Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Ten trend zdrowotny prawdopodobnie powróci w marcu. Lekarze ostrzegają
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 01.02.2024 10:40

Ten trend zdrowotny prawdopodobnie powróci w marcu. Lekarze ostrzegają

suplementy diety
canva

Detoksykacja wątroby to modny trend, co roku budzący ogromne zainteresowanie. Hepatolodzy jednak nie podzielają tego entuzjazmu. Czy wątrobę w ogóle trzeba oczyszczać? 

Czy wątrobę trzeba oczyszczać?

Tematy zdrowotne dotyczące wątroby od dawna są jednymi z popularniejszych w świecie social mediów. W sieci znajdziemy ogromną liczbę postów, artykułów i wszelkich innych treści zachęcających do oczyszczenia organizmu z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii – wiele z nich dotyczy wątroby, która odpowiada za detoksykację organizmu. Eksperci zajmujący się medycyną naturalną często zalecają stosowanie suplementów diety i ziół np. ostropestu plamistego. Wśród polecanych przez nich metod jest także lewatywa i profilaktyczne odrobaczanie. Jednak czy wątroba rzeczywiście potrzebuje detoksu?

Lekarze mają na ten temat nierzadko odmienne zdanie. Ich zdaniem dowody na to, że w zdrowej wątrobie gromadzą się toksyny, mogące przyczyniać się do powstawania groźnych chorób, w tym i raka, są mało wiarygodne. Co więcej, twierdzą że zdrowa wątroba oczyszcza się sama i nie potrzebuje dodatkowego wsparcia.

„Wątroba ma duże zdolności regeneracyjne i możliwości szybkiej odbudowy komórek po zadziałaniu czynnika toksycznego (m.in. alkoholu i niektórych leków). Jednak aby tak było, stopień uszkodzenia wątroby nie może przekraczać możliwości jej odnowy” – czytamy na portalu MedycynaPraktyczna w artykule dr n. med. Dominiki Wnęk, dietetyka.

Gdy organ jest już zniszczony np. przez alkohol, suplementy diety go nie zregenerują. Niedomagania wątroby to sygnał ostrzegający, by zmienić styl życia i zacząć specjalistyczne leczenie.

Dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska w jednym z postów opublikowanych w mediach społecznościowych nawiązała do trendu oczyszczania wątroby: "Nie ma jednoznacznych dowodów naukowych na to, że kuracje oczyszczające wątrobę są skuteczne w eliminowaniu toksyn z organizmu, ale są badania, które sugerują, że niektóre zioła i suplementy diety mogą pomóc w poprawie funkcji wątroby i oczyszczeniu jej z toksyn" – alarmuje.

Wątroba uszkodzona przez leki sprawia ten rodzaj bólu. Lekarz wyjaśnia, jak go rozpoznać Takie sygnały wysyła wątroba uszkodzona przez suplementy i leki. Wielu chorych myśli, że to zwykłe osłabienie!

Suplementy diety mogą być przyczyną powikłań

Składniki suplementów diety często mają wpływ na wchłanianie i metabolizm leków. Stosowanie ziół przeważnie kojarzy się ze zdrowym stylem życia, więc często pomija się ich potencjalne zagrożenie wynikające z przyjmowania preparatów. Choć są to produkty naturalne i mogą wydawać się bezpieczne, to także wywołują reakcje niepożądane – tak samo jak leki syntetyczne. Pewne mieszanki ziołowe, nawet teoretyczne przeznaczone do oczyszczania organizmu, mogą szkodzić wątrobie i spowodować łagodne zapalenie wątroby, czy doprowadzić do ostrej niewydolności narządu.

CO SIĘ STANIE, JAK NAGLE OSTAWISZ ALKOHOL?

„Spożywanie suplementów na własną rękę może powodować wystąpienie skutków ubocznych. Stosując suplementy, których nie potrzebujemy, możemy doprowadzić do hiperwitaminozy, czyli zbyt wysokiego stężenia poszczególnych witamin i minerałów w organizmie. Nie możemy łykać suplementów, tak jak przysłowiowe cukierki, ponieważ mają wpływ na nasz organizm i mogą nam zaszkodzić”. - powiedziała psychodietetyczka Katarzyna Sobolewska

Zagrożeniem może być również dostęp do coraz większej liczby produktów reklamowanych środki oczyszczające wątrobę. Ponadto wiele składników zawartych w suplementach często można kupić w zwykłym sklepie i użyć ich w diecie w bardziej naturalny sposób.

O wątrobę trzeba dbać na co dzień

Jeśli zadbamy o wątrobę, nie będziemy musieli jej „oczyszczać” w specjalny sposób. Aby uniknąć problemów tego rodzaju, trzeba zmodyfikować codzienną dietę. Dobrze jest zrezygnować z wysokoprzetworzonej żywności, smażonych dań i produktów o dużej zawartości tłuszczu zwierzęcego i rafinowanego cukru. Czynnikami osłabiającymi wątrobę są także nadwaga i otyłość – dlatego warto też zadbać, by masa ciała była w normie. Funkcjonowanie wątroby zaburzać może też alkohol – warto więc spożywać go z umiarem, szczególnie gdy przyjmuje się leki.

źródła: MedycynaPraktyczna, IG/drcubala/