Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Ten manicure to świetna alternatywa dla hybryd. Jest o wiele zdrowszy
Daria  Siemion
Daria Siemion 23.06.2024 14:48

Ten manicure to świetna alternatywa dla hybryd. Jest o wiele zdrowszy

Manicure tytanowy
Fot. Freepik

Polki uwielbiają piękne paznokcie. Największą popularnością w naszym kraju od kilku lat cieszy się manicure hybrydowy – takie paznokcie można nosić przez kilka tygodni. Niestety są badania sugerujące, że utwardzane lampą UV “hybrydy” mogą powodować raka. 

Kobiety, które chcą mieć zadbane paznokcie, ale nie chcą zwiększać ryzyko raka, mogą skorzystać z innej usługi oferowanej przez kosmetyczki – chodzi o manicure tytanowy, do którego wykonania nie potrzeba rakotwórczego promieniowania UV.

Manicure hybrydowy powoduje raka?

Badania opublikowane w 2010 roku w czasopiśmie  "Nature Communications" w  Stanach Zjednoczonych sugerują, że używanie lamp UV do utwardzania paznokci przez 6-10 minut miesięcznie zwiększa ryzyko raka, zwłaszcza czerniaka, a właśnie takie lampy są wykorzystywane w popularnych "hybrydach".

Urządzenia tego typu reklamowane są jako w pełni bezpieczne i nieoddziałujące na zdrowie — mówi prof. Ludmil Alexandrov, prowadzący badania. – Ale zgodnie z naszą najlepszą wiedzą, nikt do tej pory nie zbadał ich wpływu na ludzki organizm na poziomie molekularnym i komórkowym – dodaje naukowiec.

Lampa UV do paznokci
Korzystanie z lamp UV może zwiększać ryzyko raka Fot. Freepik
Chcesz mieć zdrowe i piękne paznokcie? Pod żadnym pozorem nie popełniaj tego błędu przy obcinaniu Wiosna, lato, jesień, zima. Sprawdź, jakim typem urody jesteś i co ci pasuje

Manicure tytanowy – alternatywa dla hybryd

Paznokcie hybrydowe są popularne, ponieważ są stosunkowo niedrogie i starczają na długo. Manicure tytanowy posiada te same zalety, nie posiadając jednocześnie największej wady manicure hybrydowego – nie zwiększa ryzyka raka. To doskonała alternatywa dla osób, które chcą mieć pomalowane paznokcie, ale chcą zmniejszyć ryzyko raka.


Tym, co odróżnia manicure tytanowy od "hybryd" jest to, że do jego wykonania nie potrzeba lampy UV. Takie paznokcie są jeszcze trwalsze od paznokci hybrydowych, są też odporne na odpryski, działanie tłuszczu, detergentów i wody. A jak się prezentują? Po prostu świetnie. Niech te zdjęcia będą dowodem.

Manicure tytanowy – zalety

Największą zaletą manicure tytanowego jest to, że jego przygotowanie nie wymaga użycia rakotwórczego promieniowania UV, to jednak nie koniec. Zalet paznokci tytanowych jest o wiele więcej.

Zalety manicure tytanowego:

  • trwałość – paznokcie utrzymują się do czterech tygodni,
  • wzmacnianie płytki paznokcia – preparaty wykorzystywane do manicure tytanowego zawierają witaminy,
  • piękny wygląd – manicure tytanowy prezentuje się po prostu obłędnie.

A jakie są wady manicure tytanowego? Nie ma ich zbyt wiele, ale jedną warto podkreślić – nie wszystkie kosmetyczki go robią i trudno go wykonać samej w domu. Koszt takich paznokci to ok. 180-200 zł, jest więc nieco droższy od "hybryd".

Zobacz też:
Przygotuj stopy na lato. Podolog radzi, jak zadbać o paznokcie u stóp

Uczulenie na hybrydę - przyczyny, objawy. Co robić zamiast hybrydy?

Po tym poznasz, że narzędzia u kosmetyczki nie są sterylne. Zdradzi je jeden szczegół