leki! Skorzystają dzieci, młodzież i seniorzy

Ponad 15 milionów Polaków otrzyma dostęp do darmowych leków. Nowa minister zdrowia Katarzyna Sójka poinformowała o zmianie we wtorek w TVP. Bezpłatne leki będą przysługiwać zarówno dzieciom i młodzieży do 18. roku życia, jak i seniorom. Co to za leki? 

picie kawy
30.08.2023 17:17 Tak picie kawy wpływa na wątrobę. Wynik badania nie pozostawia wątpliwości!

Jaki wpływ ma picie kawy na wątrobę? Czy tzw. mała czarna stanowi realne zagrożenie dla gruczołu? Specjaliści zebrali wyniki badań dotyczących wpływu kofeiny i kawy na wątrobę  Wyniki badania dla wielu okażą się zaskakujące. O opinię poprosiliśmy ekspertów.

wywiad z dietetykiem
28.08.2023 15:19 Dieta mięsna czy dieta wegetariańska - która jest zdrowsza? Ekspert tłumaczy

Która dieta jest bardziej korzystna dla zdrowia: mięsna czy wegetariańska? Czy nadmiar mięsa w diecie jest szkodliwy dla układu krążenia? Czy wegetarianie są narażeni na niedobory pokarmowe? Czy spożywanie mięsa chroni przed anemią? Na te i inne pytania odpowiada dietetyk kliniczny mgr Magdalena Kartasińska - Kwaśnik. 

ból
28.08.2023 13:40 To częsta przyczyna problemu z zajściem w ciążę! Kobiety dowiadują się o niej przypadkowo

W dzisiejszych czasach wiele kobiet ma problem z zajściem w ciąże. Przyczyn związanych z trudnościami lub tym, że kobieta nie może mieć dzieci, jest bardzo wiele. Dodatkowym problemem, który również jest częstą dolegliwością wśród pań, jest endometrioza. Zazwyczaj objawia się nieprzyjemnym bólem w okolicy miednicy, który często towarzyszy menstruacji. Jednak czy endometrioza może stanowić problem w drodze do posiadania potomstwa? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ginekologiem lek. Wiesławem Kijuć.

mleko roślinne
25.08.2023 17:22 Są niskokaloryczne i wspomagają trawienie. Pij je zamiast ciężkiego, krowiego mleka

Sięgają po nie tylko osoby borykające się z nietolerancją laktozy, ale również ci, którzy chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Napoje roślinne z roku na rok zyskują popularność, a wśród nich można wyróżnić trzy rodzaje, o których warto wspomnieć w szczególności. Jak można zdefiniować mleko roślinne? Czym kierować się przy ich wyborze? Czy są zdrowsze od mleka krowiego? Wyjaśniamy. 

podpisanie ustawy
24.08.2023 15:17 Prezydent właśnie podpisał ustawę. Od 1 listopada w życie wchodzą ogromne zmiany

Prezydent Andrzej Duda podpisał właśnie nowelizację ustawy o refundacji leków i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia. Ceny leków będą niższe o 10 lub 15%, jeśli medykament lub substancja czynna wytwarzane będą w Polsce. Zmian jest więcej! 

szpital
23.08.2023 13:30 Ognisko groźnej choroby w Rzeszowie. Jest pierwsza ofiara śmiertelna, zwołano sztab kryzysowy

W Rzeszowie zwołano sztab kryzysowy. Jedna osoba zakażona bakterią Legionella pneumophila zmarła – była to starsza kobieta z obniżoną odpornością spowodowaną chorobami współtowarzyszącymi. Liczba zakażonych w województwie podkarpackim wciąż rośnie.

kobieta
22.08.2023 19:21 Te nawyki podkręcą Twój metabolizm! Nawet jeśli już jesteś po 40. roku życia

Po czterdziestce metabolizm spowalnia – zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Świadomość tego powoduje, że wiele osób, które weszły w 4. dekadę życia, nierzadko porzuca marzenie o szczupłej sylwetce. Jednak wciąż można wiele zrobić! Tempo metabolizmu nadal można przyspieszyć, a te nawyki się do tego przyczynią. O opinię poprosiliśmy dietetyczkę. 

ból głowy
21.08.2023 17:56 Masz nawracające migreny? Gastroenterolog wskazuje, co może być ich przyczyną

Migrena jest powszechnym objawem, z którym na co dzień boryka się wielu z nas. Istnieje wiele powodów mogących stać za uporczywymi migrenami. Jednak czy jednym z nich może być też niewłaściwa dieta? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow.

mierzenie ciśnienia tętniczego
21.08.2023 11:09 Godzisz się na to zachowanie? Grozi Ci nadciśnienie tętnicze! Lekarz wskazał błąd wielu z nas

Ciśnienie tętnicze jest naturalnym zjawiskiem, aby krew mogła krążyć w naszym organizmie. Jednak zbyt wysokie ciśnienie tętnicze może nieść za sobą poważne ryzyko. Palenie papierosów to jeden z czynników, który może powodować wzrost ciśnienia tętniczego. Jednak czy będąc w towarzystwie osoby palącej, również możemy mieć z nim problem? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej.