Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Toksyny w konserwach i przetworach zagrażają zdrowiu. Uważaj też na to, jak je przechowujesz
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 06.02.2024 11:43

Toksyny w konserwach i przetworach zagrażają zdrowiu. Uważaj też na to, jak je przechowujesz

domowe przetwory
shutterstock

Żywność w słoikach i puszkach może wydawać się wręcz niezniszczalna. Warzywa, konserwy rybne i mięsne przechowywane w ten sposób, stoją w naszych spiżarniach nieraz latami. Eksperci ostrzegają jednak, że czynniki zewnętrzne mogą spowodować, że produkty te się zepsują. A charakterystycznym objawem jest nalot tego rodzaju. Co więcej, w przetworach mogą pojawić się substancje stanowiące zagrożenie dla zdrowia i życia. 

Jak bezpiecznie przechowywać przetwory?

Domowe przetwory przechowujmy w suchym i chłodnym miejscu. Ważne jest, by charakteryzowało się niskim poziomem nasłonecznienia i ograniczonym dostępem do światła. Długotrwałe przechowywanie rezerw jedzenia np. w szafce, może poważnie zaszkodzić żywności, nawet jeśli data na opakowaniu będzie sugerować, że dany produkt wciąż nadaje się do spożycia – czas przydatności produktów spożywczych jest często krótszy.

Bryan Quoc Le, konsultant ds. żywności, cytowany przez express.co.uk, wskazuje, że sposób przechowywania żywności jest kluczowy. Ekspert podkreślił, że najgorszymi miejscami do przechowywania produktów spożywczych są:

  • szafka pod kuchenką,
  • szafka pod zlewem,
  • zawilgocona piwnica.

Zagrożeniem dla produktów puszkowanych są także ekstremalnie niskie temperatury.

"Należy unikać jedzenia żywności pochodzącej z wyraźnie wybrzuszonej puszki. Jeśli puszka pryska po otwarciu, może to wynikać z gromadzenia się gazu w żywności lub z obecności i namnażania się mikroorganizmów" - alarmuje brytyjska Agencja ds. Standardów Żywności (FSA).

shutterstock_1951237141.jpg

Tak wyglądają pierwsze objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym. Zaczyna się niewinnie Zatrucie pokarmowe - objawy, przyczyny, leczenie

Jak rozpoznać, że przetwory są zepsute?

Przede wszystkim po zapachu – zepsute przetwory mają intensywny i brzydki zapach. Po otwarciu na powierzchni widoczna jest charakterystyczna pleśń – może mieć zielony lub biało-szary kolor. Nie jest to to samo co kożuch fermentacyjny, czyli biała, cienka warstewka powstająca na powierzchni kiszonych ogórków, kapusty czy zakwasu. Kożuch fermentacyjny nie jest szkodliwy, mimo iż do jego powstawania przyczyniają się bakterie.

Zepsutych warzyw nigdy nie należy spożywać.

O tym, że z pożywieniem dzieje się coś niedobrego, informować może też zgnilizna. Zepsute warzywa i owoce mogą wydzielać piwny zapach.

W produktach spożywczych mogą rozwijać się groźne mikroorganizmy

Niewłaściwie przechowywane konserwy mogą przyczynić się do rozwoju np. pleśni z gatunku Aspergillus – niektóre z nich wytwarzają aflatoksyny, mające działanie genotoksyczne. Mogą uszkodzić wątrobę i negatywnie wpływają na układ nerwowy. Międzynarodowa agencja Badań nad Rakiem zaliczyła je do czynników kancerogennych. W przetworach może być obecny też jad kiełbasiany – wbrew temu co sugeruje jego nazwa, nie rozwija się tylko w mięsie, ale mogą go zawierać też warzywa, owoce i grzyby.

Zatrucie aflatoksynami może spowodować groźny krwotok wewnętrzny. Pojawiają się także objawy zatrucia pokarmowego np. wymioty, ból brzucha, ścisk w żołądku, nudności. Po zatruciu skóra może mieć też żółtawy odcień. Osoba zatruta może mieć też drgawki i zapaść w śpiączkę.

Osoba dorosła zatruta jadem kiełbasianym ma podwójne widzenie, zmienia się jej barwa głosu, ma trudności z przełykaniem i z mową. Jest osłabiona i pojawia się paraliż wiotki w obrębie kończyn i tułowia.

Gdy zauważamy u siebie lub bliskich wymieniony objawy w czasie do 8 dni po spożyciu przetworów, konserw i weków, należy udać się do lekarza.

Polecane