Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie

Zdrowie

kobieta
16.09.2023 16:51 Naturalna alternatywa dla botoksu - na jej punkcie oszalały kobiety na całym świecie!

Każda kobieta dąży do pięknej, zadbanej cery. Szczególnej troski wymaga skóra twarzy, kiedy spada jej jędrność i sprężystość oraz pojawiają się pierwsze zmarszczki. Poza kuracjami pielęgnacyjnymi, kosmetykami oraz zabiegami medycyny estetycznej, istnieje nowa nieinwazyjna metoda, na punkcie której oszalały kobiety na całym świecie! Co to za sposób? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kosmetologiem Joanną Wolną, specjalistką kosmetologii holistycznej, właścicielką salonu ,,Oaza Piękna Duszy i Ciała”.

jak wygląda poród
15.09.2023 16:55 Oddychaj, takie akcje porodowe zdarzają się tylko w filmach. Jak wyglądają naprawdę?

Oglądałaś „Brigdet Jones 3”, a może pamiętasz poród Rachel z „Przyjaciół”? Te kultowe sceny porodów nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Jeśli podglądałaś filmowe kobiety w scenach porodowych, rozczarujesz się w szpitalu. Poród nie jest tak spektakularny jak ten przed kamerą, te proces może trwać nawet kilka dni! A już z pewnością chlustające wody płodowe to największy mit kina porodowych akcji.Pojawiły się pytania? To świetnie! Zanim przejdziesz do materiału wiedz, że warto czerpać wiedzę ze sprawdzonych źródeł. Szczególnie w okresie ciąży. Nie pytaj zatem „Dr Google’a”, jak wygląda poród, a poszukaj u źródła.PZU prowadzi właśnie kampanię prewencyjną „Bez obaw o przyszłość”, którą tworzy razem z kobietami. Zarówno tymi w ciąży jak i dopiero planującym pojawienie się na świecie maluszka.Właśnie w ramach tej akcji przejdziemy teraz z tobą przez wszystkie wczesne i późne objawy rozpoczynającego się porodu, abyś miała pewność, że jesteś bezpieczna, a akcja przebiega zgodnie z planem. Są elementy porodu, których nie zbadasz sama np. rozwarcie szyjki macicy. Ale istnieją i takie, które odczujesz na własnej skórze. Oto one. 

badania prenatalne co oznaczają skróty
15.09.2023 16:39 I o co w tym wszystkim chodzi? Rozwiązujemy zagadkowe skróty na wynikach badań prenatalnych

Ciąża to wspaniały okres, w którym jak w żadnym innym, dbasz o swoje zdrowie za dwoje. W czasie tych dziewięciu miesięcy będziesz musiała wykonać wiele badań krwi i moczu oraz poddać się badaniom USG. Warto wiedzieć, co oznaczają skróty, które pojawią się na wydruku.Pamiętaj, aby w czasie ciąży skrupulatnie zbierać dokumentację medyczną. Po każdej wizycie u ginekologa twój lekarz lub położna powinna wypisać ci zlecenie na badania. Przez cały okres ciąży monitorowane będzie twoje zdrowie oraz stan maluszka.Naprzeciw twoim oczekiwaniom wychodzi teraz PZU z kampanią „Bez obaw o przyszłość” to kampania prewencyjna, która ma pomóc kobietom planującym ciążę lub oczekującym na narodziny dziecka w odpowiedzi na wszystkie nurtujące je pytania.W pierwszym etapie chcą wiedzieć, jakiej wiedzy oczekują mamy. We wrześniu masz okazję przesłać swoje pytania za pomocą formularza dostępnego na stronie  - https://www.pzu.pl/bez-obaw-o-przyszlosc.A tymczasem przechodzimy do pierwszych z ważnych odpowiedzi. 

zwolnienia z WF-u, Czarnek
15.09.2023 14:26 Minister Czarnek nazwał dzieci "patologią". Uczniowie właśnie mu odpowiedzieli

- Dopóki rządzi PiS będą oceny również z wychowania fizycznego - mówił w czasie spotkania na AWF minister Przemysław Czarnek. Skalę zwolnień z lekcji określił mianem "patologii" i zapowiedział walkę z nimi. Jednak sygnały, które dochodzą od uczniów, zapowiadają walkę… z wiatrakami.- Rzuci piłkę i każe grać, a sam w kanciapie siedzi, albo się spóźni ze 20 minut i nawet "przepraszam" nie powie - mówi bez ogródek Tomek, uczeń V klasy szkoły podstawowej na warszawskiej Białołęce o swoim nauczycielu WF-u. Głosy uczniów znacząco różnią się od narracji, która płynie z MEiN.

pacjenci
13.09.2023 14:26 Pacjenci szturmują poradnie POZ. Czy recepty wystawione przed 1 września są honorowane?

Trwa zamieszanie spowodowane przez nową ustawę dotyczącą darmowych leków dla seniorów powyżej 65. roku życia i dzieci do 18. roku życia. Do przychodni POZ masowo zgłaszają się osoby z prośbą o wystawienie nowych recept na przyjmowane leki, ponieważ recepty wypisane przed 1 września nie są honorowane w aptekach. 

opieka
13.09.2023 13:29 Tak trzeba żyć po zawale, choć wielu tego nie chce. Niestosowanie się do tych zaleceń to jak wyrok śmierci!

Zawał mięśnia sercowego, nazywany zawałem serca, dotyka coraz więcej osób, niezależnie od wieku. Zawał serca jest poważnym zjawiskiem, w którym dochodzi do martwicy, czyli obumiera fragment mięśnia sercowego na wskutek niedokrwienia serca. Niestety osoba po zawale mięśnia sercowego wymaga szczególnej troski i opieki lekarskiej, która ma pomóc w regeneracji pacjenta. Musi również sama włożyć wysiłek i zmienić codzienne nawyki. Na czym polega opieka nad osobą po zawale? Co chory musi zmienić? Jak wygląda zawał serca? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem sportowym, prof. dr hab. n. med. Łukaszem Małkiem.

siniak
12.09.2023 17:28 Siniak po pobraniu krwi? Poznaj proste zasady, aby tego uniknąć!

Nierzadko dochodzi do sytuacji, kiedy po pobraniu krwi na naszej ręce pojawia się duży siniak. Często za jego przyczynę uznajemy niedostateczne kompetencje osoby, która pobierała krew. Rzeczywiście nieumiejętne wkłucie może powodować powstanie krwiaka, jednak często winni jesteśmy my sami. 

nadciśnienie
12.09.2023 14:02 Ten objaw nadciśnienia tętniczego łatwo zbagatelizować. Lekarz wskazał przerażające następstwa!

Nadciśnienie tętnicze jest to choroba cywilizacyjna, która dotyka sporą część osób. Jest to stan, w którym wartości ciśnienia tętniczego krwi są podwyższone. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych, a nawet może być niebezpieczne dla życia. Dlatego ważne jest postawienie diagnozy i właściwe leczenie, aby uniknąć tragicznych skutków. Do jakich konsekwencji może doprowadzić nadciśnienie tętnicze? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunkt III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

lekarz
12.09.2023 12:06 Nasze babcie nazywały to lekarstwem. Lekarze nazywają to trucizną. Kto ma rację?

Nalewki to jedna z naturalnych form leczenia. Jesień to sezon, w którym spożycie ich nierzadko wzrasta. Te wysokoprocentowe napoje przez nasze babcie traktowane były jak lekarstwo. Wówczas nie zwracano jednak uwagi na skutki uboczne tylko na to, czy nalewka leczy dolegliwość – a często leczyła! Lekarze jednak ostrzegają przed nalewkami. Dlaczego? O opinię poprosiliśmy eksperta. 

senior za kierownicą
11.09.2023 18:31 Seniorzy mogą stracić prawo jazdy? Szykują się zmiany przepisów

Według specjalistów z Unii Europejskiej seniorzy za kierownicą mogą stanowić niebezpieczeństwo na drogach. Wiąże się to z tym, że w zaawansowanym wieku znacznemu osłabieniu ulegają refleks i koncentracja, które są niezbędne do zachowania ostrożności podczas prowadzenia pojazdu. Wobec tego od stycznia 2024 roku planowane są zmiany w prawie drogowym Unii Europejskiej. 

wzdęcia
10.09.2023 13:01 Wzdęcia brzucha mogą oznaczać, że masz chore jelita! Gastroenterolog wskazał, która z chorób jest przyczyną

Zespół SIBO to częsta przypadłość, która dotyka coraz więcej osób. Polega na nadmiernym rozroście flory jelita cienkiego, czyli zwiększonej ilość bakterii. Niestety objawy mogą być utożsamiane z innymi schorzeniami przewodu pokarmowego, przez co trudno postawić diagnozę. Jaki szczególny objaw sygnalizuje, że możemy mieć do czynienia z zespołem SIBO? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow.

korzystanie z toalety
09.09.2023 09:36 Nagły i silny ból w okolicy odbytu, który mylimy z hemoroidami. To objaw zupełnie innej choroby

Choroba hemoroidalna jest częstym zjawiskiem, które charakteryzuje się uciążliwymi objawami. Zdarza się, że poprzez specyficzny tryb życia, hemoroidy ulegają dysfunkcji, ulegają przyrostowi, obniżają się i schodzą do kanału odbytu, co w efekcie powoduje dolegliwości. Niestety objawy choroby hemoroidalnej często są mylone z objawami zakrzepicy brzeżnej. Zatem jakie są charakterystyczne cechy tych obu przypadłości i jak je rozróżnić? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z proktologiem, chirurgiem transplantologii dr n. med. Andrzejem Bermanem.

kleszcz
07.09.2023 18:31 Pierwotniak przenoszony przez kleszcze atakuje psy, rujnując ich zdrowie. Coraz więcej przypadków w Polsce!

Jak czytamy w czasopiśmie naukowym "Parasites and Vectors", od pewnego czasu w różnych częściach Polski, lekarze weterynarii zgłaszali przypadki psów z objawami ciężkiej anemii, letargu i wyniszczenia organizmu. Naukowcy wykryli, że czworonogi atakował pasożytniczy pierwotniak przenoszony przez kleszcze. 

uwaga
07.09.2023 16:04 Fałszywa lekarka i pielęgniarka okradły parę staruszków ze wszystkich oszczędności. Policja ostrzega przed oszustami!

Małżeństwo z Częstochowy padło ofiarą kobiet podających się za lekarkę i pielęgniarkę. O przestępstwie poinformowała Komenda Miejska Policji w Częstochowie, która przestrzega zwłaszcza osoby starsze przed tego typu oszustwami. 

brać lek
06.09.2023 14:02 Polacy w czołówce największych lekożerców w Europie! Jakie leki powodują uzależnienie?

Lekomania to niebezpieczny nałóg, który może mieć fatalne skutki dla zdrowia. Podobnie jak alkohol i papierosy, leki mogą wywoływać uzależnienie, jeśli są nadużywane. Lekomania to ogromny problem w naszym kraju. Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Polska należy do grupy państw, w których przeznacza się najwięcej środków na leki.

lekarz
06.09.2023 12:56 Pacjent może otrzymać nawet 200 tysięcy odszkodowania. Zasady właśnie weszły w życie

Od 6 września zaczną obowiązywać nowe zasady przyznawania odszkodowań pacjentom, którzy padli ofiarą błędu lekarskiego. Przyznawaniem ich nie będą się zajmować już wojewódzkie komisje – funkcję tę pełnić będzie już Rzecznik Praw Pacjentów. Odszkodowania wypłacane będą z nowo powstałego Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Na co mogą liczyć poszkodowani? Czy zmiany te będą rzeczywiście opłacalne? 

podolog
05.09.2023 16:55 Infekcję paznokcia poznasz po jego kolorze. Tak wygląda zainfekowany paznokieć!

Infekcje paznokcia lub podologiczne defekty są częstymi przypadłościami, z którymi zmaga się wiele osób. Najczęściej występującym problemem są zmiany, które lokalizowane są na płytce paznokcia poprzez zmianę jego koloru. Po czym rozpoznać infekcję paznokcia oraz jakie inne dolegliwości związane z paznokciami są częstym zjawiskiem? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z podologiem Katarzyną Kamińską, absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, właścicielką gabinetu podologicznego FootMed w Warszawie. 

Andrzej Duda
05.09.2023 14:37 Rewolucja w opiece geriatrycznej! Prezydent podpisał ustawę

Andrzej Duda ogłosił, że ustawa o szczególnej opiece geriatrycznej wprowadzi nowy standard w polskiej służbie zdrowia. Wyraził oczekiwanie, że w ciągu pierwszych kilku lat obowiązywania ustawy w Polsce powstanie ponad 300 centrów zdrowia 75 plus. 

depresja
05.09.2023 12:38 Czym różni się typ 1 choroby afektywnej dwubiegunowej od typu 2? Psychiatra wskazuje zasadnicze różnice

Coraz więcej ludzi jest dotkniętych chorobami psychicznymi różnego rodzaju. Niestety ich objawy często utrudniają codzienne funkcjonowanie. Choroba afektywna dwubiegunowa to przypadłość, o której mówi się znacznie rzadziej, niż o depresji jednak jest równie dotkliwą chorobą, na którą cierpi wiele osób. W chorobie afektywnej dwubiegunowej możemy wyróżnić 1 typ oraz 2 typ. Jakie są ich cechy charakterystyczne oraz na czym polega ich odmienność? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. psychiatrą Adamem Bełdą.

przedłużanie rzęs w ciąży
05.09.2023 12:19 Tego stylistka ci nie powie. Czy przedłużanie rzęs w ciąży jest bezpieczne?

Podczas ciąży wiele kobiet chce wyglądać jak najlepiej. Niestety, nie wszystkie zabiegi kosmetyczne są wskazane w tym okresie. Czy należy do nich również przedłużanie rzęs lub henna? Używane podczas zabiegów kosmetycznych produkty mogą zawierać substancje szkodliwe dla płodu albo podrażniać skórę lub błony śluzowe. Organizm kobiety zmienia się podczas ciąży i może inaczej reagować nawet na coś znanego. 

higiena
04.09.2023 17:51 Seksuolog wskazała jedyne, co potrzebne kobiecie do higieny intymnej. Ten kosmetyk to prawdziwy klasyk!

Codzienne dbanie o higienę stref intymnych powinno być nieodłącznym elementem. Brak odpowiedniej pielęgnacji może skutkować nie tylko dyskomfortem, ale również może doprowadzić do rozwoju wielu bakterii i infekcji intymnych. Jak dbać i myć okolice intymne? Które kosmetyki są skuteczne? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z mgr Aleksandrą Przekwas, położną, terapeutką uroginekologiczną, seksuologiem.

apteka
03.09.2023 17:26 Pilne! Lek na receptę wycofywany z aptek. Stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał pilny komunikat dotyczący wycofania z rynku leku na receptę. Powodem decyzji są szklane ampułki, które kruszą się przy otwieraniu. Decyzja ma nadany rygor natychmiastowej wykonalności.  

wizyta u lekarza
03.09.2023 14:18 Nowotwory narządów płciowych najczęściej wykrywane u polskich kobiet. Ich liczba wciąż rośnie!

Nowotwory narządów płciowych są jednym z głównych problemów zdrowotnych kobiet w Polsce. Wczesna diagnoza i rozpoczęcie leczenia są kluczowe dla poprawy rokowań i jakości życia pacjentek. Niestety pod tym względem Polska wciąż goni Europę. 

papierosy
03.09.2023 10:30 Co jest gorsze dla zdrowia - papieros czy podgrzewacz? Przeprowadzono badanie na palaczach

Instytut Zdrowia i Demokracji opublikował raport “Polacy o swoim nałogu nikotynowym”. Przeprowadzono badanie, w którym palacze porównali tradycyjne papierosy i podgrzewacze tytoniu. Jakie wysnuto wnioski? 

szczepienie
02.09.2023 16:20 Szczepienia wracają do aptek! Nowelizacja ustawy refundacyjnej

Powoli zbliża się sezon infekcyjny. Wiadomo już, że nowelizacja ustawy refundacyjnej przywraca szczepienia w aptekach, jednak Ministerstwo Zdrowia nie wyjaśniło jeszcze wielu kwestii.

wizyta lekarska
02.09.2023 12:40 Od 1 września na pacjentów czeka więcej zmian. Bezpłatne leki to tylko jedna z nich!

Od 1 września seniorzy oraz dzieci i młodzież otrzymają bezpłatny dostęp do wielu leków. Jednak na pacjentów czeka więcej zmian. We wrześniu zmianie ulegnie również sposób płacenia za leki. Co więcej, zmiany dotyczyć będą również procesu leczenia. Co to za zmiany? Kto na nich skorzysta? Tłumaczymy. 

lekarz
02.09.2023 10:12 Lekarze apelują do pacjentów, aby nie gromadzili leków na zapas, bo zabraknie ich dla innych

Już od 1 września lekarze mogą wypisać receptę na bezpłatne leki dla seniorów 65 plus oraz dzieci do 18 roku życia. Lekarze zwracają się jednak do pacjentów, aby nie gromadzili leków na zapas. 

jedzenie
01.09.2023 14:33 Czy dzieci i młodzież potrzebują mięsa, aby prawidłowo się rozwijać? Dietetyk wyjaśnia odwieczny problem

Dzieci i młodzież są w najbardziej rozwojowym okresie swojego życia. Dlatego ważne jest, aby zadbać o ich odpowiednią dietę szczególnie w tym czasie. Istnieje przekonanie, że dzieci niejedzące mięsa są narażone na niedobory i nie jest to dla nich zdrowe. Czy faktycznie dieta bezmięsna u dzieci i młodzieży może zagrażać ich prawidłowemu rozwojowi? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dietetykiem klinicznym mgr Magdaleną Kartasińską - Kwaśnik.