Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > 7 tys. zł dla każdego, bez względu na dochody i wiek. Ten zasiłek w końcu wzrasta
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 21.05.2024 14:12

7 tys. zł dla każdego, bez względu na dochody i wiek. Ten zasiłek w końcu wzrasta

Zasiłek pogrzebowy
Fot. Canva

Niebawem wejdą w życie zmiany dotyczące zasiłku pogrzebowego. Już od lipca zasiłek pogrzebowy podwyższony zostanie z 4 tys. zł do 7 tys. zł. Kwota co roku ma być waloryzowana. 

To jeszcze nie wszystko, bo w niektórych przypadkach będzie też można otrzymać 2 tys. zł zasiłku celowego. Poznajcie szczegóły.

Wzrost zasiłku pogrzebowego

Wczesną wiosną minister pracy, rodziny oraz polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk informowała, że jej resort będzie starać się o podwyższenie zasiłku pogrzebowego. Polityk podkreślała, że wydatek wzrośnie do 7 tys. zł. Obecnie trwają uzgodnienia międzyresortowe na temat podwyżki.

Jeszcze do końca czerwca zasiłek pogrzebowy będzie wypłacany według aktualnego przelicznika obowiązującego od 2011 r. Jest to kwota rzędu 4 tys. zł Warto jednak zaznaczyć, że po zmianach ta kwota wzrośnie o 75 proc. i wyniesie 7 tys. zł. Będzie też podlegać waloryzacji w marcu każdego roku. Z kolei pod uwagę ma być brany wskaźnik inflacji za poprzedni rok.

Tyle wynosi najwyższa emerytura w Polsce. Emeryt pracował na nią 62 lata 91-latka ustanowiła nowy rekord w bieganiu. "Jestem bardzo szczęśliwa"

Koszty pogrzebu różnią się w zależności od regionu

Jak oszacował resort, w skali roku to ponad 2 mld zł w skali roku dodatkowych kosztów. Zasiłek pogrzebowy finansowany jest z m.in. środków funduszu rentowego, będącego częścią Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu, koszty pogrzebu mogą się dość różnić w zależności od regionu. Oczywiście w dużych miastach ceny zazwyczaj są wyższe, niż na wsi lub w mniejszych miejscowościach. Obecnie za standardowy pogrzeb w Polsce trzeba zapłacić od 8 do 10 tys. zł.

Czym jest zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy jest świadczeniem wypłacanym jednorazowo, przysługującym w razie śmierci osoby, ale też związanych z nim kosztów pochówku. Taki zasiłek wypłaca się osobie pokrywającej koszty pogrzebu zmarłego, będącego pracownikiem ubezpieczonym lub odbierającym świadczenie wypłacane przez ZUS, czyli emerytura.

Oczywiście na pełną kwotę zasiłku pogrzebowego mogą liczyć najbliżsi zmarłego, ponoszący koszty pochówku. To właśnie oni bez względu na poniesione koszty otrzymają pełną kwotę w wysokości 7 tys. zł.

Czytaj też:

Dziewczynka "ożyła" na własnym pogrzebie. To może spotkać każdego

Pogrzeb ks. Isakowicza-Zaleskiego. Ten nowotwór zabiera wielu mężczyzn w Polsce

Pogrzeb Helenki Karolak. Aktor zamieścił nekrolog
 

Polecane