W ramach programu Profilaktyka 40 Plus możesz skorzystać z bezpłatnego pakietu badań. Jakie warunki trzeba spełnić, by móc wziąć w nim udział? Tłumaczymy.
Bakterie z E. coli i wykrył sanepid w próbkach wody z jednego z wodociągów na południu Polski. To bakterie kałowe, bytują w jelitach, ale gdy dostaną się do wody czy jedzenia, stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka. Objawy zatrucia pałeczką okrężnicy to wymioty, ostra biegunka, silne bóle brzucha.Bakterie E. coli i Enterococcus zostały wykryte w wodociągu w Opolu. Obie stanowią część fizjologicznej flory jelit, rzadziej i w niewielkich ilościach znajdują się w pochwie i jamie ustnej. Gdy równoważone są przez tzw. pożyteczne bakterie, nic nam nie grozi, jednak gdy mamy obniżoną odporność, mogą wywołać niebezpieczną infekcję Kilka lat temu głośno było o zatruciu sałatą w folii (w wilgotnym środowisku z małym dostępem tlenu potrafią się błyskawicznie namnożyć), po którym w Wielkiej Brytanii zmarło kilka osób. W Polsce wykryto właśnie te bakterie w jednym z wodociągów w Opolu. Mieszkańcy budynkach zasilanych przez wodociąg nie powinni używać wody do mycia żywności ani do higieny osobistej. Wciąż nie wiadomo, czy mamy do czynienia z poważniejszym zanieczyszczeniem, czy tylko lokalnym i problem dotyczy tylko jednej ulicy.
Małe dziecko w żłobku czy przedszkolu może chorować nawet 12 razy w roku. To dość niepokojąca perspektywa, zwłaszcza dla rodziców, którzy nie mogą pracować z domu, bo kogo stać, żeby jednocześnie utrzymywać opiekunkę i opłacać placówkę. Na pierwsze L4 pracodawca lekko się skrzywi, ale wszyscy wiemy, że jak zacznie się sztafeta, zwłaszcza jeśli dzieci mamy więcej, to okazuje się, że najlepiej byłoby w sezonie infekcyjnym wcale nie pracować. Rodzic wpada w panikę, zwykle mama właśnie wróciła z urlopu macierzyńskiego, albo wychowawczego i... co chwilę bierze zwolnienie. Albo posyła chore dziecko do placówki.
Tarczyca jest jednym z głównych gruczołów endokrynnych. Pełni kluczową funkcję w wielu procesach zachodzących w organizmie. Bez prawidłowego jej funkcjonowania niemożliwe jest zachowanie pełni zdrowia i utrzymanie dobrego samopoczucia. Które badania należy wykonać, by sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo?
To jedne z najczęstszych zmian w obrębie narządów rodnych kobiety. Dotykają niemal co piątej z nas. Na szczęście w większości przypadków torbiele jajników są łagodne i nawet nie wymagają leczenia. Wiele z nich nie daje żadnych objawów, ale niektóre powodują poważne problemy ze zdrowiem i samopoczuciem, mogą nawet prowadzić do niepłodności. Czasem torbiel wymaga natychmiastowej interwencji.
Główny Inspektorat Sanitarny wycofał z obrotu popularny ziołowy syrop dla dzieci. Przyczyną jest skandaliczna wręcz pomyłka producenta leku – w opakowaniu syropu znalazł się zupełnie inny preparat. którego spożycie może stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka! Apelujemy o czujność!
Według najnowszych ustaleń liczba ataków na lekarzy we Francji jest najwyższa od 10 lat! Medycy spotykają się zarówno z atakami słownymi, jak i z przemocą fizyczną. Dlaczego? Którzy z nich są najbardziej poszkodowani? Na ten temat kryzysu wypowiedział się Dr Jean-Jacques Avrane, szef związku zawodowego lekarzy.
„Jestem chora i mam gorączkę. Teleporada dwa dni temu mi nie pomogła. Chcę skorzystać z konsultacji lekarza na żywo, ale nie chcę wychodzić z domu do przychodni, bo pada deszcz. Poza tym boję się kontaktu z innymi chorymi. Czy mogę zażądać wizyty domowej? – pyta użytkownik portalu Pacjenci.pl.
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego alarmuje, że nastąpił gwałtowny wzrost zachorowań na szkarlatynę. Najbardziej narażone na infekcje są dzieci w przedziale wiekowym 5-15. Wyjaśniamy, jak rozpoznać pierwsze objawy choroby! To trzeba wiedzieć. Nieleczona szkarlatyna może spowodować poważne konsekwencje.
Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat dotyczący wycofania z obrotu wadliwej partii suplementu diety „Balsam Jerozolimski FORTE”. W opakowaniu produktu wykryto produkt leczniczy.
Kazik Staszewski trafił do szpitala. Lider grupy Kult ponownie zmaga się z problemami zdrowotnymi, w związku z czym zespół wydał oświadczenie o odwołaniu najbliższych koncertów. W jakim stanie jest artysta?
Język geograficzny nie ma nic wspólnego z lekcjami geografii, które pamiętasz ze szkoły, ani z mapą świata. To nazwa przypadłości, która objawia się charakterystycznym wyglądem języka. Bywa niewinna, ale może być też symptomem cukrzycy czy chorego serca. Przeczytaj, obejrzyj swój język w lustrze i poczuj ulgę, lub udaj się do lekarza.
Początek jesieni okazał się wyjątkowo ciepły, jednak chłodniejsze dni już nadchodzą. Coraz zimniejsze nocy i wieczory sprawiają, że wielu z nas z utęsknieniem oczekuje, aż zaczną działać grzejniki. Kiedy w Polsce zacznie się sezon grzewczy? Jak się do niego przygotować? Jaka temperatura jest najlepsza do spania? Wyjaśniamy.
Główny Inspektorat Sanitarny wycofał ze sklepów mąkę z ciecierzycy. Powodem tej decyzji jest obecność soi, której nie wymieniono na etykiecie produktu. Spożywanie tego rodzaju mąki może stanowić zagrożenie dla osób uczulonych na soję. Poniżej szczegółowe informacje dotyczące produktu.
Tyciu sprzyja spożywanie tych trzech warzyw – Eksperci z Harvard TH Chan School of Public Health podczas badań trwających 24 lata ustalili, które z warzyw tuczą najbardziej. Jesteś na diecie redukcyjnej? Te warzyw jedz z umiarem.
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Według statystyk codziennie dowiaduje się o nim ponad 50 Polek i 15 codziennie z jego powodu umiera. Liczba zachorowań wciąż rośnie, a istotnym czynnikiem warunkującym wyleczenie jest wczesne rozpoznanie nowotworu. Jedną z kobiet mierzących się ze złośliwym rakiem piersi była Karolina Skiba, żona lidera Big Cyc, która opowiedziała o tym trudnym doświadczeniu w nowej rozmowie. Jak rozpoznać wczesne objawy raka piersi? Kto jest najbardziej narażony? Odpowiedź poniżej.
Żerowanie na marzeniach maturzystów o studiowaniu medycyny, potem nieudolne próby ratowania sytuacji, czyli wydanie przez ministerstwo zdrowia dokumentu o „standardach jakości kształcenia”. Czy za kilka lat pacjent będzie legitymował lekarza, by mieć pewność, że skończył studia medyczne z prawdziwego zdarzenia, a anatomii uczył się w prosektorium, które nie było wirtualne? Włos się jeży na głowie każdemu, kto widzi na co zanosi się od kilku miesięcy w kwestii kształcenia przyszłych lekarzy. Naprędce sklecony dokument Ministerstwa Zdrowia niewiele tu zmienia, jeśli ktoś traktuje zawód lekarza poważnie i wie, jak ciężka jest droga studenta uczelni medycznej, który chce ratować zdrowie i życie. Najlepiej wiedzą to rezydenci i starsi lekarze, którzy dyplomu sobie nie kupili, ale harowali na niego nie tylko na studiach, ale już kilka lat przed maturą, by dostać się na medycynę. Protest lekarzy, ten uliczny zakończył się w weekend. Ale nikt z nich nie składa broni. Konflikt lekarzy z Ministerstwem trwa. W Polsce w błyskawicznym tempie otwierane są kierunki medyczne na uczelniach technicznych, handlowych i innych, które dotąd z medycyną nie miały nic wspólnego. Na początku października Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji i Nauki wydały dokument o nowych standardach jakości kształcenia studentów kierunków medycznych. Lekarze uważają, że t mydlenie oczu polskim pacjentom i chętnym, by studiować na tych uczelniach.Lekarze protestowali 30 października przeciwko powstawaniu kierunków i uczelni medycznych na absurdalnych warunkach. Dwa dni później Ministerstwo Zdrowia przedstawiło dokument o standardach kształcenia na uczelniach medycznych, ale środowisko lekarzy uważa, że to tylko kosmetyka i pudrowanie czegoś, co działać dobrze nie może.
GIS ostrzega, by nie spożywać parówek znanej w Polsce marki. Na stronie GIS opublikowano numer wadliwej partii. Wszystkich konsumentów zachęcamy, by koniecznie zapoznali się z tymi danymi i zrobili przegląd produktów spożywczych znajdujących się lodówkach!
W czwartek rozpoczynają się bezpłatne szczepienia dla seniorów w Radomiu. Miasto sfinansowało szczepionki dla 2,5 tys. osób. Na bezpłatne szczepienia 5 mln zł przeznaczyła także Warszawa. Okres jesienny obfituje we wzrost zachorowań na grypę. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem. W przypadku seniorów grypa może stanowić zagrożenie życia!
Kobieta w pierwszym trymestrze ciąży powinna spożywać tyle kalorii, co przed ciążą. W drugim trymestrze jej zapotrzebowanie wzrasta o ok. 360 kcal, a w trzecim o 475 kcal. Niewiele. Jednak znacznie ważniejsze od tego ile spożywa przyszła matka, jest to, co spożywa.Dieta ciężarnej musi dostarczyć jej i przyszłemu dziecku wielu składników odżywczych. Rośnie np. zapotrzebowanie na żelazo, którego najwięcej znajdziemy w czerwonym mięsie. Nie można jednak zapominać też o innych składnikach.
Śniadanie uznawane jest za najważniejszy posiłek dnia. Liczne badania wykazują, że zdolność uczenia, rozwój intelektualny, koncentracja i zapamiętywanie zależą od tego, co jemy co dzień rano. Mimo to samo spożywanie śniadania nie oznacza, że zyskamy dzięki niemu energię niezbędną do działania. Jakich produktów nie powinniśmy więc jeść na śniadanie? Których napojów lepiej unikać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską.
Plamy wątrobowe są małymi i ciemnymi przebarwieniami na skórze. Nazywane są również plamami starczymi lub plamami słonecznymi. Pojawiają się przeważnie po 40.-50. roku życia. Co dobrze jest o nich wiedzieć?
Z powodu infekcji wirusowych często dochodzi do powikłań kardiologicznych. Zgonem skończyć się może m.in. zakażenie pneumokokami, które są szczególnie groźne dla osób z przewlekłą niewydolnością serca. Dlaczego są groźne akurat dla tej grupy chorych? Jak dochodzi do zakażenia pneumokokami i jak mu zapobiec?
Duża część społeczeństwa zmaga się z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Jest to schorzenie charakteryzujące się przewlekłą chorobą zapalną jelit. Choroba ta obejmuje całą grubość ściany jelita. Może również zostać zlokalizowana w innych częściach przewodu pokarmowego takich jak jama ustna, żołądek jelito cienkie, jelito grube i odbytnica. Jak zdiagnozować tę chorobę i jakie wskaźniki będą na nią wskazywać. Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow.
Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję, by na terenie całej Polski wstrzymać obrót jednej serii produktu leczniczego Benlek. Jest to nieopiodowy lek przeciwbólowy z grupy pochodnych pirazolanu. Działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Masz ten lek w domowej apteczce? Sprawdź koniecznie!
Choroba Alzheimera jest przewlekłą postępującą chorobą nuerozwyrodnieniową mózgu, z powodu której dochodzi do zaniku komórek nerwowych. Powoduje otępienie mózgu, utratę pamięci i zdolność myślenia. Wnioski wynikające z nowych badań wskazują, że jeden z pierwszych symptomów choroby Alzheimera przypomina objaw menopauzy. O tym jeszcze nie mówiono. Co to symptom?
Skleroza uznawana jest za chorobę seniorów. To mit. Zapada na nią coraz więcej młodych osób! Tak jak w przypadku innych chorób krążenia rozwój sklerozy nie następuje nagle – trwa on powoli i często nie daje wyraźnych objawów. A jej pierwsze symptomy widoczne są m.in. w zachowaniu.
Bez trzustki nie jesteśmy w stanie przeżyć. Bez niej nie powstaną hormony i sok trzustkowy. Jednak w porównaniu z innymi organami, trzustka nie wysyła wyraźnych sygnałów ostrzegawczych, gdy jej funkcjonowanie zostanie zaburzone. Mimo to jednym z objawów o tym alarmujących jest zmiana wyglądu skóry. Jak więc rozpoznać, że trzustka jest chora? O opinię poprosiliśmy specjalistę onkologii klinicznej.