Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > To pewne! Picie herbaty wydłuża życie. Ile filiżanek dziennie?
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 19.02.2024 16:21

To pewne! Picie herbaty wydłuża życie. Ile filiżanek dziennie?

herbata
canva

My Polacy kochamy herbatę. Chętnie po nią sięgamy zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym. Okazuje się, że ten smaczny napój to doskonały sposób na… długowieczność! Jak pokazują najnowsze badania, picie herbaty pomaga spowalniać procesy starzenia i przedłużać życie. 

Przeprowadzono badanie dotyczące wpływu herbaty na procesy starzenia

Eksperci z Uniwersytetu Sichuan w Chengdu w Chinach dokonali analizy danych z dwóch grup:

I grupa : 5998 Brytyjczyków w wieku 37- 73 lat, 
II grupa: 7931 Chińczyków w wieku 30-79 lat.

Uczestnicy badania podali szczegółowe informacje dotyczące swoich nawyków, związanych ze spożyciem herbaty, z preferowanym rodzajem naparu oraz średnią liczbą filiżanek wypijanych w ciągu dnia. 

W kolejnej części badania, naukowcy ocenili różne wskaźniki starzenia, w tym cholesterol, ciśnienie krwi i procent tkanki tłuszczowej. Na tej podstawie określono wiek biologiczny badanych.

Projekt bez nazwy - 2024-02-19T160848.547.png

Jaka herbata na ból brzucha? Te cztery zioła szybko przyniosą ulgę Jakie są właściwości białej herbaty? Czym się różni biała herbata od zielonej?

Wnioski z badania są zaskakujące!

Badacze wywnioskowali, że najbardziej znaczące działanie przeciwstarzeniowe obserwuje się u osób spożywających około trzech filiżanek herbaty dziennie lub naparu z 6 do 8 gramów liści. 

Naukowcy zaobserwowali też przyspieszenie starzenia biologicznego u badanych, którzy zrezygnowali z picia naparu.

Autorzy badania nie wzięli pod uwagę konkretnych rodzajów herbaty, jednak nie zaobserwowali znaczących różnic między Chińczykami, którzy preferują zieloną herbatę a Brytyjczykami, którzy częściej spożywają czarną herbatę. 

To właśnie tym związkom herbata zawdzięcza swoje niezwykłe właściwości

Swoje cenne właściwości przeciwstarzeniowe herbata zawdzięcza polifenolom. Związki te pomagają neutralizować wolne rodniki w organizmie, które są odpowiedzialne za procesy starzenia. Polifenole słyną również z tego, że zapobiegają rozwojowi nowotworów i chorób układu krwionośnego. 

Związki polifenolowe zawarte w herbacie przeciwdziałają powstawaniu blaszek miażdżycowych w ścianach naczyń krwionośnych oraz zmniejszają lepkość płytek krwi, zapobiegając tworzeniu się skrzepów. Dzięki temu, spożywanie herbaty pomaga zapobiegać schorzeniom, takim jak miażdżyca, nadciśnienie czy choroba wieńcowa, tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca. 

Ponadto, polifenole chronią DNA przed negatywnym wpływem substancji kancerogennych, zapobiegając powstawaniu nowotworów. Badania potwierdzają ich szczególną rolę w ochronie skóry przez promieniowaniem UV i rakiem skóry.

Herbata może chronić mózg przed demencją. Wykazano, że polifenole wiążą się z toksycznymi składnikami związanymi z rozwojem choroby Alzheimera i przeobrażają je w nieszkodliwe związki.

Herbata z cytryną. Czy to zdrowe połączenie? Dietetyk, dr Hanna Stolińska wyjaśnia
Dr Hanna Stolińska, dietetyczka
Na temat tego, czy picie gorącej herbaty z cytryną to ryzyko Alzheimera z powodu cytrynianu glinu powstającego z połączenia liści herbaty z sokiem z cytrusa krąży wiele teorii. Pytamy dr Hanna Stolińską. Przy okazji dietetyczka kliniczna tłumaczy, co daje nam wrzucenie do herbaty pigwy, goździków i imbiru. I jaka temperatura niszczy witaminę C.- Pogląd o rzekomym uszkodzeniu mózgu, jakie ma powodować picie gorącej herbaty został ostatecznie zweryfikowany przez naukę i dziś wiemy już, że to nieprawda. Jednak gdy dodajemy cytrynę do herbaty, warto pamiętać, że dla potrzeb importu pryska się je rozmaitymi konserwantami, dlatego w skórce owoców znajdują się negatywne dla człowieka związki. Cytryny, ale też pomarańcze, grapefruity czy mandarynki należy przed użyciem starannie wyparzyć - tłumaczy portalowi pacjenci.pl dr Hanna Stolińska, dietetyczka kliniczna.
Czytaj dalej
Czy przy nadciśnieniu można pić kawę? Lekarz rozwiewa wątpliwości
kobieta pije kawę
Któż z nas nie lubi przywitać dnia filiżanką smacznej, aromatycznej kawy? Mała czarna to jeden z naszych ulubionych napojów i nieodłączny element każdego dnia. Wokół niej pojawiło się jednak wiele negatywnych teorii, które wzbudzają wątpliwości kawoszy, zwłaszcza tych, którzy borykają się z nadciśnieniem tętniczym. Czy kawa jest przeciwwskazana u osób z nadciśnieniem? Zapytaliśmy specjalistę chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej dr hab. n. med. Marcina Wełnickiego, adiunkta III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Czytaj dalej
Polecane