Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie psychiczne > To najczęstsza przyczyna śmierci nastolatków w Polsce. Wstrząsające dane
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 11.05.2024 20:13

To najczęstsza przyczyna śmierci nastolatków w Polsce. Wstrząsające dane

Samobójstwo, zdrowie psychiczne
Fot. Freepic

Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce. Dane są niepokojące, tym bardziej że ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków cierpi na zaburzenia psychiczne. 

Po pandemii koronawirusa troje na czworo dzieci zgłaszało, że znacznie gorzej radzi sobie z emocjami, natomiast ok. 14 proc. polskich uczniów wymagało interwencji związanej z funkcjonowaniem psychicznym. Tak złe zdrowie psychiczne nastolatków przełożyło się na 2139 prób samobójczych podjętych przez dzieci i nastolatków w ubiegłym roku.

Niepokojące informacje odnośnie zdrowia psychicznego młodych Polaków

Z danych przekazanych na konferencji prasowej Kompleksowa opieka psychiatryczna dla dzieci i młodzieży w sektorze publicznym i prywatnym zorganizowanej przez PAP wynika, że co dziesiąte polskie dziecko zgłasza problemy związane z naturą psychiczną. Z danych wynika, że aż 600 tysięcy młodych pacjentów potrzebuje pomocy. Natomiast samych specjalistów:  lekarzy psychiatrów dziecięcych i młodzieżowych jest tylko 560.

Ta niepokojąca sytuacja generuje ogromne kolejki do lekarzy w ramach publicznego systemu zdrowia psychicznego. Niestety, w Polsce brakuje też koordynacji między różnymi specjalistami, a odpowiedzialność za organizację opieki psychiatrycznej złożona jest na barki rodziców pacjenta.

Wśród nastolatków bardzo często dochodzi do samobójstw
Fot. Freepic

 

To wczesny zwiastun demencji. Zauważysz go po oczach Świadczenie wspierające. Niepełnosprawni muszą najpierw stawić się przed komisją

Dane odnośnie prób samobójczych młodych Polaków

Bardzo niepokojąco prezentują się najnowsze dane, które dotyczą podejmowanych prób samobójczych. W Polsce to najczęstsza przyczyna zgonów osób w wieku 14-19lat. W ubiegłym roku usiłowało targnąć się na swoje życie 2139 osób w wieku poniżej 18 lat. Jeszcze rok wcześniej było to 2093 dzieci.

Nie jest tajemnicą, że pandemia koronawirusa bardzo negatywnie wpłynęła na zdrowie psychiczne młodych Polaków. Jako odpowiedź na rosnące potrzeby w związku ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży realizowany jest program Kompleksowej Opieki Terapeutycznej, który przeprowadzany jest w ramach reformy systemu opieki psychiatrycznej nastolatków, prowadzonej od 2020 r.

Lekarze podkreślają, jak ważna jest rola rodziców

Program przywiązuje ogromną wagę do terapii środowiskowej, która powinna być realizowana w naturalnym otoczeniu, gdzie funkcjonuje dziecko. Mowa oczywiście o środowisku domowym, szkolnym oraz rówieśniczym. Warto zaznaczyć, że lekarze nieustająco podkreślają, jak bardzo ma znaczenie rola rodziców, którzy muszą brać udział w procesie ustalania mechanizmów powstawania trudności w funkcjonowaniu dzieci oraz nastolatków.

 Lekarze podkreślają również, że dorosłych powinny niepokoić wszelkie zmiany w zachowaniu dziecka, choć może być to trudne zadanie. Dlatego ważne jest to, by edukować ciągle rodziców w taki sposób, by wiedzieli oni, co jest zmianą naturalną w zachowaniu dziecka, a co powinno zaniepokoić.

Czytaj też:

"Amerykańskie dzieci dostają na komunię pistolet, a polskie rower albo quada"

Rekordowa liczba L4 z tej przyczyny. Niepokojący trend w Polsce

Dr Sławomir Murawiec dla Pacjenci.pl: Na zaburzeniach psychicznych i lekach psychiatrycznych w Polsce „zna się” każdy
 

Polecane