Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > To kluczowy sposób leczenia zapalenia uchyłków jelita, którego wielu nie zna! Gastroenterolog wskazał, na czym polega
Klaudia Jaroszek
Klaudia Jaroszek 26.09.2023 16:09

To kluczowy sposób leczenia zapalenia uchyłków jelita, którego wielu nie zna! Gastroenterolog wskazał, na czym polega

choroba uchyłkowa
canva.com

Uchyłki jelita grubego, to uwypuklenia oraz małe przepukliny ściany jelita. Są to zmiany, które dotykają dużą część społeczeństwa i należą do jednych z najczęściej występujących  chorób układu pokarmowego. Uchyłki z reguły nie stanowią zagrożenia, jednak w niektórych przypadkach mogą spowodować groźne powikłania zdrowotne. Jak leczyć zapalenie uchyłków jelita? Gastroenterolog wskazał jedną z najważniejszych metod leczenia. Na czym polega? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow. 

Dieta jako metoda leczenia

Istotnym etapem leczenia uchyłków jelita grubego, wśród osób nieobciążonych chorobami przewlekłymi, jest odpowiednio zbilansowana dieta i zadbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu. Picie około 2 litrów wody jest niezbędnym elementem w leczeniu tej dolegliwości. W diecie powinny znaleźć się też pokarmy bogate w błonnik rozpuszczalny w wodzie. 

 Zdrowy tryb życia, produkty zawierające błonnik, świeże owoce i warzywa, zboża, chleb pełnoziarnisty, to podstawowe produkty w diecie mającej wspomóc leczenie uchyłków jelita grubego. Warto natomiast unikać pokarmów bogatych w tłuszcze zwierzęce, czerwonego mięsa, żywności wyskoprzetworzonej, fast foodów, słodyczy oraz używek. 

Oprócz diety niemniej ważna jest regularna aktywność fizyczna i utrzymywanie prawidłowej masy ciała.

Rodzaj leczenia zależy od nasilenia zapalenia. W przypadku łagodnego przebiegu, u osoby młodej, w dobrym stanie ogólnym, która nie jest obciążona chorobami przewlekłymi, zapalenie uchyłków można leczyć ambulatoryjne, czyli poza szpitalnie. Stosowana jest dieta płynna, leki rozkurczowe, także przeciwbólowe. Należy pamiętać o unikaniu leków z grupy przeciwzapalnych i przeciwbólowych, czyli NLPZ-tów, ponieważ mogą wtórnie prowadzić do krwawienia bądź perforacji uchyłka. Jeżeli przebieg jest ciężki, mamy do czynienia z osobą starszą, obciążoną wieloma chorobami przewlekłymi, jak na przykład cukrzyca, choroba nerek, marskość wątroby, u kobiet w ciąży lub osób będących w trakcie stosowania immunosupresji, leczenie powinno odbywać się w warunkach szpitalnych. W tych przypadkach rozważana jest antybiotykoterapia. W przypadku powikłań choroby uchyłkowej, w szczególności w stanach zagrożenia życia, może być wskazane leczenie operacyjne.”- powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Projekt bez nazwy - 2023-09-18T192300.433.png
 

Uchyłki jelita grubego. Kiedy trzeba je leczyć? Taki rodzaj bólu powoduje choroba uchyłkowa jelita grubego. Lekarz wskazał charakterystyczne objawy

Objawy zapalenia uchyłków jelita grubego

W wielu przypadkach uchyłkowatość jelita grubego przebiega bezobjawowo, jednak objawy, które mogą świadczyć o przebiegu tej choroby to m.in.:

 •  ból w lewym dolnym kwadrancie,
 •  wzdęcia,
 •  zaparcia,
 •  biegunka,
 •  gorączka,
 •  ból jelit,
 •  ból brzucha,
 •  uczucie dyskomfortu,
 •  krew w kale.
   

Przyczyny powstawania uchyłków jelita grubego

„W tej chwili uchyłkowatość czy też choroba uchyłkowa jelita grubego zaliczana jest do  chorób cywilizacyjnych i jest bardzo związana z wiekiem. Przyjmuje się, że około 60% osób powyżej 60. roku życia będzie miało uchyłki. Dotyczy to głównie krajów rozwiniętych i związane jest bardzo ściśle z dietą. Dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i czerwone mięso, a uboga w błonnik, szczególnie rozpuszczalny, prowadzi do mniejszego gromadzenia się wody w masie stolca. Powoduje to opóźnienie pasażu jelitowego, a jednocześnie podnosi ciśnienie w świetle jelita grubego, przez co powstają uchyłki.” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Niedobór błonnika, brak odpowiedniego nawodnienia, dieta uboga w płyny, nieprawidłowa dieta oraz znikoma aktywność fizyczna to główne przyczyny powstawania uchyłków jelita grubego. Czynnikami ryzyka są także: 

 • starszy wiek, 
 • predyspozycje genetyczne, 
 • otyłość.

 

Polecane