Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Wnuczka Leszka Millera: "Życie z dwubiegunówką nie jest łatwe". 760 tys. Polaków może to potwierdzić
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 17.02.2024 17:34

Wnuczka Leszka Millera: "Życie z dwubiegunówką nie jest łatwe". 760 tys. Polaków może to potwierdzić

Monika i Leszek Miller, fot. Piotr Molecki / East News
fot. Piotr Molecki / East News

Monika Miller zmaga się z przewlekłą chorobą psychiczną, która znacznie utrudnia jej życie. Ostatnio wyznała, że sztuka pomaga jej ukoić cierpienie, a jej partner zdradził, czy choroba ukochanej ma wpływ na ich relację. Na co choruje wnuczka Leszka Millera? 

Monika Miller podbiła show-biznes

O wnuczce Leszka Millera zrobiło się głośno w 2018 roku, po tym, jak były premier umieścił ich wspólne zdjęcie w mediach społecznościowych. Monika Miller przykuła szczególną uwagę mediów za sprawą odważnego wizerunku – licznych tatuaży i kolczyków.

W 2019 roku wnuczka znanego polityka wzięła udział w show "Taniec z gwiazdami", a w 2020 roku dołączyła do ekipy serialu "Gliniarze", wcielając się w postać policyjnej informatyczki Żanety. W ostatnim czasie, widzowie mogli oglądać jej zmagania  w reality show "Królowe przetrwania.

Fot. Wojciech OlkusnikEast News.png

Czy można się wyleczyć z choroby dwubiegunowej? Lekarz wyjaśnia, jak to wygląda Gdy pojawia się atak paniki. Psycholog wskazał, co od razu należy zrobić!

Na co choruje Monika Miller?

W piątek, w śniadaniówce "Dzień Dobry TVN" pojawił się materiał, w którym Monika Miller gościła u siebie ekipę TVN. Celebrytka pokazała nie tylko wnętrze swojego domu, ale także otworzyła się na szczerą rozmowę. Wyznała, że sztuka przynosi jej ukojenie w trudnych momentach. 

Wygrał z nerwicą, wypaleniem i guzem mózgu. Dziś pomaga osobom w kryzysach psychicznych: 

“Są takie momenty, że jestem w stanach depresyjnych i w sumie to tylko malowanie mnie uspokaja, jest jak medytacja” – wyznała reporterce TVN wnuczka Leszka Millera.

Monika Miller cierpi na chorobę dwubiegunową, która charakteryzuje się skrajnymi wahaniami nastroju. Celebrytka może liczyć na wsparcie swojego partnera, Pavlo Moskalenko. Zapytany o wpływ choroby ukochanej na ich relację, zadeklarował, że nie stanowi to dla niego żadnego problemu. Powiedział, że najtrudniejsze są momenty, kiedy u jego partnerki pojawią się ataki paniki, jednak potrafi już sobie z nimi radzić. 

Monika Miller nigdy nie ukrywała, że zmaga się z chorobą i chętnie dzieliła się z fanami aspektami swojego życia. 

„Każdy z nas ma lepsze i gorsze dni. Życie z dwubiegunówką nie jest łatwe, ale trzeba sobie jakoś radzić, innego wyjścia nie ma. Wiem, jak to jest codziennie wymuszać uśmiech i wprost błyszczeć pozytywną energią. Wiem, jak to jest nie móc wstać z łóżka i nie czuć żadnego sensu życia. Wiem, jak to jest codziennie brać garść tabletek aby przeżyć kolejny dzień. I tak dzień za dniem mijają tygodnie, miesiące, lata…” - pisała w mediach społecznościowych. 

Jak się objawia choroba afektywna dwubiegunowa?

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) to zaburzenie psychiczne, które objawia się naprzemiennym występowaniem epizodów depresji i manii. Jak podają statystyki, cierpi na nią około 2% społeczeństwa.

„Skupiając się na podstawowych objawach choroby, mamy dwa zasadnicze stany, z których jeden wiąże z obniżonym samopoczuciem, a drugi z podwyższonym nastrojem. Epizody maniakalne i hipomaniakalne w rzeczywistości mają niewiele wspólnego z realnie podwyższonym nastrojem i dobrym samopoczuciem, chociaż takie sytuacje też się zdarzają. Epizody maniakalne są bardzo wyczerpujące dla układu nerwowego i dla całego organizmu." - powiedział w rozmowie dla Pacjentów lek. psychiatra Adam Bełda. 

Choroba afektywna dwubiegunowa dzieli się na dwa główne typy:

  • Typ 1: występują epizody manii i depresji;
  • Typ 2: epizody depresyjne są znacznie częstsze i mogą zajmować nawet 50% czasu życia pacjenta.

Przyczyny ChAD są złożone i nie do końca poznane. Na wystąpienie i przebieg choroby wpływają różne czynniki - genetyczne i środowiskowe. U osoby z predyspozycjami genetycznymi, działanie czynników środowiskowych może spowodować ujawnienie się choroby. 

Jak wyglądają fazy manii i depresji w chorobie afektywnej dwubiegunowej?

Faza manii to stan dużego pobudzenia, euforii i zwiększonej samooceny. W tym okresie chory potrafi robić kilka rzeczy naraz, nie może się wyciszyć, ma duże pokłady energii i nie odczuwa potrzeby snu. Jest w świetnym nastroju, choć mogą też zdarzać się wybuchy agresji. Wzmożona aktywność i brak snu w dłuższej perspektywie są bardzo męczące dla organizmu. Nie jest to jednak jedyne zagrożenie dla pacjenta. 

„W okresie manii znika krytyczne myślenie, w związku z czym osoby te podejmują dużo nierozważnych działań. Mogą to być m.in. ryzykowne relacje, stosunki seksualne, stosowanie używek, czy podejmowanie decyzji finansowych, np. podpisywanie różnego rodzaju umów i branie pożyczek.” - powiedziała w rozmowie dla Pacjentów mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. 

Po epizodzie manii następuje faza depresji, kiedy nastrój drastycznie spada. Pacjent odczuwa ogromny spadek energii i ma trudności w wykonaniu każdej, nawet najmniejszej czynności. Nierzadko ciężko jest mu wstać rano z łóżka. Pojawiają się zaburzenia pamięci i koncentracji.

„Może być tak, że osoba w ciągu jednej doby ma kilka zmian nastroju i od bardzo dużego pobudzenia i dobrego samopoczucia przechodzi do bardzo silnego obniżenia nastroju. Wahania są bardzo duże, co jest dla tych osób bardzo dezorientujące i męczące.” - powiedziała mgr Anna Tulczyńska.

„Taka młoda, a taka gruba!” – słyszała. Schudła 60 kg i pomaga innym redukować wagę
Katarzyna Kucewicz, psycholożka, odchudzanie
- W Polsce jest potężna fatobia. Sama jej doświadczyłam – wspomina Katarzyna Kucewicz, psycholożka i psychoterapeutka. Dziś towarzyszy innym w redukcji wagi. Mówi o zastrzykach, które pomagają chudnąć, ale nie każdemu. Podpowiada, jak przestać jeść ze stresu, przetrwać chwile, gdy waga stoi w miejscu.  - Trzeba przejść żałobę za dawnym życiem. „Nie czekam, kiedy przyjedzie czas, kiedy będę mogła zjeść na śniadanie tort, a na obiad pizzę”. – mówi. – Wiedziałam, że muszę schudnąć dokładnie 63 kg żeby dojść do swojego celu – wspomina. To było jej noworoczne postanowienie. Tym razem się udało.Całej rozmowy posłuchacie poniżej, a na koncie Pacjenci na YouTube także innych podcastów:
Czytaj dalej
To najczęstsza choroba dotycząca psychiki na świecie. Skąd się bierze i jak ją leczyć skutecznie?
depresja
depresja
Depresja to choroba, zaburzenie nastroju, które powoduje, że nie mamy energii i jest nam trudno funkcjonować. To, co wcześniej sprawiało nam radość, przestaje cieszyć. Warto wspomnieć, że chwilowy kryzys i okres gorszego nastroju nie jest depresją. Jeśli jednak objawy są nasilone i osoba chora na depresję nie otrzyma specjalistycznej pomocy, choroba może skończyć się odebraniem sobie życia.Depresja jest najczęstszym schorzeniem psychicznym na świecie. Jeśli objawy są nasilone i chory nie otrzyma specjalistycznej pomocy, choroba może doprowadzić do śmierci.Czym jest i jak objawia się depresja? Jak leczyć depresję? Skąd się bierze i jak wygląda u dzieci i nastolatków? Na te i inne pytania odpowiada mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. 
Czytaj dalej
Polecane