Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Wielu z nas błędnie mierzy ciśnienie krwi. Dzięki tej pozycji otrzymasz prawidłowy wynik!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 13.09.2023 12:16

Wielu z nas błędnie mierzy ciśnienie krwi. Dzięki tej pozycji otrzymasz prawidłowy wynik!

mierzenie ciśnienia krwi
canva

Pomiar ciśnienia krwi wydaje się być prostą czynnością. Jednak jeśli nie wykonamy go zgodnie z kilkoma zasadami, nie otrzymamy prawidłowego wyniku. Kluczowa jest pozycja ciała, którą przyjmujemy podczas badania. Niejedna osoba wciąż nie wie, że ciśnienie należy mierzyć w tej konkretnej pozycji – sprawdź w jakiej. O opinię poprosiliśmy eksperta.

Podczas mierzenia ciśnienia krwi przyjmij tę pozycję

Standardowym sposobem mierzenia ciśnienia krwi jest założenia rękawa ciśnieniomierza i włączenie urządzenia. Dla wielu osób nie ma znaczenia, w jakiej pozycji powinno znajdować się ciało w trakcie badania – często wykonujemy je w pozycji siedzącej. Okazuje się, że mierzenie ciśnienia krwi w ten sposób może zafałszować wynik – wówczas działają na nas siły grawitacji, powodujące, że wynik jest niższy.

Naukowcy z American Heart Association ustalili, że najlepszy rezultat daje pomiar ciśnienia krwi, gdy leży się na plecach, z wyprostowanymi rękami ułożonymi symetrycznie wzdłuż ciała. Do wniosków takich doszli podczas badania, w którym wzięło udział 12 tysięcy dorosłych kobiet i mężczyzn. Osoby mające nadciśnienie zdiagnozowane podczas leżenia na wznak i na siedząco było bardziej podatne na zachorowania na chorobę wieńcową niż te mające prawidłowe ciśnienie krwi.

Projekt bez nazwy - 2023-09-12T171941.779.png

Ten objaw nadciśnienia tętniczego łatwo zbagatelizować. Lekarz wskazał przerażające następstwa! Jaki wpływ na wątrobę ma kawa? Zaskakujące odkrycia naukowców!

Poznaj zasady prawidłowego mierzenia ciśnienia krwi

Pomiar ciśnienia krwi najlepiej wykonywać zarówno w pozycji siedzącej, jak i podczas leżenia na wznak – lekarze twierdzą, że wtedy można uzyskać najbardziej miarodajny wynik. Co więcej, można dzięki temu również szybciej wykryć stany chorobowe i dolegliwości i szybciej rozpocząć leczenie.

Podczas badania pamiętaj o tym, by:

  • mierzyć ciśnienie na ręce, na której częściej odnotowywane są wyższe wartości,
  • wykonuj pomiar przed zażyciem leków,
  • załóż opaskę ciśnieniomierza 2-3 cm nad zgięciem łokcia, by mogły zmieścić się pod nią 2 palce,
  • podczas pomiaru nie rozmawiaj ani nie zmieniaj pozycji ręki,
  • wykonaj 2 pomiary i zachowaj między nimi kilka minut przerwy,
  • wykonaj pomiar przed jedzenie i picie i 15 minut po odpoczynku.

Jaka wartość ciśnienia krwi jest prawidłowa?

Prawidłowe ciśnienie krwi dorosłego człowieka powinno wynosić

  • 120-129/70-70 mm Hg – do 65. roku życia,
  • 130-139/70-79 mm Hg – dla osób od 65. do 80. roku życia,
  • 130-149/70-79 mm Hg – dla osób po 80. roku życia,

 

Jakie wartości ciśnienia krwi są niebezpieczne?

Gdy wartość ciśnienia tętniczego krwi jest podwyższona, stwierdza się wówczas nadciśnienie tętnicze, które zaliczane jest do kategorii chorób cywilizacyjnych:

„Od 140 do 159 tysięcy milimetrów słupa rtęci mówimy o pierwszym stopniu nadciśnienia tętniczego, od 160 do 179 - o drugim, powyżej 180 – o trzecim, w przypadku ciśnienia skurczowego. 

Podobnie jeżeli chodzi o ciśnienie rozkurczowe, jest to od 90 do 99 podczas pierwszego stopnia, od 100 do 109 – drugiego, 110 i powyżej – trzeciego”. - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunkt III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.