Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Waloryzacja renty z ZUS. Dodatek wzrośnie nawet do kilku tysięcy
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 21.02.2024 14:16

Waloryzacja renty z ZUS. Dodatek wzrośnie nawet do kilku tysięcy

Spacer
Marek BAZAK/East News

Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Zebrowski powiedział, że marcowa waloryzacja nie będzie dotyczyć tylko rent i emerytur. Większe będą także kwoty dodatków i świadczenia pieniężne. Wzrośnie m.in. dodatek pielęgnacyjny. Ile pieniędzy otrzymamy?


 

W marcu podniesione zostaną emerytury i renty

Zakład Ubezpieczeń Społecznych co roku przeprowadza waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych. W marcu czeka nas kolejna – w tym roku emerytury i renty zostaną podniesione procentowo. Jak wynika z informacji opublikowanych 12 lutego przez Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, wysokość wskaźnika wynosi 112,12%. Oznacza to, że stawki emerytur i rent od 1 marca zostaną zwaloryzowane i wzrosną o 12,12%. 

Wskaźnik waloryzacji nie jest przypadkowy i zależy od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce – w 2023 r. wynosiło średnio 7155,48 zł.

Przeczytaj też: Cierpisz na jedną z tych chorób? ZUS wypłaci ci pieniądze

Projekt bez nazwy - 2024-02-21T140704.252.png

Cierpisz na jedną z tych chorób? ZUS wypłaci ci pieniądze Niepracujący w swoim zawodzie mogą otrzymać 1200 zł od ZUS. Oto warunki

Wzrosną kwoty dodatków i świadczeń pieniężnych

W tym roku waloryzacja nie będzie obejmować wyłącznie świadczeń długoterminowych. Wzrosną także kwoty dodatków i świadczeń pieniężnych otrzymywanych z rentą lub emeryturą np. dodatku pielęgnacyjnego przyznawanego osobom po 75. roku życia, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnego życia. Od 1 marca 2023 wzrośnie też dodatek dla sierot zupełnych, czyli osób, które straciły oboje rodziców.

"Dodatek dla sieroty zupełnej wzrośnie z 553,30 zł do 620,36 zł, dodatek pielęgnacyjny z 294,39 zł do 330,07 zł, dodatek za tajne nauczanie 294,39 zł do 330,07 zł, dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji z 441,59 zł do 495,11 zł, a ryczałt energetyczny z 255,17 zł do 299,82 zł". – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych

W 2024 r. łączne pobranie każdego ze świadczeń daje kwotę w wysokości ok. 5 tysięcy złotych.

Przeczytaj też: Uwaga rodzice! Tej daty nie możecie przeoczyć, ważny apel ZUS

Waloryzacja odbywa się automatycznie

Nie trzeba składać wniosków, by świadczenie zostało zwaloryzowane. Wszyscy emeryci i renciści, którym przysługuje prawo do wypłaty świadczeń na dzień 29 lutego, otrzymają decyzję o nowej wysokości wymienionych świadczeń – otrzymają je nie wcześniej niż w kwietniu.

„Wraz z decyzjami o waloryzacji wyślemy również decyzje o przyznaniu tzw. trzynastki. Wcześniej informację o wysokości waloryzacji będzie można sprawdzić na swoim koncie w Platformie Usług Elektronicznych ZUS". – dodaje Żebrowski.

źródło: tvn24.pl