Tylko dwa roczniki otrzymają ten dodatek. Emerytura aż o 700 zł wyższa
Ten rodzaj świadczenia jest jednym z najwyższych, na jakie mogą liczyć emeryci. Dodatkowo świadczenie wzrasta co roku w związku z marcową waloryzacją. W tym roku wzrosło o ponad 700 zł. Emerytura honorowa, bo o niej mowa, należy się jednak tylko niektórym emerytom.
Emerytura honorowa
Emerytura honorowa jest najwyższym dodatkiem do emerytury, który aktualnie wynosi równo 6246,13 złotych. Kwota ta wzrasta każdego roku razem z waloryzacją emerytur - co ma miejsce w marcu. Do waloryzacji emerytury honorowej stosuje się ten sam wskaźnik waloryzacji, jak w przypadku świadczenia zasadniczego. W marcu 2024 roku emerytury, także honorowa, wzrosły o 12,12 procent, co w przypadku emerytury honorowej dało wzrost aż o 705,88 złotych. Dotychczas wynosiła ona 5540,25 złotych.
Polecamy: To może być objaw raka. Pojawia się przy oddawaniu moczu
Bliski umarł w domu? To musisz koniecznie wyrzucić, bo ryzykujesz zdrowiem A to zaskoczenie! Nowa płaca minimalna wyższa niż się spodziewaliśmyKomu przysługuje emerytura honorowa?
Emerytura honorowa należy się tylko wybranym - mowa tu jedynie o wieku - bo dodatek ten należy się każdemu, kto obchodził 100. urodziny lub też będzie je celebrował w okresie od 1 marca 2024 roku do 28 lutego 2025 roku. Wśród szczęśliwców, którzy dołączą do grona emerytów honorowych dołączają więc w tym roku dwa roczniki - ze świadczenia mogą skorzystać osoby urodzone w 1924 lub 1925 roku. W przypadku pierwszego z roczników muszą być to osoby, których data urodzenia przypada po 1 marca, a w przypadku drugiego z nich, osoby z datą urodzenia do 28 lutego włącznie.
Ilu mamy w Polsce emerytów honorowych? Z danych ZUS wynika, że z tego dodatku do emerytury skorzystało 2850 Polaków, z czego zdecydowaną większość stanowią kobiety, których jest niemal sześciokrotnie więcej od mężczyzn.
Jak otrzymać świadczenie honorowe?
Osoby urodzone od 1 marca 1924 roku do 28 lutego 1925 roku włącznie nie potrzebują składać żadnych dodatkowych dokumentów. Jest to świadczenie przelewane automatycznie. Kryterium przyznania świadczenia jest wiek, nie ma innych obostrzeń. ZUS nie bierze pod uwagę ani stażu pracy, ani otrzymywanych innych dodatków. Te pieniądze należą się ze względu na wiek - każdemu stulatkowi.
Dotyczy to także osób, które do tej pory nie były uwzględnione jako emerycie w ZUS, ale uwaga - tacy seniorzy muszą już złożyć wniosek o emeryturę honorową. A to dlatego, że jeśli do tej pory nie figurowali jako beneficjenci ZUS-u, nie mogą otrzymać pieniędzy z automatu.
Zobacz też:
Początkowe objawy Alzheimera. Widać je nawet na twarzy
Ten zapach jest zwiastunem śmierci. Jest wyczuwany przez umierającą osobę